Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020 - Lasi un vērtē!

Lielie Lasīšanas svētki

30. martā plkst. 15.00 tiešsaistē Latvijas Nacionālā bibliotēkas (LNB) studijā notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020 apbalvošanas ceremonija. Pirmajiem digitālajiem Lielajiem lasīšanas svētkiem – gadu ilguša lasīšanas maratona noslēguma pasākumam līdzi sekoja 2909 ieinteresēti dalībnieki. Savus lasītājus, lai arī attālināti, uzrunāja autori, tulkotāji un izdevēji, kuru grāmatas izvirzījās katras no piecu vecumgrupu trīs visaugstāk vērtēto grāmatu sarakstā. Pavisam 13 tūkstoši lieli un mazi lasītāji pauda savu sajūsmu un pārdomas par izlasīto, simtiem, pat tūkstošiem lielisku vārdu tika nosūtīti autoriem, tie sajūsmināja un aizkustināja rakstniekus.

Pirmo trīs vietu ieguvēji katrā vecumgrupā ir:

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas īstenošanu un Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar reģionālajām bibliotēkām un katras lokālās žūrijas dvēseli – skolotāju vai bibliotekāru, kurš uzņēmies šo svarīgo pienākumu, lai grāmatu lasīšanai latviešu valodā būtu nākotne.

Gaidīsim jauno grāmatu kolekciju 2021!

______________________________________________________________________________________________________________

Lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" šogad svin savu 20. gadskārtu un piedāvā jauno, ekspertu izraudzīto 28 grāmatu kolekciju no astoņām izdevniecībām! Tās ir: "Jāņa Rozes apgāds", "Zvaigzne ABC", "Liels un mazs", "Latvijas Mediji", "Pētergailis", "Dienas Grāmata", "Aminori" un "Lietusdārzs". Nelielajā kolekcijā pārstāvēti 14 oriģinālliteratūras darbi un 14 tulkojumi no dažādām valodām – lietuviešu, igauņu, zviedru, somu, krievu, franču un katalāņu.

Ieteiktās grāmatas palīdzēs vecākiem, skolotājiem un bibliotekāriem vieglāk orientēties bagātajā bērnu un jauniešu grāmatu klāstā. Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas lasītāji soli pa solim varēs iesaistīties bibliotekāru rosinātās aktivitātēs, kuras, ļoti ceram, drīz būs iespējamas arī klātienē.

Uzsākam "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" 2020. gada grāmatu kolekcijas vērtēšanu!

Lai piedalītos, lūdzu, klikšķiniet uz zemāk norādītās saites un ievadiet bibliotēkas piekļuves kodu.

Lai aizpildītu anketu, dodieties uz https://ej.uz/teg5.

Jūsu bibliotēkas kods: CGVHT

Elektroniskās anketas aizpildīšanas termiņš šobrīd ir pagarināts līdz 28. februārim.

Ņemot vērā sarežģītos apstākļus, aizpildīt vērtēšanas anketu vari arī tad, ja esi izlasījis tikai 3 - 4 kolekcijas grāmatas, piedāvāto 6 vietā.

"Lasi! Atbalsti! Iesaisties!" darba lapas un satura vadlīnijas

Lai veiksmīgāk iepazītu lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2020. gada grāmatu kolekciju, iesakām "Lasi! Atbalsti! Iesaisties!" darba lapas un satura vadlīnijas.

Uzklikšķinot uz grāmatas nosaukuma, grāmatu variet ērti atrast bibliotēkas e-katalogā un, ar bibliotekāra piešķirto lietotāja vārdu un paroli, to rezervēt.

*Dažas grāmatas pieejamas arī 3td e-grāmatu bibliotēkā.

5+

1. Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās. Sabīne Košeļeva. Rīga : Pētergailis, 2019.
  2. Zvēri, kurus neviens nav redzējis tikai mēs. Ulfs Starks. Rīga : Liels un mazs, 2019.
  3. Svizis. Marjus Marcinkevičs. Rīga : Jāņa Rozes apgāds, 2019.
  4. Rasas vasara. Juris Zvirgzdiņš. Rīga : Pētergailis, 2020.
  5. Krāsu mošķis. Anna Ļenasa. Rīga : Latvijas Mediji, 2020.
  6. Dzejnieks un smarža. Lote Vilma Vītiņa. Rīga : Aminori, 2019.

9+

1. Bērns, kas neiekrita. Inese Zandere. Rīga : Liels un mazs, 2019.
  2. Poķu grāmata. Edgars Valters. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
  3. Šušnirks un pazemes bubuļi. Arno Jundze. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
  4. Papus Tru : patiesos notikumos balstīts stāsts. Dzintars Tilaks. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
  5. Vilka midzenis. Anna Starobiņeca. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.  *Grāmata pieejama arī 3td e-grāmatu bibliotēkā
  6. Meža meitene Maija. Viesturs Ķerus. Rīga : Liels un mazs, 2019.

11+

1. Lidostas blaktis nepadodas. Kairi Looka. Rīga : Pētergailis, 2019.
  2. Marks, maģija un vilkate Vilma. Rēli Reinausa. Rīga : Jāņa Rozes apgāds, 2020.
  3. Sibīrijas haiku. Jurga Vile. Rīga : Liels un mazs, 2020.
  4. Ērgļuklints noslēpums. Kristīna Olsone. Rīga : Zvaigzne ABC, 2020.
  5. Pērtiķa zvaigzne. Frīda Nilsone. Rīga : Jāņa Rozes apgāds, 2020.
  6. Ballīte ar nakšņošanu. Māra Cielēna. Rīga : Lietusdārzs, 2019.

15+

1. Māra. Osvalds Zebris. Rīga : Dienas Grāmata, 2019.
  2. Laika bikses. Juris Kronbergs. Rīga : Liels un mazs, 2019.
  3. Ragana manā skapī. Gatis Ezerkalns. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019. *Grāmata pieejama arī 3td e-grāmatu bibliotēkā
  4. Puika, kurš redzēja tumsā. Rasa Bugavičute-Pēce. Rīga : Latvijas Mediji, 2019.
  5. Kā suns kā kaķis. Pērs Nilsons. Rīga : Liels un mazs, 2019.
  6. Trīspadsmit iemesli. Ašers Džejs. Rīga : Zvaigzne ABC, 2020. *Grāmata pieejama arī 3td e-grāmatu bibliotēkā

Vecāku žūrija

1. Tētis uz pilnu slodzi. Eve Hietamies. Rīga : Latvijas Mediji, 2019.
  2. Brīnumu istaba. Žiljēns Sandrels. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
  3. Aizliegtais pianīns. Māris Bērziņš. Rīga : Dienas Grāmata, 2019.
  4. Vilcēni. Andra Manfelde. Rīga : Dienas Grāmata, 2020.

+ 2 grāmatas.

* Vairāk par lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" pieejams šeit un lasamkoks.lv.

Rasa Bugavičute-Pēce. (LNB publicitātes foto)

24. jūlijā, jau 16. reizi Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā - Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (Latvijas IBBY nodaļa) paziņoja laureātus viņa vārdā nosauktajai balvai. Vairāku laureātu grāmatas ir iekļautas lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija". Rakstu "Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā 2020. gada laureāti" lasi šeit.