Saharova balvas laureāta Ilhama Tohti apbalvojumu saņem viņa meita

Ilhama Tohti meita trešdien Strasbūrā sava tēva vietā, kurš pašlaik atrodas ieslodzījumā Ķīnā, saņēma 2019. gada Saharova balvu par domas brīvību.

llhams Tohti (Ilham Tohti) ir uiguru tautības ekonomikas profesors, kurš cīnās par musulmaņu uiguru minoritātes tiesībām Ķīnā. 2014. gadā viņam tika izvirzītas apsūdzības par separātisma ideju propagandēšanu, par ko piespriests mūža ieslodzījums. “Pateicoties savai aktīvai pozīcijai, Ilhams Tohti kļuva par uiguru tautas balsi. Vairāk nekā 20 dzīves gadus viņš ir veltījis, lai veicinātu dialogu un stiprinātu savstarpēju sapratni starp uiguru tautas pārstāvjiem un citiem Ķīnā dzīvojošiem cilvēkiem," sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli.

“Šodien vajadzētu būt prieka brīdim, lai godinātu vārda brīvību. Tā vietā šodien šeit ir skumjas. Atkal šis krēsls ir tukšs, jo pasaulē, kurā mēs dzīvojam, izmanot savas tiesības uz vārda brīvību ne vienmēr nozīmē būt brīvam.”

Strasbūrā svinīgā apbalvošanas ceremonijā Džūherai Ilhamai (Jewher Ilham) pasniedza 2019. gada Saharova balvu. Saņemot apbalvojumu sava tēva vietā, D. Ilhama atzina: “Man ir liels gods šodien atrasties Eiropas Parlamentā, lai mana tēva vārdā saņemtu Saharova balvu. Esmu pateicīga par iespēju pastāstīt viņa stāstu, jo pats viņš to pateikt nevar. Man godīgi ir jāatzīst, ka es nezinu, kur atrodas mans tēvs. 2017. gads bija pēdējā reize, kad mana ģimene saņēma kādu vēsti par viņu.”

Vairāk lasīt šeit