2016.gada lasītākās latviešu autoru grāmatas TOP 10

 

 

 Pienācis gada noslēgums, kad, kā jau ierasts, tiek publicēti dažādi topi, kopsavilkumi un apskati. Piedāvājam Valmieras integrētās bibliotēkas 2016. gada populārāko latviešu autoru grāmatu TOP 10. 

 

 

 

1. Nora Ikstena. Mātes piens.

Romāns ir aizraujošs cilvēka tapšanas pētījums ar precīzi un krāšņi iezīmētu fonu - Latvijas PSR no sešdesmitajiem līdz astoņdesmitajiem. Triju paaudžu sieviešu - mātes, meitas un mātesmātes - likteņu vijums ir kā cieši sapīta bize. Tik cieši, ka sāp matu saknes. Veidojas maģiska sievišķā trīsvienība. Dzīvība un nāve. Mīlestība un naids. "Latvijas vēstures romānu sērija ''MĒS. Latvija, XX gadsimts''.

Pieejams bibliotēkā 

 

2. Māra Zālīte. Pieci pirksti. 

Romāns ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.-60. gadu mijā. Grāmatas centrālā ass ir piecgadīgās Lauras un viņas vecāku – 1941.gada jūnijā izsūtīto bērnu - traumatiskā pieredze, kas tik daudzus gadu desmitus ģimenes iekšienē glabāta un klusēta. Ar bērna acīm skaudrums vēl satriecošāks – nepārejošas bailes no bada, bailes no vēlreizējas izsūtīšanas.

Pieejams bibliotēkā

 

3. Māris Bērziņš. Svina garša.

M. Bērziņa romānā nepilni trīs gadi (1939-1941) Torņakalna mālderzeļļa Matīsa Birkena dzīvi apmet kājām gaisā. Puisi, kurš lielā mērā mīt grāmatu pasaulē, priecīgs remontē dzīvokļus, meklē īsto meiču, kuru mīlēt uz mūžu, apkārtējo notikumu centrifūga ierauj pašā virpuļa serdē, liekot uz sevi paskatīties pilnīgi citām acīm. Romānā stāstīts, ka par varoņiem nepiedzimst, bet gadās, ka par tādiem kļūst visikdienišķākie ļaudis.

Pieejams bibliotēkā 

 

4. Laima Kota. Mierielas vilkme.

Maģiskā reālisma garā rakstītais Laimas Kotas jaunais darbs, romāns „Mierielas vilkme”, caur gandrīz vai neiespējamiem notikumiem lūko izstāstīt Rīgas Miera ielas vēsturi, tomēr tas ir tikai šķitums, vien romāna virskārta. Meistarīgi darbojoties ar pārspīlējumiem, autorei izdodas reālo un sadomāto vēsturi saaust košā gobelēnā, kas vēsta vairs nebūt ne par mazo, lai arī vēsturiski nenoliedzami interesanto un lielo Miera ielu, bet gan par piederību mājām, valstij un arī sev un katra paša brīvību un atbildību. „Mierielas vilkme” ir opuss par augumā raženu meiču Mildu de Kalnu, tramvaja vadītāju, kurai veicama sava misija Ziemassvētku pēkšņās un pretdabiskās, tomēr šarmanti ticamās kataklizmas pārņemtajā Rīgā, un jāpiebilst, ka „Mierielas vilkme” ir jo spēcīga tieši tāpēc, ka romānā ikkatrs ieraugāms tik aizkustinoši milzīgs vai sīks savā patībā, kā tas iespējams vien dziļi jutīga rakstnieka darbā.

Pieejams bibliotēkā 

 

5. Sanita Reinsone. Meža meitas. 

Otrā pasaules kara beigas Latvijā mieru neatnesa - gluži pretēji, te sākās jauns karš, kas dramatiski pārmainīja dzīvi daudziem cilvēkiem un viņu ikdienā ienesa teroru un bailes. Meži un purvi kļuva par militāras pretošanās vietu un reizē pajumti tūkstošiem cilvēku. Mežs kļuva par politisku jēdzienu, nepakļaušanās un pretstāves apzīmējumu. Sieviešu piedzīvotais mežos un purvos nacionālo partizānu kara laikā līdz šim ir bijusi neizzināta Latvijas vēstures lappuse.

Pieejams bibliotēkā

 

6. Daina Avotiņa. Divas koka karotes un roze. 

"Kas ir mīlestība? Kāpēc tā ierodas gaidīta vai arī negaidīta un negribēta? Kāpēc tā sniedz bezgala lielu laimes izjūtu, bet citreiz – nepārvaramas milzu sāpes? – tā sev visu mūžu ir vaicājis Dainas Avotiņas jaunā romāna galvenais varonis, cilvēks ar plašu un patiesu, bet nesadalāmu sirdi. Vitauta Odziņa skaudrā dzīvesstāsta pamatā, kā allaž populārās rakstnieces darbos, ir reālu cilvēku likteņi, izklāstīti saistošā vēstījumā, kas bagāts ar dzīvesgudrām atziņām un tēlainu, izteiksmīgu valodu.

Pieejams bibliotēkā

 

7. Monika Zīle. Sapnis par Heidelbergu. 

Zīles romāns vēsta par likteņa līkločiem un notikumiem bibliotekāres Ilzes Liepāres dzīvē gada garumā. Mīlestība, izvēle, negaidīti notikumi... Pārbraukusi mājās pēc draudzenes sabiedrībā klusi pavadītas Ziemassvētku nakts, Ilze Liepāre savā pastkastē atrod anonīmu apsveikumu. Tiesa, rokraksts labi pazīstams un apstiprina jau dzirdēto - pēc Austrālijā pavadītiem gadiem dzimtenē atkal redzēts Konrāds - viņas pirmā lielā mīlestība. Labs darbs, uzticamas draudzenes, mīļa māsa, talantīga meita, vīrs - ko tad vēl? Negaidot viens posms šķietami drošajā ķēdē satrūkst, un Ilzes dzīve sāk atgādināt krāčainu upi. Olimpa dievi tur, aiz zvaigznēm, pirms katriem Ziemassvētkiem izspēlējot cilvēku sapņu loteriju. Protams, laimē tikai daži. Citiem paliek iespēja. Nākamreiz...

Pieejams bibliotēkā

 

8. Nils Sakss. Nāve - tās nav beigas. 

N. Saksa un J. Liepnieka trillerī Rīgu satricina nežēlīga slepkavība. Pa atvērtu logu nošauta nevainīga klavierskolotāja. Šāvējs bijis profesionāls snaiperis. Anglijas mazpilsētā uzrodas neparasts zēns. Viņam ir vajadzīga psihologa palīdzība. Vai varētu būt, ka viņš atceras savu iepriekšējo dzīvi? Zēna noslēpums atklājas slepkavības vietā.

Pieejams bibliotēkā

 

9. Dace Judina. Mēnesis pie jūras.

Jautrs humors, interesanti personāži, kārtīga intriga - visu paaudžu lasītājiem!. 

Pieejams bibliotēkā

 

10. Gundega Repše. Bogene.

G. Repšes romāns vēsta par 1940.-1941. gada notikumiem Latvijā. Bogene ir kā nežēlīgas gaismas zibsnis, kas nevis sit ar aklumu, bet atver jaunu redzes kanālu. Jebkura metafora šeit ir patstāvīgs vēstījuma tēls, tomēr pats īpašākais ir šī darba precīzi sajūtamais virsuzstādījums: nav nekā baigāka par garam nodarītajām ciešanām — fiziskām ciešanām mierinājumu nes nāve, kamēr nācijas gara spīdzināšana ir kosmiska mēroga - un mierinājums nav iespējams.

Pieejams bibliotēkā