Rozes dienā sveicam režisori Kristu Burāni!

 

Rozes dienā sveicam teātra un kino režisori, scenāristi Kristu Burāni par nozīmīgu ieguldījumu vietējās sabiedrības attīstībā, veidojot Vidzemes reģiona kultūrtelpu.

Pasākuma FOTO

 

Informācija

Valmierā 14.martā norisināsies Rozes diena, Valmieras Zonta klubam Atzinības rakstu pasniedzot teātra un kino režisorei, scenāristei Kristai Burānei. 

“Par apbalvojumu esmu priecīga un pateicīga, jo ir gandarījums veidot darbus, kuri rezonē un spēj cilvēku aizkustināt, rosina viņu uz pārmaiņām labākai dzīvei, kas nozīmē ne tikai domāšanas paplašināšanos, bet lielāku emocionālo iesaistīšanos un atbildības sajušanu par dzīvi mums apkārt,” stāsta Krista Burāne.

Pēc maģistra grāda filozofijā iegūšanas Krista Burāne bija pasniedzēja, mācību līdzekļu un grāmatu par filozofiju veidotāja. Savukārt vēlāk darbojusies reklāmas aģentūrā, rakstot tekstus, veidojot scenārijus. “Filozofijas un reklāmas pieredze mani aizveda līdz mākslām. Var teikt, ka Valmiera ir pilsēta, kurā tapa vieni no maniem pirmajiem kino un teātra darbiem, kas vēlāk arī aizveda līdz kino studijām. Pēc tam, kad dokumentālā filma “Piektais Hamlets” par režisoru Oļģertu Kroderu tika nominēta kā labākā debijas filma un arī labākā dokumentālā filma, nolēmu mācīties par režisori. Arī mana pirmā teātra izrāde, kur biju dramaturģe, notika Valmierā – Mārtiņa Eihes “Crazy”. Savukārt Dīvaliņa pļavās un Gaujas krastos kopā ar Mārtiņu Eihi noorganizējām arī teātra festivālus bērniem un jauniešiem “NoMadI”. Priecājos, ka šo domu turpina Reinis Suhanovs un Jānis Znotiņš, radot Valmieras vasaras teātra festivālu. Mana pirmā izglītība ir filozofijā, tāpēc man patīk veidot dažādas sistēmas un atklāt, cik pasaule ir daudzveidīga. Tas ļoti palīdz, radot daudzslāņainus mākslas darbus.” Režisore uzsver, ka, rosinot domāt par eksistenciāliem jautājumiem, var labāk saskatīt brīdi, kad izrāžu vai filmu varoņi nonāk izvēles priekšā. “Un tieši tas liek skatītājam domāt par paša dzīvi, kā to mainīt, lai tā kļūtu labāka.”

Jau tradicionāli Rozes dienā, kas saistīta ar 8.martu, Starptautisko sieviešu solidaritātes dienu, Atzinības raksts un metālmākslinieka Andra Dukura darināts unikāls svečturis – roze pasniegts izcilai sievietei par nozīmīgu ieguldījumu Valmieras, tās apkaimes un pārnovadu dzīves attīstībā. Krista Burāne uzsver, ka “jebkura sieviete, kura aktīvi veido savu dzīvi tā, kā viņa to vēlas, ar savu piemēru aicina to darīt arī citas sievietes. Tas ir svarīgi, jo joprojām sievietes stāvoklis sabiedrībā ir nedrošs. Par to liecina lielais vardarbības risks ģimenēs, nevienlīdzīgais atalgojums. Lai gan mūsu sabiedrība kļūst arvien vienlīdzīgāka, joprojām ir skaļi jārunā par līdzatbildību un līdztiesību”. Tas saistīts ar vēlmi piedalīties sabiedriskos procesos, brīvi izteikt viedokli, aicināt domāt un izteikties arī citus. “Sievietei un vīrietim ir dažādi skatupunkti, bet ir svarīgi tiem būt līdzās un līdzvērtīgiem.”

Atzinības raksts pasniegts arī par spēju iedvesmot. Jautāta, kas ir viņas iedvesmas avots, Krista Burāne atzīst, ka tie ir aktīvi un sociāli atbildīgi cilvēki. “Apbrīnoju cilvēkus, kuri spēj veltīt sevi un savu laiku tam, lai cīnītos par visiem draudzīgākas vides veidošanu. Laiks un telpa, kur dzīvojam, mums ir kopīgs, katrs esam atbildīgs par to ilgtspējīgu izmantošanu. To, lai pēc mums pasaule, kurā dzīvojam, paliek labāka. Priecājos par jauniešiem, kuri cīnās pret vides problēmām, skolotājiem, kuri ar darbu sarežģītos apstākļos bērnos veido izpratni par vērtībām. Ikvienu, kas saprot, ka vērtību izglītība ir brīvas un atbildīgas sabiedrības pamats. Ja bērniem nebūs laba izglītība, arī valstij nebūs laba nākotne.”

Rozes dienu rīko Europe Direct informācijas centrs Valmierā sadarbībā ar Valmieras Zonta klubu. Tās laikā arī tiek vākti līdzekļi stipendijai talantīgai, sekmīgai un sabiedriski aktīvai skolas absolventei no maznodrošinātas ģimenes pirmā gada augstskolas studijām Latvijā.

Starptautiskā nevalstiskā labdarības organizācija Zonta International darbību Latvijā sāka 1993.gadā. Šobrīd Latvijā ir pieci Zonta klubi, kuros ir vairāk nekā 60 dalībnieces, iesaistoties mērķprogrammās un projektos, lai uzlabotu meiteņu, jauniešu un sieviešu dzīvi vietējā un starptautiskā mērogā.

Valmieras Zonta klubs dibināts 2002.gadā.