Laipni lūgti Ziemeļvalstu literatūras nedēļā!

Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden asociācija (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā - Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru.

Ziemeļvalstīs projekts norisināsies jau 23. reizi, Latvijā - 22. reizi. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Nedēļas laikā bibliotēkās, skolās un citviet notiek izvēlētu grāmatu lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, konkursi un citi pasākumi. Valmieras bibliotēkā būs skatāma Valmieras Dizaina un Mākslas vidusskolas audzēkņu darbu izstāde, kā arī Ziemeļvalstu rakstnieku grāmatu izstāde, Bērnu apkalpošanas nodaļas apmeklētāji varēs nedēļas laikā pārbaudīt savas zināšanas par Ziemeļvalstīm.

Šogad Nedēļa notiek no 9. - 15. novembrim. Ziemeļvalstu Literatūras  nedēļai ir trīs kopējie lasījumi - Rīta stunda pašiem mazākajiem lasītājiem – norvēģu rakstnieces Kristinas Rošiftes grāmata "Visi skaitās", Krēslas stunda pieaugušajiem – Islandes autores Oidiras Avas Olafsdotiras romāns "Viesnīca Klusums", kā arī  tiek piedāvāts lasījums pusaudžiem – zviedru rakstnieka Jākoba Vegēliusa grāmata "Kapteiņa pērtiķis". Projektā var iesaistīties ikviena bibliotēka, skola vai cita institūcija.

Un vai šādu - viena fragmenta kopā lasīšanu dažādās valodās vienlaicīgi vairāk nekā 2000 bibliotēkās nevarētu uzskatīt par neoficiālu pasaules rekordu?

Šogad Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas tēma ir Ziemeļvalstis un pasaule.

Ziemeļvalstu literatūras nedēļai sākoties Ziemeļvalstis sedz bieza tumsa. Laikā pirms Ziemassvētkiem, Īslandē, piemēram, viens otram dāvina grāmatas. Tāpēc arī grāmatu izdevēju ražīgākais laiks ir no septembra līdz novembrim. Mēs veļu laikā pasargājam sevi no aukstā rudens vēja un lietus ar lietussargiem, iededzam lukturus un iegrimstam grāmatās un stāstos. Šogad plakātu radījusi ilustratore Anni Vikberga no Ālandu salām. Anni ir studējusi mākslu Somijā un ir veidojusi pastmarku dizainu, reklāmas materiālus un ilustrējusi grāmatas bērniem.