No 26. līdz 28. maijam norisināsies sestais Vidzemes stāstnieku festivāls "Stāsti krēslā"

Norisināsies 6. Vidzemes stāstnieku festivāls "Stāsti krēslā"

 

Sestais Vidzemes stāstnieku festivāls “Stāsti krēslā” šogad pulcinās savus skatītājus Valmieras novadā un piedāvās stāstīšanas notikumus Valmierā, Sedā, Kocēnos un Mujānos. Katrs festivāls tradicionāli tiek veltīts kādai noteiktai tēmai. Šogad uzmanības centrā būs CEĻA tēma, kura stāstos izskanēs gan no vēsturiskā un sociālā, gan no mitoloģiskā un valodniecības, u. c. aspektiem. Tikai daži atslēgvārdi, lai veicina jūsu iztēli: ceļinieks, krustceles, ceļa rādītājs, krogs, tilts, ūdens ceļi, naktsmājas, ceļakāja, ceļamaize, sava ceļa gājējs, maldu ceļi, rotaļājoties ar jēdziena pretmetiem – blēņas, nerātnības, netikumi u. c.

Festivālu rīko Vidzemes stāstnieku kopa, biedrība “Cerības pakāpiens” ar Valmieras novada pašvaldības, Valmieras bibliotēkas un Latvijas stāstnieku asociācijas finansiālu atbalstu un sadarbībā ar Mujānu biedrības namu, koncertzāli Valmiera, Sedas pilsētas bibliotēku un Sedas kultūras namu. 
Trijās festivāla dienās stāstnieki piedalīsies 3 publiskajos stāstu pasākumos Valmierā, Sedā un Mujānos, kā arī dzirdēs 2 lekcijas Valmieras integrētajā bibliotēkā. Tāpat iecerētas vairākas ekskursijas un kopienu stiprināšanas pasākumi. Pirmo reizi Vidzemes stāstnieku festivālā skanēs stāsti krievu valodā.

Festivāla ieskaņas pasākums norisināsies 26. maijā Koncertzālē Valmiera, kur interesenti aicināti klausīties DZIRNAVU IELAS STĀSTUS. Stāstnieku lomā iejutīsies paši valmierieši un vēsturniece Ingrīda Zīriņa. 

Stāstnieki no Latvijas novadiem ieradīsies piektdien, 27. maijā. Daļa festivāla dalībnieku jau plkst. 11.00 ciemosies Kocēnu pamatskolā. 

Festivālu plkst. 12.30 svinīgi atklāsim Valmieras integrētajā bibliotēkā. Tālāk stāstnieki dosies uz Sedu, kur gida pavadībā apskatīs pilsētu un Sedas kultūras namā kopā ar Sedas iedzīvotājiem dalīsies stāstos latviešu un krievu valodā par kaimiņattiecību dažādajiem aspektiem. Muzikālo noskaņu radīs Sedas krievu folkloras ansamblis SUDARUŠKA. Ekskursijai Strenčos sekos vakarēšana Kocēnu pagasta “Sudrabkalnu” viesistabā kopā ar kroņu meistari Judīti Bukšu. 

Sestdien, 28. maijā, Valmieras integrētajā bibliotēkā notiks divas publiskās lekcijas: Latvijas stāstnieku asociācijas valdes locekles Māras Mellēnas lekcija CEĻŠ DAŽĀDOS KULTŪRAS KONTEKSTOS un novadpētnieces Inetas Amoliņas lekcija KROGI VIDZEMĒ PIE VECĀ RĪGAS – PĒTERBURGAS CEĻA. Aicināti klausīties kā festivāla dalībnieki, tā citi interesenti. Pēcpusdienā kopā ar novadpētnieci Inetu Amoliņu stāstnieki dosies izbraukumā un iepazīsies ar Kocēnu pagasta kultūrvēstures pieminekļiem – seniem krogiem, Rubenes baznīcu un Mujānu Balto torni.

Festivāla LIELAIS STĀSTU VAKARS notiks atjaunotajā Mujānu biedrības namā. Tajā piedalīsies stāstnieki no dažādiem Latvijas novadiem, Jērcēnu folkloras kopa MEŽĀBELE. Sarīkojumu vadīs Vidzemes stāstniece Agrita Gruzdiņa. 

No plkst. 14.00 Mujānu biedrības namā darbosies kafejnīca. Aicinām izbaudīt tās piedāvājumu pirms stāstu pasākuma.

 

Tiem, kam nav sava transporta, lai nokļūtu Mujānos, plkst. 14.00 uz Mujāniem no Valmieras kultūras centra stāvlaukuma dosies autobuss. No Mujāniem uz Valmieru – 17.00. Transportu apmaksā festivāla rīkotāji.