Tūvei Jānsonei -100

Trollīšu Muminu zīmētājai un viņu dzīves filozofijas pierakstītājai Tūvei Jānsonei 9.augustā apritētu simts gadu. Godinot rakstnieci un mākslinieci, un, protams, viņas radītos tēlus Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā līdz augusta beigām apskatāma izstāde „Tūvei Jānsonei – 100”. Izstādi sagatavoja bibliotēkas lasītājas Ilze Ella Negribe un Dina Linda Mīlberga.

 

 

 

Tūve Jānsone (dzimusi 1914. gada 9. augustā, mirusi 2001. gada 27. jūnijā) ir cēlusies no Somijas zviedru minoritātes, rakstīja zviedru valodā. Studējusi mākslu Stokholmā, Helsinkos un vēlāk Parīzē. Viņas pirmā mākslas izstāde bija 1943. gadā. Tajā pašā laikā viņa rakstīja dažādus īsos stāstus un rakstus, kā arī ilustrēja dažādu grāmatu vākus.
Jānsone ir vislabāk pazīstama kā grāmatu par trollīšiem Muminiem autore. Par Muminiem ir sarakstītas vairākas grāmatas. Pirmā grāmata "Mumini un lielie plūdi " iznāca 1945. gadā, tomēr lielo popularitāti rakstniecei nodrošināja nākamās grāmatas: "Komēta nāk", "Burvja cepure".

Vairāk par Tūves Jānsonas dzīvi un darbiem var uzzināt viņai veltītā mājaslapā (ENGL)

Somijā trollīšu Muminu radītāju šogad atceras gan ar jaunu pastmarku, gan jubilejas monētas izlaišanu. Šogad tiek izrādītas vairākas jaunas dokumentālās filmas par Jānsoni. Mazus un lielus skatītājus jau šoruden iepriecinās jauna animācijas filma par trollīšu Muminu gaitām franču Rivjērā.