Dzejas dienās Valmierā “Konceptuāla dzejas pastaiga”

Valmieras integrētā bibliotēka atbalsta projektu “Konceptuāla dzejas pastaiga” un Dzejas dienu noskaņās aicina ikvienu doties pastaigā pa maršrutu, kas būs pieejams Valmieras pilsētvidē līdz 30. septembrim. Tajā iekļauti 10 pieturpunkti, kuros ar viedierīces palīdzību būs iespēja iepazīt konceptuālo dzeju un tās autorus.

Pastaigas pieturpunktos dzeja tiks atklāta visdažādākajos tās izpausmes veidos, iepazīstinot ar Latvijas un ārvalstu konceptuālistu darbiem. Teksti, kurus ikdienā redzam visapkārt – plakāti, reklāmas, sabiedriskā transporta maršrutu saraksti, kā arī ziņas un e-pasti digitālajā vidē, konceptuālās dzejas formā iegūst pavisam citu nozīmi. Konceptuālisti auditoriju uzrunā trāpīgi, atklājot mūsu ikdienas brīžu absurdo un dīvaino dabu. Papildus tādu autoru kā Kārļa Vērdiņa, Annas Auziņas, Eināra Pelša, Raimonda Ķirķa, Ivara Šteinberga u.c. darbiem pastaigas maršrutā konceptuālo dzeju analizēs arī literatūrkritiķis un dzejnieks Artis Ostups un pētniece Līga Sudare.

Pieturpunktos pastaigas dalībnieki aicināti pārdomāt informāciju, tekstus un valodu, kura mums ikdienā ir visapkārt. Maršruta veidotāji izstrādājuši arī metodisko materiālu, lai pastaigas laikā skolēnus un studentus aicinātu reflektēt par šīm tēmām un radīt savus jaundarbus, iedvesmojoties no informācijas un komunikācijas telpas Valmierā un digitālajā vidē.

Darba lapas pamatskolas skolēniem

Darba lapas vidusskolas skolēniem

Pastaiga pilsētvidē pieejama no 13. līdz 30. septembrim un piemērota dažāda vecuma mērķauditorijai. Saturs ir pieejams, noskenējot QR kodu vai ievadot saiti interneta pārlūkā.

Savukārt 24. septembrī plkst. 16.00 ikviens interesents aicināts doties pastaigā kopā ar vienu no Preiļu konceptuālistu grupas autoriem Ivaru Šteinbergu, kurš pastaigu papildinās ar dažādu autoru darbu lasījumiem un dalīsies ar auditoriju pārdomās par konceptuālisma robežām un nākotni. Tikšanās vieta: Vecpuišu parks.

Projekts tapis, sadarbojoties Valmieras novada pašvaldībai un uzņēmumam Story Hub. Pastaigas izstrādi atbalsta Valmieras novada pašvaldība un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ņem līdzi telefonu, dodies pastaigā, skaties pieturpunktos video sarunas ar autoriem un dzejas lasījumus un ieraugi Valmieru citā gaismā!

"Lietošanas pamācība"

Ivars Šteinbergs,  dzejnieks - konceptuālists, noslēguma 10. pieturpunktā saka: "Ir daudz runāts, ka viss jau ir uzrakstīts, viss jau ir pateikts un tā, bet konceptuālisms parāda, ka mēs varam visu esošo izmantot mūsu pašu labā un radīt kaut ko jaunu".

Skat. foto: pirmais pieturpunkts pie Valmieras Mūzikas skolas! QR kods tiek atpazīts tikai ar iPhone telefoniem. Pārējie aicināti izmantot piekļuvi internetā, atverot saiti: ej.uz/pieturpunkts1, pēc tam saites beigās sekojoši ierakstot 2. 3, 4, ...10

Iepazīties ar domām par Konceptuālismu var arī mājas datorā, izmantojot minēto saiti.