Šogad Nobela balva literatūrā piešķirta rakstniekam Kadzuo Išiguro

2017. gada Nobela balva literatūrā piešķirta japāņu izcelsmes britu rakstniekam Kadzuo Išiguro (Kazuo Ishiguro), ceturtdien, 5.oktobrī, paziņoja Nobela prēmijas piešķiršanas komisija.

Išiguro romāniem piemīt izteikti emocionāls spēks, tie atklāj bezdibeni zem mūsu sajūtām un iluzoro saikni ar pasauli, rakstīts balvas piešķiršanas pamatojumā.

Vairāki viņa darbi tulkoti arī latviešu valodā - «A Pale View of Hills» («Tāla kalnu ainava»), «An Artist of the Floating World» («Gaistošās pasaules mākslinieks»), «The Remains of the Day» («Dienas atlikusī daļa»), «When We Were Orphans» («Kad mēs bijām bāreņi») un «Never Let Me Go» («Neļauj man aiziet»).

Aicinām ielūkoties Valmieras bibliotēkas krājumā esošajās rakstnieka grāmatās:

Romānā „Dienas atlikusī daļa” Kadzuo Išiguro uzbur dzīvi starpkara laikā lielā angļu namā – mājā, kurā skaidri atbalsojas Eiropu pārņēmušie nemieri. Aristokrātiskā Dārlingtonu nama virssulainis Stīvenss mūža nogalē dodas ceļojumā cauri Anglijai. Sešas ceļojuma dienas izvēršas pa atskatu uz dzīvi un mīlestību, kas angļu augstāko aprindu snobisko un liekulīgo tradīciju dēļ palikusi nepiepildīta. Neaizmirstams stāsts par zaudētiem ideāliem un izplēnējušu mīlestību!

Bibliotēkā pieejamie eksemplāri

Romāns ir smalks atmiņu un realitātes sajaukums, vēstījums veidots nepasakot visu, liekot “lasīt starp rindiņām”. “Tāla kalnu ainava” nav ne priecīga, ne skumja, tā ir nostaļģiska un stāstījums ir kā lēni plūstoša upe. “Lēni”  nekādā gadījumā neuztveriet kā garlaicīgi.

Sižets īsumā: japāniete Etsuko dzīvo Anglijā, viņu apciemo meita Niki. Viņas mēģina tuvināties viena otrai un samierināties ar otras Etsuko meitas Keiko pašnāvību. Etsuko risina sarunas ar Niki un ik pa laikam iegrimst atmiņās par laiku pirms Keiko piedzimšanas, kad viņa vēl dzīvoja Nagasaki un iepazinās ar Sačiko un viņas meitu Mariko. Sačiko ar Mariko ir apmetušās vecā būdā un Sačiko sapņo par jaunu dzīvo Amerikā. /Marii grāmatplaukts/

Bibliotēkā pieejamie eksemplāri

Ketija, Rūta un Tomijs uzauguši Heilšemā – idilliskā privātskolā, kas atrodas nomaļā Anglijas lauku nostūrī. Tās audzēkņi, rūpīgi pasargāti no ārpasaules, uzaug pārliecībā, ka viņi ir kaut kas īpašs, ka viņu labklājībai piemīt īpaša nozīme. Bet kāpēc viņi patiesībā tiek tur audzināti?

Tikai pēc daudziem gadiem Ketija, kurai nu jau ir trīsdesmit viens gads, ļaujas atmiņu nepārvaramajam vilinājumam, un lasītāju aizrauj saistošs vēstījums par to, kā Ketija, Rūta un Tomijs soli pa solim tuvojas patiesībai par savu šķietami saulaino bērnību – un arī nākotni.

Bibliotēkā pieejamie eksemplāri

Romāna darbība norisinās 20. gadsimta pirmajā pusē. Stāstītājs ir privātdetektīvs Kristofers Benkss, kas pēc vairāk nekā divdesmit gadu prombūtnes no Lielbritānijas atgriežas Šanhajā, lai sameklētu savus reiz pēkšņi pazudušos vecākus.

Kadzuo Išiguro atzīst, ka vēlas rakstīt internacionālus romānus, kuros runāts par vispārcilvēcisko un tāpēc tie ir saprotami un interesanti cilvēkiem ar visdažādāko pieredzi. Kristofera Benksa piedzīvojumi ir gandrīz vai kriminālstāsts, taču romāna galvenā tēma, šķiet, ir pārdomas par to, kas cilvēku atmiņās ir īsts un kas – iztēles radīts.

Bibliotēkā pieejamie eksmeplāri

Grāmatas apraksts portālā Satori: