Nobalso par labāko un skaistāko grāmatu bērniem vai jauniešiem!

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas dalībnieki!

"Delfi" sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi (IBBY Latvijas nodaļa), aicina piedalīties lasītāju balsojumā un izvēlēties pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu, no šogad "Baltvilka balvai" nominētajiem darbiem.

Vēl var paspēt nobalsot. Balsojums notiek līdz 23. jūlijam, pulksten 23.59. Savukārt balvas tiks pasniegtas 24. jūlijā – rakstnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā. Nobalsot iespējams vienu reizi 24 stundu laikā no vienas IP adreses. Portāls "Delfi" patur tiesības dzēst negodīgi veiktos balsojumus.

Gandrīz visi nominētie darbi ir iekļauti arī “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” grāmatu sarakstā un iespējams, ka daudz jau esat izlasījuši. Iesaistieties paši un aiciniet arī bērnus nobalsot.

Autoram, kuram būs visvairāk balsu, būs iespēja reklamēt savu darbu portālā “Delfi”.

NOBALSOT vari šeit.

 

Baltvilka balva 2020 – iespēja izcelt Latvijas bērnu un jauniešu literatūras rakstniekus un ilustratorus

Piektdien, 24. jūlijā, Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) svinēs rakstnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienu un 16. reizi pasniegs Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu. Tās uzdevums ir veicināt bērnu literatūras attīstību Latvijā, dot novērtējumu rakstnieku un ilustratoru darbam, kā arī stiprināt lasīšanas tradīcijas sabiedrībā. LBJLP no 1993. gada aktīvi darbojas Starptautiskajā Bērnu un jaunatnes literatūras padomē (International Board on Books for Young People, IBBY). Tas dod priekšrocības sekmēt latviešu bērnu literatūras starptautisko atpazīstamību. No balvas laureātu vidus tālāk mērķtiecīgi tiek izcelti un nominēti kandidāti prestižākajiem bērnu literatūras apbalvojumiem pasaulē – Hansa Kristiana Andersena balvai, Astridas Lindgrēnes memoriālajai balvai un IBBY Goda sarakstam. Tādā veidā bērnu literatūras visveiksmīgākos darbus var iepazīt lielākajos grāmatu tirgos, nozīmīgākajos starptautiskajos bērnu literatūras forumos un datu bāzēs.

Jāņa Baltvilka balvu piešķir rakstniekam un ilustratoram Latvijā, kā arī latviski tulkotam Eiropas valstu rakstniekam un šī darba tulkotājam. Jau sesto gadu AS “Latvijas Valsts meži” pasniegs īpašu debijas balvu “Jaunaudze”. Balvu ieguvējus aizklātā balsojumā noteica žūrijas komisija. Balvu ieguvēji saņems mākslinieces Ineses Brants veidoto porcelāna Baltā Vilka laiviņu un naudas balvas.

Žūrijā šogad darbojas mākslas zinātniece Austra Avotiņa, literatūrzinātniece Ilze Stikāne, mākslas izglītības eksperte Ilze Kupča, literatūras docētāja Aija Kalve un sabiedrības pārstāvji: režisors Valters Sīlis ar bērniem, starptautisku literatūras projektu vadītāja Ieva Hermansone ar meitu Ellu, kuri izlasīja 78 darbus. “Īsajā sarakstā” iekļuva 14 darbi, no kuru vidus trīs laimīgie autori tiks paziņoti 24. jūlijā īpašā ceremonijā Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā.

Jāņa Baltvilka balvas starptautiskās laureātes 2020. gadā ir jau zināmas. Tās ir: rakstniece Jurga Vile, ilustratore Lina Itagaki un tulkotāja Dace Meiere par nozīmīgo lietuviešu bērnu literatūras darbu “Sibīrijas haiku” (“Liels un mazs”, 2020). Tulkotās literatūras konkurence bija ļoti sīva – pavisam 29 tulkojumi no angļu, vācu, zviedru, norvēģu, spāņu, poļu, itāļu, nīderlandiešu, krievu, lietuviešu un igauņu valodām. Lietuviešu autori otro reizi ieguvuši Latvijas lielāko bērnu literatūras balvu. Pirmoreiz tas bija 2010. gadā Ķēstutis Kasparavičs ar grāmatu “Baltais zilonis”, tulkotāja Indra Brūvere.

Arī šogad sadarbībā ar portālu “DELFI” ir iespēja piedalīties lasītāju balsojumā un izvēlēties pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu no šogad nominētajiem darbiem.

 

Uz Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu literatūrā pretendē:

Osvalds Zebris – “Māra” (“Dienas Grāmata”, 2019)
Inese Zandere – “Bērns, kas neiekrita” (“Liels un mazs”, 2019)
Juris Kronbergs – “Laika bikses” (“Liels un mazs”, 2019)
Rasa Bugavičute – Pēce “Puika, kurš redzēja tumsā” (“Latvijas Mediji”, 2019)
Agnese Vanaga – “Plastmasas huligāni” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2019)
Arno Jundze – “Šušnirks un pazemes bubuļi” (“Zvaigzne ABC”, 2019)

 

Uz Jāņa Baltvilka balvu grāmatu mākslā pretendē:

Gundega Muzikante par ilustrācijām Ievas Samauskas grāmatai “Septiņas spārnotas atziņas mazā somiņā” (“Zvaigzne ABC”, 2019)
Ieva Jurjāne par ilustrācijām Kārļa Ķezbera grāmatai “Takšelis Makšelis” (“Mansards”, 2019)
Mārtiņš Zutis par ilustrācijām Frīdas Nilsones grāmatai “Ledusjūras pirāti” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2019)
Lote Vilma Vītiņa par ilustrācijām grāmatai “Dzejnieks un smarža” (“Aminori”, 2019)
Andra Manfelde par ilustrācijām grāmatai “Ceriņslotas zīmējumi” (“Latvijas Mediji”, 2019)


Pretendenti AS “Latvijas Valsts meži” balvai “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā:

Dāvids Vikmanis un Marina Heniņa ar grāmatu “Roņpils: purva stāsts” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2019)
Viesturs Ķerus par grāmatu “Meža meitene Maija” (“Liels un mazs”, 2019)
Kristīne Martinova par ilustrācijām grāmatai “Zilās planētas stāsts” (“Liels un mazs”, 2019)


Ceremonijā notiks arī muzikāls pirmatskaņojums. Komponists Armands Skuķis ir radījis dziesmas ar J. Baltvilka vārdiem, ko izpildīs soprāns Laima Lediņa. Dzejoļi, kuri iedvesmojuši komponistu un raduši jaunu skanējumu, ir “Vasarlaiks”, “Aizpantiņš” un “Kurzemes zvanu spēle”. Apbalvošanas ceremonijas dramaturģiju un norisi vadīs Ance Strazda un Klāvs Mellis.

Svinīgā pasākuma laikā Botāniskajā dārzā būs vēl viena radoša projekta “Meža vēstules” prezentācija. Tas ir rakstnieku un ilustratoru kopdarbs 17 atklātnīšu komplektā, kas tapis sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”. Tas ir sveiciens un mudinājums ikvienam doties dabā, izstaigāt meža takas, ieklausīties putnu dziesmās, pavērot dzīvnieku atstātās pēdas. 2019. gada 24. jūlijā, dzejnieka Jāņa Baltvilka 75. dzimšanas dienā, bērnu rakstnieki, dzejnieki un ilustratori saņēma uzaicinājumu pabūt prom no pilsētas kņadas, uzzināt vērtīgus faktus, paviesoties J. Baltvilka dzimtas mājā Smārdē un sagatavot savu vēstījumu bērniem. Projektā iesaistījās 31 radoša personība.

Izdevniecība “Latvijas Mediji”, popularizējot Starptautisko Jāņa Balvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā, ir sagatavojusi “Latvijas Avīzes” iknedēļas pielikuma “Kultūrzīmes” speciālnumuru.

 

Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā notiek, pateicoties atbalstītājiem: Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Starptautiskajai Ventspils rakstnieku un tulkotāju mājai, AS “Latvijas Valsts meži”, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Lietuvas vēstniecībai Rīgā, Lietuvas IBBY nodaļai, kā arī informatīvajiem atbalstītājiem: AS “Latvijas Mediji” un laikrakstam “Latvijas Avīze”, interneta žurnālam “Satori.lv”, portālam “DELFI”, Latvijas Radio u.c.

 

Informāciju sagatavoja:

Silvija Tretjakova
Latvija bērnu un jaunatnes literatūras padome
Latvijas Nacionālās bibliotēkas

Bērnu literatūras centrs
E-pasts: [email protected]