Vasaras brīvdienās izmantojiet savas jaunās digitālās tiesības Eiropā

Šovasar Eiropas iedzīvotājiem būs vairāk tiesību nekā jebkad agrāk. Kopš pērnā gada Eiropas Savienībā vairs netiek iekasēta viesabonēšanas maksa, tāpēc nu atpūtnieki var bez papildu maksas ceļojumā izmantot visu digitālo saturu, ko viņi abonē internetā: televīzijas programmas, filmas, sporta pārraides, mūziku, e-grāmatas u. c. Turklāt ikviens Eiropā var atsaukties uz pasaules klases datu aizsardzības noteikumiem, kas garantē, ka visiem eiropiešiem ir lielāka teikšana pār saviem personas datiem.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks digitālā vienotā tirgus jautājumos Andruss Ansips: “Eiropieši jau sāk izjust digitālā vienotā tirgus izdevīgumu. Šovasar braucienos pa Eiropas Savienību varēsiet ņemt līdzi savus iecienītos televīzijas raidījumus un sporta spēles. Vēlākais, kopš šī gada beigām visi varēs arī internetā iegādāties festivālu biļetes vai noīrēt automašīnu jebkurā ES vietā un neviens netiks ģeobloķēts vai pāradresēts uz citu vietni.”

Tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības komisāre Vera Jourova: “Digitālā dzīve paver grandiozas iespējas, taču rada arī sarežģījumus. Piemēram, daudziem uzņēmumiem lieti noder mūsu personas dati. Līdz ar mūsu ieviestajiem mūsdienīgajiem datu aizsardzības noteikumiem Eiropas iedzīvotāji ir ieguvuši teikšanu pār saviem datiem ikreiz, kad iepērkas, rezervē ceļojumu vai vienkārši klejo internetā.”

Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisāre Marija Gabriela: “Mēs uzlabojam ES iedzīvotāju ikdienas dzīves kvalitāti – gan ar viesabonēšanas maksas izbeigšanu, gan drošāku tiešsaistes vidi.Kad pabeigsim visas mūsu digitālās iniciatīvas, radīsim vēl citas pozitīvas pārmaiņas tiklab patērētājiem, kā uzņēmumiem.”

Digitālās tiesības, kas tiek izmantotas ikdienā

Kopš 2017. gada jūnija mobilo tālruni, braukājot pa ES, var izmantot tāpat kā pašu mājās, neko nemaksājot papildus. Kopš ES ir likvidēta viesabonēšanas maksa, Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā ir izmantots vairāk nekā piecas reizes lielāks datu apjoms un ir zvanīts gandrīz divarpus reizes biežāk.

Kopš 2018. gada aprīļa patērētāji tiešsaistes satura pakalpojumiem, kurus viņi abonē savā piederības valstī, piemēram, filmām, seriāliem un sporta raidījumiem (piemērus sk. faktu lapā) var piekļūt, arī ceļodami pa ES.

Saskaņā ar jaunajiem datu aizsardzības noteikumiem, kuri ES darbojas kopš 2018. gada 25. maija, eiropieši personas datus var droši pārsūtīt no viena pakalpojumu sniedzēja citam, piemēram, izmantojot datu mākoni vai e-pastu; tagad ikvienam ir tiesības zināt, vai viņa dati ir noplūdināti vai uzlauzti un kādā veidā viņa personas dati tiek savākti. Turklāt “tiesības tikt aizmirstam” paģēr, lai personas dati tiktu izdzēsti, ja uzņēmumam nav leģitīmu iemeslu tos paturēt.

Beidzot, saskaņā ar tīkla neitralitātes noteikumiem, kas darbojas kopš 2016. gada pavasara, ikvienam eiropietim ir piekļūstams atvērts internets, līdz ar ko tiek garantēta Eiropas iedzīvotāju brīvība, netiekot diskriminētiem, izvēlēties saturu, lietotnes, pakalpojumus un informāciju.

Kas gaidāms drīzumā

Vairākas digitālās tiesības jau iegūtas, un nākamajos mēnešos tiks sarūpētas vēl citas. No septembra arvien vairāk eiropiešu būs tiesības, izmantojot savas valsts elektroniskās identifikācijas (eID) karti, piekļūt publiskajiem pakalpojumiem visā ES.

No decembra visi baudīs nepersonizēto datu brīvu apriti, kas ļaus Eiropas Savienībā saņemt labākus un konkurētspējīgākus datu glabāšanas un apstrādes pakalpojumus, tādējādi papildinot personu brīvu pārvietošanos un preču, pakalpojumu un kapitāla brīvu apriti. Savukārt uzņēmējiem būs tiesības par visu veidu datiem izlemt, kurā Eiropas Savienības vietā tos uzglabāt un apstrādāt.

No 3. decembra eiropieši varēs iepirkties tiešsaistē bez nepamatotas diskriminācijas, lai kur ES viņi atrastos. Viņiem nebūs jāuztraucas, ka kāda tīmekļa vietne viņus bloķēs vai pāradresēs tik tāpēc vien, ka viņi – vai viņu kredītkarte – ir no citas valsts.

No nākamā gada iedzīvotāji varēs vieglāk salīdzināt paku piegādes izmaksas un pārrobežu paku piegādebūs lētāka.

Saskaņotie noteikumi par pievienotās vērtības nodokli e-komercijai ļaus uzņēmējiem pārrobežu PVN jautājumus nokārtot vienā tiešsaistes portālā un pašiem savā valodā.

Nesen pieņemtais Eiropas Elektronisko sakaru kodekss eiropiešiem dos tiesības vienkāršāk mainīt interneta un telesakaru pakalpojumu sniedzējus. Tāpat Eiropas iedzīvotājiem būs tiesības ārkārtas situācijā saņemt publiskus brīdinājumus mobilajā tālrunī. Jaunie noteikumi arī garantēs labāku savienojamību visā ES.

Atjauninātie noteikumi par audiovizuālajiem medijiem dos eiropiešiem tiesības uz drošu tiešsaistes vidi, kurā viņi ir pasargāti no naida kurināšanas, kūdīšanas uz vardarbību, terorismu, bērnu pornogrāfijas, rasisma un ksenofobijas.

Vairāk lasīt šeit