Iepirkšanās tiešsaistē

ES patērētāji arvien vairāk pievēršas interneta veikaliem, lai veiktu pirkumus tiešsaistē.

Pateicoties Eiropas Savienības vienotajam digitālajam tirgum, patērētājiem, kuri iepērkas tiešsaistē, tagad ir garantēti daudz drošāki un vienkāršāki noteikumi.

Galvenās tiesības

ES tiesību akti reglamentē, ka tagad pircēji var iegādāties preces vai pakalpojumus tiešsaistē no jebkuras ES valsts. Mazumtirgotāji vairs nevar novirzīt pircēju uz vietējo veikalu ar atšķirīgām cenām un precēm, pamatojot to ar klienta nacionalitāti, atrašanās vietu vai pieslēgšanās vietu. Šādu praksi sauc par lokācijā balstītu novirzīšanu jeb “ģeobloķēšanu”.

Regula, kura aizliedz nepamatotu ģeogrāfisko bloķēšanu, visā ES stājās spēkā 2018. gada 3. decembrī.

Tagad tiešsaistes tirgotājiem ir pienākums jau no paša sākuma skaidri noteikt visas izmaksas, lai pircējs, veicot gala apmaksu par iegādāto preci vai pakalpojumu, nesagaidītu nepatīkamus pārsteigumus. Pārdevējiem ir skaidri jāinformē pircējs par attiecīgo preču vai pakalpojumu kopējo cenu, kā arī par visām papildu izmaksām un nodokļiem.

Ja par pakalpojumiem, piemēram, eksprespiegāde vai ceļojumu apdrošināšana, tiek piemērota papildu maksa, par tiem var iekasēt maksu, ja vien tiek saņemta skaidra piekrišana no klienta puses. ES tirgotāji nedrīkst iekasēt no pircēja samaksu par viņa kredītkartes vai debetkartes lietošanu.

Tiesības atgriezt vai atcelt pasūtījumu

Pircējam bez paskaidrojumiem ir 14 dienas, lai atceltu vai atgrieztu savu pasūtījumu, kas tika veikts tiešsaistē, lai kāds arī nebūtu iemesls, un saņemtu naudas atmaksu. Noteikumiem ir atsevišķi izņēmumi, piemēram, vilciena un lidmašīnas biļetes, biļetes uz koncertiem vai viesnīcu rezervācija. Pircējam ir pienākums informēt tirgotāju par pasūtījuma atcelšanu.

Pircējam ir tiesības izbeigt līgumu un atcelt pasūtījumu, ja tas netiek piegādāts 30 dienu laikā vai saskaņotajā termiņā, un saņemt atpakaļ samaksāto naudu.

Divu gadu bezmaksas garantija

Visām precēm, kuras tiek iegādātas ES valstīs, Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā, tiek piemērota minimālā divu gadu bezmaksas garantija. Valsts noteikumi var nodrošināt papildu aizsardzību, un tirgotājs var piedāvāt arī papildu garantiju, taču tas neaizstāj vai nesamazina divu gadu garantiju.

Ja iegādātā prece piegādes laikā tiek bojāta, nedarbojas vai neatbilst aprakstam, tirgotājam tā ir jāsalabo, jāaizstāj, jāpiešķir pircējam atlaide vai jāatgriež par to saņemtā nauda. Garantija attiecas arī uz lietotām precēm, kas iegādātas no tirgotāja. Taču tā nav attiecināma uz precēm, kas nopirktas no privātpersonas.

Tavas tiesības, iepērkoties tiešsaistē ES (video)