Bibliotēkā būs iespēja noskatīties filmu par apģērba patieso cenu!

 

Valmieras Integrētās bibliotēkas klusajā lasītavā 27.novembrī plkst.17.00 tiks demonstrēta dokumentālā filma “Patiesā cena” (The True Cost), kas stāsta par “ātrās modes” industrijas aizkulisēm un ēnas pusēm. Pēc filmas noskatīšanās notiks diskusija, piedaloties ilgtspējīgas modes ekspertei Dacei Akulei.

 

Apģērbu industrija šobrīd ir otrs lielākais vides piesārņotājs pasaulē, pirmo vietu atstājot naftas industrijai. Apģērbs, kuru iegādājamies mums tik zināmajos “ātrās modes” zīmolu veikalos, lielākoties tiek ražots Bangladešā, Ķīnā un Indijā lētā darba spēka un nesakārtotās vides politikas dēļ. Šajā industrijā tiek nodarbināti arī nepilngadīgi bērni, kuri spiesti strādāt necilvēcīgos apstākļos, bez piekļuves tīram ūdenim, bez izglītības un veselības aprūpes. Ļoti bieži rūpnīcas, kas iesaistītas “ātrās modes” audumu izgatavošanā un šūšanā, nav aprīkotas ar ūdens attīrīšanas iekārtām, tāpēc to notekūdeņi saindē vietējās upes, kas bieži vien ir vienīgais dzeramā ūdens avots konkrētajā reģionā.

“Arvien vairāk nu jau arī Latvijā runā par atbildīgu apģērbu iegādi un valkāšanu – piemēram, par “kapsulas garderobes” veidošanu, kurā ir kombinējams nepieciešamākais, par apģērbu maiņas akcijām - Brīvbodēm, notiek darbnīcas vecu lietu pārvēršanai jaunās,” stāsta Latvijas Platformas attīstības sadarbībai (LAPAS) direktore Inese Vaivare. “Arī mēs gribam sniegt savu ieguldījumu šajā kustībā. Bet it īpaši gribam uzsvērt, ka būt pieticīgam mūsdienās nozīmē būt atbildīgam. Savukārt būt atbildīgam nozīmē nenozagt sapņus kādam citam cilvēkam, piepildot savējos.”

Filma “Patiesā cena” meklē un sniedz atbildes uz jautājumiem, kāpēc apģērba cena laika gaitā ir samazinājusies, bet apģērba ražošanas ietekme uz vidi un cilvēku veselību ir pieaugusi. Filma stāsta par to, kurš patiesībā maksā par mūsu apģērbu, lai mēs to varētu iegādāties tik lēti. Filmas ilgums ir 1 stunda un 32 minūtes. Tā tiks demonstrēta angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā. Pēc filmas noskatīšanās notiks diskusija par to, kā ikviens no mums var iesaistīties labākas pasaules veidošanā – ļoti bieži tās ir pavisam praktiskas un vienkāršas ikdienas darbības.

Pasākumu dalībnieki saņems īpašu Globālās izglītības nedēļai izveidotu izdevumu “Pasaules labākās ziņas”. Izdevumā apkopoti praktiski padomi, ko tieši katrs no mums var darīt, lai samazinātu “ātrās modes” globālo ietekmi; uzzināt, kas ir “Fashion Transparency Index” (modes caurspīdīguma indekss), kā un kāpēc tas ir radies; noskaidrot, kādi ir labās prakses piemēri Latvijā un ārzemēs un saprast, kāda ir “ātrās modes” industrijas saistība ar ANO Globālās attīstības mērķiem.

 Pasākums tiks organizēts Globālās izglītības nedēļas ietvaros, kas 20.-28.novembrī jau piekto gadu notiks visā Latvijā. To organizē LAPAS kopā ar sadarbības partneriem, Valmierā – ar SIA “Mans peldkostīms” un Valmieras pilsētas pašvaldību. Arī Valmieras izglītības iestādes šogad iesaistās Globālās izglītības nedēļas aktivitātēs. 2018. gadā Globālās izglītības nedēļas īstenošanu atbalsta Ārlietu ministrija, Zviedrijas vēstniecība, Zviedrijas institūts un Fashion Revolution Latvia. Globālās izglītības nedēļa šogad notiek 15 Eiropas valstīs, un tās iniciators ir Eiropas Padomes Ziemeļu Dienvidu centrs.