Tiešsaistes iepirkšanās: ģeobloķēšanas ēras beigas

Labas ziņas tiem, kas iepērkas tiešsaistē: ģeobloķēšana jeb interneta satura ierobežošana pēc klienta atrašanās vietas ES tiks izskausta līdz šā gada beigām.

Iepirkšanās tiešsaistē ir daļa no daudzu eiropiešu ikdienas dzīves. 57% ES iedzīvotāju 2017. gadā kaut ko iegādājās interneta veikalos. Tiešsaistes iepirkšanās vispār ir viena no iecienītākajam interneta lietotāju aktivitātēm - 68% interneta lietotāju pērn vismaz reizi iepirkās internetā.

Tiešsaistes veikaliem nav robežu: 2017. gadā trešdaļa cilvēku, kuri iepirkās internetā, veica pasūtījumus no tirgotājiem, kas atrodas citā ES valstī. Taču ne vienmēr ir viegli iegādāties pārrobežu preces, nereti pircēji sastopas ar dažādiem šķēršļiem, kas liedz viņiem iegūt kāroto preci.

Eiropas Komisija savā pētījumā analizēja tūkstošiem tīmekļa vietņu visā ES un noskaidroja, ka tikai 37% gadījumu lietotāji no citas ES valsts varēja iegādāties sev vēlamo preci. Pārējos gadījumos lietotājiem radās ierobežojums, ko parasti dēvē par ģeobloķēšanu.

Kas ir ģeobloķēšana

Jebkurš tiešsaistes veikalu ierobežojums, kas tiek pamatots ar pircēja atrašanās vietu.

Piemēram, tu atrodies Latvijā un vēlies kaut ko pasūtīt no interneta veikala, kas bāzējas Francijā. Tu ieliec kāroto pasūtījumu savā “grozā”, pārbaudi, vai esi izvēlējies pareizo izmēru, un spied uz pogas “nopirkt”. Taču tad ekrānā parādās paziņojums “tu tiec novirzīts uz šīs vietnes latviešu versiju”, un izrādās, ka šai lapā tevis kārotās preces nemaz nav.

To sauc par lokācijā balstītu novirzīšanu jeb ģeobloķēšanu, un tas ir viens no visbiežāk esošajiem šķēršļiem, kas traucē tiešsaistes pircējiem.

Vairāk lasīt šeit