Bibliotēkā apskatāma Imanta Lancmaņa foto izstāde “Pilis Eiropā”

Februārī Valmieras integrētās bibliotēkas 2. stāva Klusajā lasītavā skatāma Imanta Lancmaņa foto izstāde “Pilis Eiropā”.

Izstādes fotogrāfiju autors ir mākslas zinātnieks, gleznotājs un Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Imants Lancmanis fotografē visas pilis un muižas, kurās viņš nonāk. Lielāko foto arhīva daļu veido Latvijas pilis un muižas, kas fotografētas vairāk nekā 50 gadu ilgā periodā, un tās izmantotas gan Imanta Lancmaņa sarakstītajās grāmatās, gan daudzskaitlīgajās publikācijās Latvijas un ārvalstu mākslas un arhitektūras žurnālos. Savukārt Eiropas pilis fotografētas ekskursiju laikā ārzemēs un fotogrāfijas pārsvarā tiek izmantotas profesionālajām interesēm.

Laikmetu, politisko un ekonomisko sistēmu maiņa ir noteikusi citas sabiedrības vajadzības, kas veicinājušas aristokrātiskā dzīvesveida izzušanu Eiropā. Pilis, palikušas bez iemītniekiem, sākušas it kā patstāvīgu dzīvi, kur cilvēks ienāk tikai kā viesis. Tomēr Versaļas pilī Francijā ļaudis plūst kā liela upe cauri pils zālēm, un pēdējos gados piļu apmeklētāju skaits Eiropā aizvien pieaug.

Vai tā ir skaistuma brīnumainā vara, kas mūsu racionālajā laikmetā liek meklēt un apbrīnot tik neracionālu lietu kā mākslas un dzīvesveida izsmalcinātību un greznumu?

Izstāde “Pilis Eiropā” saistīta arī ar Latvijas piļu un muižu asociācijas organizēto akciju “Apceļo Latvijas pilis un muižas”, kas izsludināta par godu Latvijas valsts simtgadei, sniedzot iespēju ceļotājiem papildus dažādu vēsturisko ēku iepazīšanai Latvijā gūt iedvesmu arī no tās kultūras un estētikas, kas atrodama pilīs Eiropā.