ZIEMEĻVALSTU VAROŅI

Šogad mums labi pazīstamais projekts Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir mainījis savu nosaukumu un arī  turpmāk tas sauksies ZIEMEĻVALSTU LITERATŪRAS NEDĒĻA.
Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Nedēļas laikā bibliotēkās, skolās un citviet notika lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi. Šogad Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas tēma bija Ziemeļvalstu varoņi. Plakāta autore ir islandiešu māksliniece Rana Fligenringa. 2018.gadā Islande svin savas suverenitātes 100 gadus, un Ziemeļvalstu literatūras nedēļa to atzīmē par gada mākslinieku izvēloties islandiešu ilustratori.


Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa izskanēja visai plaši – notika divi lasījumi: - Rīta stunda pašiem mazākajiem lasītājiem, kuri  iepazina Līsu no “Rokasgrāmatas supervaroņiem” – to sarakstīja Elīass un Agnese Voludi no Zviedrijas. Valmieras Pārgaujas sākumskolas 3.a klases skolēni aizrautīgi klausījās neticamu stāstu par iespējām iegūt supervaroņa superspējas, kā arī fantazēja par iespējām redzēt citu domas, kontrolēt savas superspējas, lai nejauši nenodarīt kādu ļaunumu. Savukārt, jaunieši iepazina norvēģu autora Sīmona Strangera grāmatas “Tie, kuru nav” varoņus. Īpašai nedēļai veltītu grāmatas fragmentu, ko lasījumam  iztulkoja Pēteris Jankavs latviski, lasīja radošā jauniešu grupa no Valmieras 5.vidusskolas (skolotājas Līga Kliesmete un Silvija Adamoviča). Sarunā par sarežģīto un aktuālo šobrīd pasaulē bēgļu tēmu, par varonīgu rīcību mūsdienu sabiedrībā, piedalījās arī Norvēģu klase no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas (skolotāja Sanda Deisone). Romāns ir par milzīgajām atšķirībām dažādos dzīves līmeņos, par to, ka ne vienmēr cilvēkiem, kuri dzimuši bagātās ģimenēs, ir nepieciešama vara un ietekme, lai uzlabotu nabadzīgāko cilvēku likteņus. Norvēģu autors Simons Strangers izmanto rakstīto vārdu, la skaļi runātu par bēgļu jautājumiem. Pēc lasījuma jaunieši izteica savas domas par varonību un varoņiem Latvijā, gan vēstures, gan mūsdienu kontekstā. Sekoja Norvēģu klases jauniešu aizraujošs stāstījums par ceļojumu Norvēģijā, kas varēja notikt pateicoties jauniešu aktivitātēm Latvijā. Valmieras jauniešiem iepazīšanās ar Norvēģijas kalniem bija īpašs izaicinājums, pārbaudījums saviem spēkiem un gribai, ar ko viņi lieliski tika galā.


Kā ierasts arī šogad Ziemeļvalstu literatūras nedēļa skanēja pirms Latvijas dzimšanas dienas svinībām, tādēļ Īpaša uzmanība tika veltīta mūsu pašu Latvijas varonim – Sprīdītim, kurš sasniedza 115.gadadienu. Sprīdītim, kādu mums to aprakstījusi rakstniece Anna Brigadere. Tam par godu tika izsludināts vizuālās mākslas konkurss “Sprīdītis Latvijā”, ko organizēja Valmieras Dizaina un Mākslas vidusskola sadarbībā ar Valmieras bibliotēku.
Konkursa dalībnieki un citi interesenti pulcējās uz konkursa noslēgumu un  izstādes atklāšanu Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā 14.novembrī. Svinīgi un sirsnīgi notika uzvarētāju apbalvošana, Valmieras pilsētas un starpnovadu vizuālās mākslas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Silvija Melnūdre katram izstādīto darba autoram veltīja kādu īpašu vārdu. No 69 labāko darbu autoriem tika apbalvoti 28 dažādās nominācijās. Klātesošie ar prieku un aplausiem sagaidīja pārsteigumus no Valmieras “Sprīdīšiem” – tādu ir veseli 3. Vismazākie no PII “Sprīdītis” kopā ar audzinātāju Initu Miglavu izteiksmīgi nodeklamēja apsveikumu visiem un dāvināja Valmieras bibliotēkai īpašo “Sprīdīša lāpstiņu”, Viestura vidusskolas teātra “Sprīdītis” nodziedāja slaveno dziesmu “Piena ceļš”, tai pievienojās arī pārējie. Bet autoskola “Sprīdītis” sagādāja labāko darbu autoriem un skolotājiem īpašas balvas ar savu simboliku! Konkursa galveno balvu  - Valmieras muzeja dāvanu karte ar aicinājumu apmeklēt izglītojošo programmu pēc savas izvēles – pelnīti saņēma konkursa dalībnieki no Rūjienas vidusskolas 3.a klases (skolotāja Inese Krūmiņa). Tas ir kāds īpašs telpisks mākslas darbs, kas arī tika nodemonstrēts pasākuma laikā (attēlā). Izstāde “Sprīdītis Latvija” skatāma Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā līdz Ziemassvētkiem. Laipni aicināti!

Pasākuma FOTO.

Lolita Dreimane,

Ziemeļvalstu literatūras nedēļas koordinatore