Mans dzīvesstāsts

 

Nu jau otrā Vidzemes stāstnieku festivāla "Stāsti krēslā" noskaņās Valmieras integrētā bibliotēka ir sagatavojusi dzīvesstāstu grāmatu plauktiņu. Cik dažādi autori - tik dažādas grāmatas. Tās stāsta par laikmeta izjūtu, domām, kultūrslāņiem, mīlestību... Kļūstiet par lieciniekiem kādam gabaliņam citas dzīves un mācieties, iedvesmojieties no tās! 

 

 Ir visādi gājis

 

 Ārija Iklāva

 

 Ārija Iklāva, kaut neklātienē, bija pazīstama nudien vai visiem. Kāpēc bija? Viņa joprojām ir. Un labi, ka uzrakstījusi šo grāmatu. Par sevi, bet vienlaikus par savu laiku un cilvēkiem, arī par vairāk nekā desmit Tieslietu ministriem, ar kuriem viņai nācās sastrādāties jau brīvās Latvijas laikā.

 Omulību klubiņa stāstījumi 10 gados

 

 Andris Bernāts

 

 A. Bernāts grāmatā apkopojis Rīgas Latviešu biedrības nama Omulību klubiņa stāstījumus, kas pieredzēti desmit gadu garumā: gan ainodams kopsaietu ikdienības, gan citēdams līdzdarbinieku pieredzējumus, kuri kņudinājuši klausītājus. Izvēlēti asprātīgākie vēstītāji, atspoguļots klubiņā notiekošais, tradīcijas.

 Pēckarš. Krāsas. Jaunība : atmiņas

 

 Jāzeps Pīgoznis

 

 Mākslinieks J. Pīgoznis (1934-2014) atmiņu grāmatā, vizuāli spilgti, ar Latgales puikam raksturīgu humora un pašironijas devu atainojis savas bērnības un jaunības gadu epizodes, radošo darbu Rozentāla Mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Līdz ar skolas un augstskolas gadu atmiņām J. Pīgoznis dāvājis iespēju viņa talanta cienītājiem baudīt krāsu prieku un aplūkot 32 darbus no meistara bagātās un daudzveidīgās mākslas darbu kolekcijas. 

 Mēģinu būt atklāts : autobiogrāfisks stāsts

 

 Oļģerts Kroders

 Meža skandālista memuāri

 

 Mārtiņš Dāboliņš

 Koraļļu pils : Edvarda Liedskalniņa dzīves stāsts un neatminētais noslēpums

 

 Andris Stavro

 

 ASV Floridas pussalā pie Maiami atrodas pasaulslavens megalīts. Tā ir Koraļļu pils, kuru apmēram no 1920. līdz 1940.gadam uzcēla latvietis Edvards Liedskalniņš (1887-1951) kā veltījumu dzimtenē palikušajai līgavai. Līdz šai dienai nav zināms, kā viņš spēja izcirst un pārvietot desmitiem tonnu smagas koraļļu figūras.

 Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā : bērnības atmiņas

 

 Kaspars Pūce

 

 Aktieris K. Pūce savas bērnības atmiņas uzrakstījis kā aizraujošu dēku stāstu, kurā bērna acīm skatītas skarbās padomju laika dzīves realitātes. Grāmatā lasām par mazā Pūcesbērna pirmajiem soļiem izsūtījumā, par skolas gaitām svešumā un pirmajiem gadiem pēc atgriešanās tēvzemē. Pārbaudījumi K. Pūci sagaida arī tad, kad vecāki dēlu deviņu gadu vecumā atsūta uz Rīgu, lai viņš izglītību turpinātu dzimtajā valodā.

 Ādama stāsts : mazsalaciešu dzīve, ieradumi un tikumi Ā. Purmaļa autobiogrāfijā 19. un 20. gs. mijā

 

 LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts

 

 Grāmata ir Mazsalacas apvidus zemnieka Ādama Purmaļa (1846-1917) autobiogrāfijas pirmpublicējums. Savā dzīvesstāstā, ko līdz pat mūsdienām rokrakstā glabājuši viņa pēcteči, stāstot par savu personīgo dzīvi, Ā. Purmalis savdabīgi raksturo arī tā laika lauku cilvēku ieradumus, sabiedriskās attiecības un ģimenes tradīcijas. Publicētais manuskripts šobrīd ir plašākais un izsmeļošākais zināmais materiāls par precību un meitās iešanas tradīcijām Ziemeļvidzemē 19. gadsimta otrajā pusē.

 Liktenslietas

 

 Grāmatā apkopota izlase no "Stūra mājas" ekspozīcijā "Liktenslietas" apskatāmajiem darbiem. Izdevuma autore Ilona Brūvere: „Mēs tomēr mēģinājām koncentrēties uz tādiem stāstiem, kas aptver pēc iespējas plašāku dzīves spektru vai kuros jau ir radusies sava iekšējā dramaturģija. Tā nav tikai piemiņas lietiņa par tādu un tādu notikumu, bet tie ir priekšmeti, kas izstāsta vairāk. Tie ir stāsti, sākot no 1914.gada līdz mūsdienām. Un viņi visi ir vienlīdz aktuāli kaut kādā ziņā.” Gluži kā dzīvē - skaisti un cerīgi stāsti par priekšmetiem mijas ar ļoti skaudrām un traģiskām liecībām. Ir arī stāsti par to, kā lietas, kas saistās ar ko ļoti skaudru, gadu ritējumā iegūst atkal pozitīvu un dzīvi apliecinošu nozīmi. To vidū ir, piemēram, kāzu kleita, ko līgavai tā arī neiznāk uzvilkt, jo tieši kāzu dienā sākas karš, taču vēlāk viņa šo kleitu pāršuj un tajā tiek iesvētīta viņas meita. 

 Es dzīvoju

 

 Biruta Baumane

 Dievmātes draudzene : maniem ļaudīm Gruzijā

 

 Nora Ikstena

 

 Šī ir rakstnieces N. Ikstenas Gruzijas pieredzes grāmata. Vairāku gadu laikā šajā senajā ticības, kultūras un dabas svētītajā un varu plosītajā zemē sastaptie ļaudis un piedzīvotie notikumi kļuvuši par pamatu rakstnieces stāstiem. Tos vieno ārpusnieces skats, kas tomēr vēlas kļūt par savējo.

 Atklusējumi : ko latviešu leģionāra dēls nekad nav stāstījis pie padomju diktora mikrofona

 

 Rihards Kalvāns

 Suitu dzīvesstāsti un ēdieni

 

 Dzidra Sondore