Valmieras integrētā bibliotēka aicina piedalīties akcijā “Bibliotēka manā dzīvē”

 

Bibliotēka iedvesmo!

 

Šonedēļ (20.-26.aprīlī) notiek Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) izsludinātā, nu jau par ikgadēju tradīciju kļuvusī Bibliotēku nedēļa, kurā Valmieras integrētā bibliotēka aktīvi piedalās. Papildus daudzveidīgajām norisēm, kas bibliotēkās tiek organizētas pastāvīgi, Bibliotēku nedēļa ir laiks, kad ar dažādām aktivitātēm pastiprināti uzmanība tiek pievērsta bibliotēkas piedāvātajiem pakalpojumiem un bibliotēku aktīvajai darbībai sabiedrības informēšanā, izglītošanā un kopienas stiprināšanā. 

 

Pasaules publisko bibliotēku kopīgā aktivitāte Bibliotēku nedēļa katrā valstī tiek īstenota atšķirīgā laikā, bet visas vieno Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) gada virstēma. Šogad tā ir “Iedvesmo, iesaisti, iespējo, vieno” (Inspire, Engage, Enable, Connect).

 

Bibliotēku nedēļas aktivitātes tiek atspoguļotas bibliotēkas tīmekļa vietnē un sociālajos medijos. Aicinām sekot un līdzdarboties!

 

 

Akcija “Bibliotēka manā dzīvē”

 

Patiesi - kas gan vēl labāk spēj iedvesmot, iesaistīt un apvienot, ja ne kopējas vērtības!  Bibliotēkai Valmierā ir gara un interesanta vēsture, tā visos laikos ir ieņēmusi būtisku lomu sabiedrības ikdienā, atpūtā, izglītošanās un pārmaiņu procesos, kā arī kopīgās aktivitātēs. Vairums Valmieras un apkārtnes iedzīvotāju kādā savā dzīves posmā noteikti būs bijuši bibliotēkas lasītāja godā vai kā citādi iesaistīti bibliotēku darbīgajā pasaulē. Lai saglabātu un padarītu pieejamas šīs atmiņas, laikmeta sajūtas un vizuālos materiālus arī citiem, Valmieras integrētā bibliotēka izsludina akciju “Bibliotēka manā dzīvē”.

 

#PaliecMājās laiks ir īstais brīdis, lai pārlūkotu savu foto un citu laika liecību arhīvu, parunātos (drošā attālumā) ar radiem, draugiem, kolēģiem un pakavētos senākās vai ne tik senās atmiņās. Iespējams, atradīsiet kādu fotogrāfiju, kas uzņemta Valmieras bibliotēkā, kad tā vēl atradās Rīgas ielas 18 namā vai telpās Piensaimnieku savienības namā Rīgas ielā 27, vai citās ēkās Valmierā. Varbūt ir zināms draugs vai radinieks, kurš strādājis bibliotēkā. Ļoti iespējams, ka vētrainajos studiju gados sava tiesa laika ir pavadīta arī Valmieras integrētajā bibliotēkā. Kas zina, iespējams, labi meklējot, atrodas kāds sens foto, zīmoga nospiedums, raksta gals, dienasgrāmatas fragments, bet jūs variet pastāstīt arī kādu interesantu stāstu.

 

Ja piekrītīsiet, ka jūsu vēstures liecība tiek saglabāta un ievietota Valmieras integrētās bibliotēkas Novadpētniecības kolekcijā, tad priecāsimies, ja sazināsieties ar mums līdz šī gada maija beigām. Ja fotogrāfija ir digitālā formātā, tad kopā ar īsu aprakstu sūtiet uz bibliotēkas e-pastu. Arī citas fotogrāfijas un materiālus variet nobildēt un sūtīt mums. Ja apstrādei būs nepieciešams dokumenta oriģināls, bibliotēka ar jums sazināsies. Līdzīgs princips ar stāstiem - ja jūtiet sevī iedvesmu uzrakstīt, tad dariet to, bet tikpat labi varam sarunāt tikšanos, kad pulcēšanās atkal būs droša.

 

Iedvesmai aicinām ielūkoties Valmieras integrētās bibliotēkas tīmekļa vietnes novadpētniecības platformā, kur digitāli tiek atspoguļota novadpētniecības kolekcija. Šeit tiešsaistē ir pieejami laika gaitā savāktie vērtīgie  materiāli - agrāk nepublicētie dokumenti un liecības par Valmieru un tās apkaimes novadu notikumiem un personībām, kas atrodami privātpersonu un ģimeņu arhīvos, kā arī novadu bibliotēku krājumos. Cilvēku dzīvesstāsti, fotogrāfijas, dienasgrāmatas, atmiņu rokraksti, laikrakstu publikācijas tiek digitalizēti un izvietoti 12 tematiskajās sadaļās, kuras vēsta par novadniekiem, Valmieru un apkaimes novadiem un bibliotēkas vēsturi, novada folkloru, valodas savdabību. Te atradīsiet ievērojamu daudzumu agrāk nepublicētu materiālu. Vietnes saturs regulāri tiem papildināts un pilnveidots: biblioteka.valmiera.lv/lv/novadpetnieciba.

 

Novadpētniecības platforma kā dāvana Latvijas simtgadei tika atklāta 2018. gadā. Ar 2020.gadu platformā materiālus pievieno arī Beverīnas, Burtnieku, Naukšēnu, Kocēnu, Mazsalacas un Rūjienas novadu publiskās bibliotēkas un Valmieras muzejs. Sadarbības rezultātā turpmāk šķirklī “Valmieras muzejs raksta” interesentiem būs pieejamas arī muzeja vēsturnieku publikācijas, materiāli no muzeja krājumiem, kā arī atsevišķu semināru videoieraksti. 

 

 

#TiksimiesDrīz

 

Valmieras integrētā bibliotēka mudina uz aicinājumu #PaliecMājās palūkoties no iespēju puses un iemēģināt roku jaunos paradumos. Atgādinām, ka līdz 12. maijam Latvijā izsludinātās ārkārtējās situācijas Covid-19 vīrusa dēļ Valmieras integrētā bibliotēka klātienes apmeklējumiem uz laiku ir slēgta, tomēr darbs bibliotēkā neapstājas. Lai dzīve mājas apstākļos joprojām būtu interesanta, darbi veiktos un mācības sekmētos, Valmieras integrētā bibliotēka piedāvā attālinātu atbalstu dažādu aktuālu digitālo iespēju veidolā. Bibliotēka aktīvi sniedz attālinātos pakalpojumus un konsultācijas. Nepārtraukts darbs norit elektroniskā kopkataloga, virtuālo grāmatu izstāžu, novadpētniecības platformas un citu elektronisko resursus uzturēšanā un veidošanā, kur svarīgas ir bibliotekāra specifiskās zināšanas un precizitāte. Paralēli arī notiek gatavošanās brīdim, kad atkal varēs tikties ar saviem lasītājiem un piedāvāt jaunākās, labākās grāmatas, interesantākos pasākumus klātienē,- jo tikai pēc daudziem, bibliotēkas apmeklētājiem neredzamiem darbiem, grāmatas un citi dokumenti nonāk plauktos. 

 

Aicinām izmēģināt Valmieras integrētās bibliotēkas attālinātos pakalpojumus! Bibliotēkas tīmekļa vietnē biblioteka.valmiera.lv ir iespēja uzzināt par iespēju lasīt e-grāmatas latviešu, krievu, angļu un citās valodās, e-žurnālus angļu valodā, kā arī izmantot kvalitatīvas datubāzes, kurās atradīsiet e-grāmatas, vārdnīcas, enciklopēdijas, multividi u.c. mācībām, darbam vai brīvbrīžiem. Piekļuves datus var saņemt, rakstot uz bibliotēkas e-pastu, turklāt, ja neesat bibliotēkas lasītājs, par tādu variet kļūt, reģistrējoties attālināti. Īpaši ir padomāts par skolēniem - sadaļā "Brīvajam brīdim" un “Noderīgi mācībām” apkopotas interesantas idejas, kā būšanu un mācīšanos mājās pārvērst par piedzīvojumu. 

 

Skolēni un studenti var izmantot Valmieras integrētās bibliotēkas elektronisko kopkatalogu. Grāmatas pašlaik netiek izsniegtas lasītājiem, tomēr e-katalogā bibliogrāfiskais apraksts atspoguļo grāmatu saturu. Zvanot vai rakstot bibliotēkai un norādot nepieciešamo grāmatas sadaļu, tā tiks skenētā veidā nosūtīta e-pastā. Tāpat aicinām sazināties, ja vēlaties kādu rakstu no jaunākās preses izdevumiem. Iedvesmai iespējams aplūkot arī elektroniskajā kopkatalogā ievietotos vairāk kā 500 pilna teksta ViA studentu darbus un ap 200 pilna teksta ViA docētāju publikāciju.

 

Jau izsniegtajiem dokumentiem lietošanas termiņu bibliotēka pagarina automātiski. Konsultācijas, informāciju par attālināto reģistrēšanos, resursu izmantošanu un dokumentu elektronisko piegādi var saņemt, zvanot vai sūtot e-pastu [email protected].

 

 

Sīkāka informācija, zvanot darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00:

  • Daiļliteratūra, periodika: 64222464, 26667919
  • Nozaru literatūra: 64281443, 26664430
  • E-resursi: 26665573
  • ViA mācību literatūra: 64207226
  • Bērnu apkalpošanas nodaļa: 64222512, 26332241