Stāstām stāstus, kas iedvesmo!

Valmierai ir Pāvils Rozītis ar savu pazīstamo romānu “Valmieras puikas”. Tajā rakstnieks, atceroties savus skolas gadus, stāsta par Valmieru 20. gadsimta sākumā, par 1905. -1907. revolūcijas traģismu, par tā laika Valmieras puikām - viņu sapņiem, cerībām, pārdzīvojumiem. 

Viņi bija tik dažādi - mazie ganiņi, kalpu atvases un turīgo saimnieku dēli. Netrūka uzņēmīgo un izturīgo, kuri, nebaidoties izvēlētā ceļa grūtību, no Valmieras mēroja vēl tālākus ceļus uz augstskolām Tērbatā, Pēterpilī un Maskavā.

Rakstniekam 1. decembrī jubileja - 131. gadskārta.

Kādi ir mūsdienu jauniešu izaicinājumi un ideāli - to vēlējās uzzināt Valmieras bibliotēka, aicinot jauniešus piedalīties radošā konkursā “Personība Latvijā - Valmierā - izaicinājums manai dzīvei un nākotnei".

Tētis, mamma, vecāmamma, vectēvs, draugs, skolotāja, - lielākā daļa konkursa dalībnieku rakstījuši par šiem tuvajiem un savā dzīvē vissvarīgākajiem cilvēkiem.

Kate Jevdokimova no Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas  stāsta par savu tēti:

“Man nav viegli iesākt šo stāstu. Es nevaru atrast pareizos vārdus, kā iesākt šo darbu. Man ir tik daudz ko teikt. Ne katra cilvēka dzīvē ir cilvēks, uz kuru vienmēr var paļauties, kurš vienmēr būs blakus un atbalstīs. Bet man ir. Man šāds cilvēks ir tētis. Šis ir stāsts par mums.

Mans tētis nav tāds kā citi. Viņš jau 17 gadus pārvietojas ratiņkrēslā. To redz citi. To, kāds viņš ir pa īstam, redzu tikai es. 

Mūsu ģimenes stāsts, par ko rakstīšu, sākās kādā siltā un saulainā maija dienā, kad mana ģimene – tētis, mamma un es mammas vēderā - devāmies ciemos. Notika autoavārija. Tajā mašīnā bija mani vecāki. Mēs visi izdzīvojām, bet tētis salauza mugurkaulu, un mamma zaudēja smaržu un garšu. Mana ģimene vēl joprojām ir pateicīga Dievam par šo brīnumu, ka vispār esam šajā pasaulē. Un man ir iespēja būt, elpot, dzīvot, just un mīlēt. Un laikam tieši tādēļ es to daru ļoti intensīvi un aizgūtnēm.”

Agnese Keita Birzniece no Valmieras Viestura Vidusskolas raksta par savu vecmammu, par ceļu uz draudzību un saprašanos.

“Es vienmēr esmu domājusi, ka katrs sev īstu draugu var atrast tikai tad, kad pats ir kļuvis patiess draugs sev. Un tā tik tiešām ir, jo tikai, kad iemācies sevi pieņemt ar visiem trūkumiem un tarakāniem, tad tu spēj uz apkārtējiem skatīties bez naida un dusmu pārņemtām acīm. Un cilvēks, kas man kļuva par draugu, kad es kļuvu par draugu sev ir mana vecmamma, mana tēta mamma.”

Krists Apinis no Valmieras Valsts ģimnāzijas  stāsta par savu draugu un iedvesmotāju Ralfu. 

“Draudzība ir viena no lielākajām svētībām, ar kurām ne visiem paveicies. Savas dzīves laikā es esmu iepazinies ar daudziem cilvēkiem, bet ir tikai daži, kurus es paturu savā sirdī un prātā. Es desmit gados saslimu ar leikēmiju. Ralfs bija viens no cilvēkiem, draugiem, kurš man sūtīja sveicienus, teica, lai nepadodos.  

Mums un visai pasaulei 2020. gads, iespējams, nebija tas patīkamākais gads, bet mēs esam  apņēmušies 2021. gadu padarīt par savu labāko gadu.”

Pie neveiksmes Ralfs saka: “Nekas, tam visi iziet cauri, rītdien mēģināsim vēlreiz, un es zinu, ka tu būsi kļuvis labāks, nekā biji šodien.”

Patrīcija Sofija Tauvēna no Valmieras Valsts ģimnāzijas  raksta par savu skolotāju: “Visu savu dzīvi man šķita, ka es nekur neiederos, es vienmēr meklēju savu vietu un to nekad neatradu, bet Indra Cālīte man paskaidroja, ka visi cilvēki skraida apkārt un meklē savu vietu šajā pasaulē un visbiežāk viņi to atrod, bet daži to neatrod, un šie cilvēki ir paši interesantākie, jo viņiem ir citāda uztvere par dzīvi, vērtībām un kļūdām. Viņa man iemācīja, lai esmu savādāka, jo, ja es pakļaušos citam un darīšu, kā citi, es varu pazaudēt pati sevi, un, ja es to pazaudēšu, pazudīs viss, par ko esmu iestājusies visu savu mūžu.”

Vairāki konkursa dalībnieki meklējuši un atraduši paraugus pēc kuriem līdzināties  sportā. Patrīcijai Amoliņai – Valmieras Pārgaujas sākumskolas  skolniecei,  ir svarīgi  rakstīt par savu tēti un arī Valmieras basketbola leģendu Sandi Amoliņu “Viņš savā sporta karjeras laikā ir ieguvis vairākus desmitus medaļas un kausus, tos kopā saliekot, var izveidot basketbola vēstures ekspozīciju par basketbola tradīcijām Valmierā.

Izstāstīt par savu iedvesmas avotu vēlējusies arī Saldus novada Druvas vidusskolas skolniece Beāte Beta  Makovska. Viņas iedvesmas avots ir Latvijas vadošais jāšanas sporta konkūrists Kristaps Neretnieks, kura dzimtā puse ir Limbaži.

Beāti sajūsmina Kristapa sporta sasniegumi. Viņa raksta: “Viņš ir vienīgais latvietis, kurš startējis Pasaules kausa finālā, turklāt to darījs 3 reizes pēc kārtas. Kristaps ir vienīgais  no Latvijas, kurš piedalījies Pasaules jātnieku spēlēs, un pirmais, kurš varēs  piedalīties Tokijas olimpiskajās spēlēs.”

Hanna Gabriela Ziemiņa no Valmieras Valsts ģimnāzijas iedvesmojas no motosportista Kaspara Stupeļa. “Kaspars ir cilvēks, kāda es gribētu būt. Manuprāt, katrs latvietis varētu smelties iedvesmu no viņa. Vienmēr paliks prātā viņa vārdi: “Esi spēcīga, neklausies ko citi saka, nepadodies, ja arī kādu reizi sanāk zaudēt, galvu augšā, saproti savas kļūdas, esi kritiska pret sevi un turpini strādāt, jo bez darba nebūs rezultāta”.”

Annija Lūse no Valmieras Valsts ģimnāzijas stāsta par ievērojamo latviešu arhivāri un muzejnieci Mēriju Grīnbergu, kura vienpersoniski izglāba Rīgas pilsētas muzeju kolekciju Otrā pasaules kara laikā. 

Emīls Bents no Druvas vidusskolas raksta “Mūsu valsts vēsturē ir daudz personību, kuras ir sniegušas neatsveramu devumu, lai mūsu mīļā Latvija būtu tāda, kāda tā ir šodien - brīva, sakopta un daudz kā citādi bagāta valsts. Viens no šiem cilvēkiem ir Oskars Kalpaks, tādēļ rakstīšu par viņu.”

Olģerts Kroders - personība Latvijas teātra pasaulē un Valmieras teātrī piesaistījusi Valmieras Valsts ģimnāzijas skolnieces Amandas Elizabetes Dūrējas un Līvas Kleperes, kā arī Dinijas Daugules uzmanību. Meitenes iedziļinājušās izcilā režisora dzīvē.

Valmieras bibliotēka saņēma 21 darbu. Jaunieši rakstījuši stāstus, uzņemti video un ir arī  stāstu un video apvienojums.

 

Žūrijas komisija izsaka lielu pateicību visiem konkursa dalībniekiem. Katrā no darbiem ir ielikts daudz sirsnības, pateicības, aizrautības, apbrīnas par dzīvē satiktiem vai literatūrā iepazītām personībām.

Žūrijas komisija godalgojamo sešinieku izvirzīja šādā sastāvā:

  • Kate Jevdokimova - Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija
  • Agnese Keita Birzniece - Valmieras Viestura vidusskola
  • Patrīcija Sofija Tauvēna - Valmieras Valsts ģimnāzija
  • Amanda Elizabete Dūrēja - Valmieras Valsts ģimnāzija
  • Līva Klepere - Valmieras Valsts ģimnāzija
  • Krists Apinis - Valmieras Valsts ģimnāzija

 

Uz tikšanos  bibliotēkā un nākamajos stāstos!

 

Ilze Karsa

Valmieras bibliotēka

 

Visiem dalībniekiem Valmieras bibliotēka ir sarūpējusi dāvanas.