Izstāde “Kods: Pārgauja. Vēsture. Notikumi. Cilvēki

Izstāde “Kods: Pārgauja. Vēsture. Notikumi. Cilvēki"

Valmieras integrētās bibliotēkas telpās 2. stāvā no 1. aprīļa līdz mēneša beigām būs apskatāma viena no Valmieras muzeja ceļojošām izstādēm “Kods: Pārgauja. Vēsture. Notikumi. Cilvēki”.

Izstādes autore, Valmieras muzeja krājuma nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa atklāj, ka izstādē varēs uzzināt par Pārgaujas ielām, par Gaujas tiltiem, mazā šaursliežu bānīša un lielā, platsliežu dzelzceļa tapšanas gaitu, stacijas ēku. Būs arī stāsti par personībām: vēsturnieku Laimoni Liepnieku (saukts par Kārlienas lordu), rakstnieku Andreju Dripi, Šanas biedrību un slaveno Kārlienas puiku Kārli Konrādu, “Valmieras puiku” autoru Pāvilu Rozīti, sabiedrisko darbinieku Hermani Enzeliņu, pirmo Latvijas Ministru prezidentu Kārli Ulmani un vēl citiem.

Savulaik, 20. gadsimta sākumā, līdz pat 1921. gada 31. decembrim, tagadējā Pārgaujas teritorija piederēja Kauguru muižai. To dēvēja par Kauguru Jaunpilsētu, bet teritoriju ap staciju – par Kārlienu. Starp šīm abām vietām bija klajš lauks, kura vidū – smilšains ceļš kas veda no Kauguru Jaunpilsētas uz staciju. Ceļš vēlāk pārtapa par pirmo - Stacijas ielu. Šis būs tikai viens no Pārgaujas stāstiem, kurus būs iespējams uzzināt izstādē. Izstādes iekārtojums un dizains Ārija Pakere, Arta Rozīte.