Bibliotēku nedēļu gaidot....

Tradicionāli aprīļa trešajā nedēļā Latvijā bibliotēkas aktivizē savu darbību ar Bibliotēku nedēļas atzīmēšanu. Dažādi notikumi saistībā ar lasīšanu un bibliotēkām notiks visā Latvijā.

 19. un 20. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Latvijas bibliotekāru 18. konference “Attiecības. Sadarbība. Kopiena” , uz kuru dosies arī dalībnieki no Valmieras un novadu bibliotēkām.

Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa tradicionāli šajā laikā rezumē ikgadējā  skolēnu konkursa “Mana grāmatu karaliene” dalībnieku darbus.

Bērnu apkalpošanas nodaļā  no 1. aprīļa izlikta konkursa “Mana grāmatu karaliene “ izstāde ar  interesantiem, radošiem skolēnu darbiem par gadā izlasīto  pašu interesantāko grāmatu. Izstāde  bibliotēkā būs apskatāma   līdz 1. jūnijam. Dažus no skolēnu radošajiem darbiem var apskatīt bibliotēkas majas lapas fotogralerijā.

Konkursa noslēguma pasākumā 28. aprīlī vidējo un vecāko klašu dalībnieki tiksies Valmieras Viestura vidusskolā.

3. maijā  jaunāko klašu konkursa dalībnieki aicināti uz konkursa noslēgumu Valmieras 5. vidusskolā.  Tiks kronētas Grāmatu karalienes un sumināti radošākie grāmatu lasītāji.

Viestura vidusskolā konkursa dalībnieki skatīsies R. Segliņa režijā izrādi “Pūt, vējiņi”,

5. vidusskolā  dalībniekiem  būs iespēja noskatīties L. Kliesmetes un S. Adamovičas iestudēto  izrādi “Emīls un Berlīnes zēni”.

Šogad pasākumam īpaši svētki- svinam 25 gadu jubileju konkursam “Mana grāmatu karaliene”.

 Esam noskaidrojuši  bērnu auditorijas visvairāk lasītās grāmatas pagājušajā gadā.

Pašiem mazākajiem un pirmskolas vecuma bērniem dators kā pašas pieprasītākās ir uzrādījis R. Skotona “Runča Punča” 3 grāmatas,”  grāmatas “Ledus sirds “ un” Kā pieradināt pūķi.”

Vidējā skolas vecuma bērni  arī  šogad ar lielu atrāvienu no citām grāmatām fano par Dž. Kinnija” Grega dienasgrāmatām”. Nu jau iznākusi 10. dienasgrāmata.

Gada nogalē, kad visi jau bija Ziemassvētku noskaņās, Grega fanus uzrunāja LNB Bērnu literatūras  un apgāda “Zvaigzne ABC” organizētais plakātu konkurss ar iespēju Rīgā satikt pasaulslaveno pusaudžu autoru Džefu Kinniju. Uz festivālu devās arī grupa no mūsējiem. Mūsējie  tika pie godalgām. 100 izvirzīto pretendentu vidū - Ēveles pamatskolas un Pārgaujas sākumskolas plakāti iekļuva 10 godalgoto vidū.

Tāpat kā pagājušajā gadā, vecāko klašu grupā visvairāk tika lasīta Dž. Grīna “Mūsu zvaigžņu vaina”, kurai pirmā vieta. Aktīvi lasītās grāmatas titulu saglabā V. Rotas “Citādie” un vēlreiz Dž. Grīns ar romānu “Meklējot Aļasku”.

Tūlīt aiz šīm grāmatām latviešu autora Arno Jundzes jaunā grāmata “Kristofers un ēnu ordenis”.

Vienmēr aktuāls ir jautājums, kā pamanīt interesantu grāmatu lielajā, krāsainajā grāmatu piedāvājumā.

Popularizēt grāmatu vienmēr palīdz TV un video. Paši mazākie lasītāji “Ledus sirdi” un “Kā pieradināt pūķi” iepazina uz ekrāna un tad sākas grāmatiņu ceļš pie lasītāja.

Lasīšanas veicināšanā nemainīgi viena no galvenajām lomām ir mūsu aizrautīgajiem skolotājiem.

Bibliotēkas vislasošākie lasītāji mācās Valmieras Pārgaujas sākumskolā- 57% skolēni ir mūsu lasītāji. Tālāk seko Valmieras Viestura vidusskola un Valmieras sākumskola.

Līdz ar mācību gada noslēgumu, savus lasītājus gaida vasaras lasīšana. Jau atkal tradicionāli tā ir mūsu bibliotēkas programma “Zvirbuļa vasaras lasīšanas grozs”.

 Mūsu Zvirbulis četrām lasītāju vecuma grupām ir sastādījis jauno vasaras lasāmo grāmatu sarakstu- nav jau daudz, tikai 7 grāmatas katrai grupai, ar uzdevumu- atbildēt uz 3 jautājumiem par katru grāmatu un iespēju pelnīt zvirbulīšus un kļūt par bibliotēkas  labāko lasītāju vasarā.

Līdz ar brīvlaika iestāšanos arī jaunā Bērnu un Jauniešu žūrija būs klāt- būs jauns grāmatu piedāvājums. Jau  vairākus gadus lasīšanā un vērtēšanā cenšamies iesaistīt arī vecākus. Vecāku atsaucība lasīšanai ir, taču ar vērtēšanu nevedas. Mums ir cerība, ka vecāki  šogad būs aktīvāki Vecāku žūrijas dalībnieki un arī vērtētāji.

    

 Ilze Karsa

Valmieras bibliotēkas

Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja