Projekts "Lasi un tev sekos"

27.11.2015

Valmieras bibliotēkas īstenotā projekta „Lasi un tev sekos” darba grupa saņem Voldemāra Caunes balvu

27.novembrī Liepājā tika pasniegta ikgadējā Voldemāra Caunes balva „Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem”, kuru šogad par inovatīvu pakalpojumu radīšanu pusaudžiem saņēma Valmieras bibliotēkas īstenotā projekta „Lasi un tev sekos” darba grupa. Balvu saņēma arī Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiāles – bibliotēkas „Varavīksne” galvenā bibliotekāre Aija Jansone.
 

2007.gadā, atzīmējot Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas (CZB) 230.jubileju un bērnu bibliotēkas 60.jubileju, un godinot Voldemāra Caunes lielo ieguldījumu bērnu bibliotēkas dibināšanā, Liepājas  CZB nodibināja ikgadēju balvu bibliotekāriem, kuri vispārliecinošāk, sekmīgāk un aktīvāk veicina jaunās paaudzes iesaistīšanu bibliotēkas pakalpojumu izmantošanā, motivējot bērnus un jauniešus vairāk lasīt, mācīties un attīstīt savas radošās spējas.

Voldemārs Caune, bibliotekārs, bibliogrāfs un žurnālists, bijis cieši saistīts ar Liepājas bibliotekāro dzīvi, veicot virkni progresīvu reformu – piemēram, paredzot lasījtāju skaita pieaugumu, grāmatas no agrāk esošās hronoloģiskās secības pārstādot sistemātiskā un alfabētiskā kārtībā. Tāpat, pateicoties V.Caunem, bibliotēka lasītājiem kļuva pieejama katru dienu, tika atvērta lasītava ar vietējiem un ārzemju periodiskajiem izdevumiem. Jaunās pārmaiņas pozitīvi uztvēra bibliotēkas mazākie lasītāji, jo 1919.gadā Liepājā tika iekārtota īpaša bērnu nodaļa ar bērnu interesēm atbilstošu grāmatu krājumu un pašiem savu bibliotekāru, kas bija pirmā bērnu nodaļa Latvijā.

 


03.10.2015

Jaunieši no projekta “Lasi un tev sekos” dibina Valmieras Integrētās Bibliotēkas Jauniešu Omnibusu (VIBJO) “Sudraba ZIRG’s”.  Ikvienam, kas grib iegūt jaunu pieredzi, atklāt neparastas idejas un realizēt tās, ir iespēja pievienoties. Lai kopīgi satiktu foršus cilvēkus, rīkotu tematiskus vakarus, iepazītu jaunās tehnoloģijas utt. Seko mums sociālajos tīklos!

 

 

 

 


12., 13., 19., 20.08.2015

Turpinās iknedēļas aktivitātes ar jau labi pazīstamām un iecīnītām Xbox spēlēm. Programmā: Interaktīvās tāfeles jaunumi, sporta spēles un “Dance Central” kustību nodarbības. Vada: Kristīne, Kristiāna, Rihards un Amanta.

 

  

 


5., 6.08.2015

Nodarbības “Īstenā latviešu garā”, programmā  deju turnīrs un dažādas aktivitātes skanot labākajām latviešu dziesmām. Vada: Ričars un Patrīcija.

 


29.07.2015


Tiekamies radošajā darbnīcā, lai pagatavotu mūsu “Nākotnes lasītavai” dekorācijas. Gribam lai šī vieta ar savu iekārtojumu iegūtu īpašu atmosfēru un stāstītu telpas apmeklētājiem par mūsu projekta aktivitātēm un sociālo lasīšanu.

 

 


22., 23., 29.,30.07.2015


Nodarbības vada Ieva, Zane un Artūrs

Programmā:
•    Izkustēsimies, spēlējot dažādas spēles;
•    Spēlēsim “Kinect Sports Rivals”;
•    Ceļosim pa virtuālo realitāti ar Oculus Rift brillēm.
Veiksmīgākais dalībnieks balvā saņems spēli “Atrodi sevi Eiropā!”
 

         

 


8., 9., 15., 16. 07.2015


Nodarbības vada Gustavs un Deniss

Piedāvā:
•    Sacensības Xbox Kinect Sports Rivals spēlēs. Labākā rezultāta ieguvējam balvā galda spēle “Atrodi sevi Eiropā”;
•    3D objektu zīmēšanu;
•    Balonu spridzināšanu;
•    Zīmēšanu;
•    Xbox Kinect dejas;
•    Un citas aktivitātes.

 

 

 


02.07.2015

Viens no projekta mērķiem iekārtot Valmieras bibliotēkā interaktīvu, tehnoloģiski aprīkotu telpu „Nākotnes lasītava”, kur pilsētas jaunieši varēs apgūt jaunos lasīšanas paradumus, pilnveidot savas komunikāciju un tehnoloģiju prasmes. Bibliotēkas Bērnu apkalpošanas datorlasītava ir piedzīvojusi lielas pārmaiņas. Stacionāro datoru vietu ir ieņēmis interaktīvais displejs, Xbox spēļu konsole ar Kinect kustību sensoru, kā arī Oculus Rift virtuālās brilles. Tikšanās laikā plānojam, kā iepazīstināt ar jauno tehnoloģiju piedāvājumu un iespējām pilsētas jauniešus. Nolemjam, ka visu vasaru pa trešdienām un ceturtdienām vēstneši rīkos pašu sagatavotas tehnoloģiju iepazīšanas nodarbības.


17.06.2015


Mēs – lasīšanas vēstneši – devāmies braucienā uz Tartu (Igaunijā), kur apmeklējām Ahhaa zinātnes centru. Lai gan Tartu laikapstākļi nebija labākie un lija lietus, atmosfēra tik un tā bija ļoti laba. Zinātnes centrs bija trīs stāvos un tajā bija daudz un dažādas interesantas atrakcijas. Sākot no spiegu misiju uzdevumiem un beidzot ar braukšanu pāri trosei ar riteni. Bija arī cilvēka anatomijas izstāde un suvenīru veikaliņš, kur varēja nopirkt ļoti interesantas lietas. Brauciens visiem ļoti un, kad bija jādodas prom, ar grūtībām bijām izdabūjami no zinātnes centra laukā.

 


21.04.2015

Valmieras bibliotēka sadarbībā ar Europe Direct informācijas centru Valmierā un Latviešu valodas aģentūru 2015.gada 21.-22. aprīlī rīko starptautisku konferenci “21. gadsimta cilvēks un digitālā vide”. Konferences  mērķis ir aktualizēt digitālo tehnoloģiju lomu lasīšanas un mācīšanās procesā, iepazīties ar jaunākajām tendencēm un labās prakses piemēriem, kā izmantot tehnoloģijas, lai ieinteresētu un motivētu jauniešus. Vairāk par konferenci šeit.

 


16.04.2015


Sanākam, lai plānotu un izveidotu prezentāciju, ar kuru 21. aprīlī vēstnešiem būs jāuzstājas konferencē  “21. gadsimta cilvēks un digitālā vide” Valmieras integrētajā bibliotēkā. Konferencē plašāku sabiedrību iepazīstināsim ar jēdzienu – sociālā lasīšana, un prezentēsim projekta “Lasi un tev sekos rezultātus”.

 


06.04.2015

Raidījums Lasošais valmierietis Vidzemes TV

 

 


17.03.2015.

Filma ir tapusi


Te ir redzami mūsu darba augļi. Par filmas montāžu balvu saņem Zanda Seņkova. Dāvanā - Valmieras bibliotēkā tapusi galda spēle “Atrodi sevi Eiropā”. Kopīgi priecājamies par rezultātu.   

 

 


07.03.2015.


Sākam filmiņas montāžu. Arī šodien pie mums viesojas Krišjānis. Viņš palīdz apgūt MovieMaker programmu, saprast, kā atlasīt, apstrādāt un salikt kopā daudzos video fragmentus, ko divu tikšanās reižu laikā esam uzfilmējuši. Tas ir laikietilpīgs process. Lai uztaisītu dažu minūšu filmiņu, mums nepietiek 3 stundu, kuras pavadām bibliotēkā. Nolemjam uzrīkot nelielu savstarpēju sacensību par to, kuram izdosies labākā filmiņas montāža. Katrs savu darbu pabeigs mājās, un nākamajā tikšanās reizē balsosim, lai izvēlētos labāko. 

 


27.02.2015.


Šoreiz uz tikšanos uzaicināts profesionāls multimediju dizainers Krišjānis Saukāns. Viņš ar “pieredzējušu operatora skatienu” izvērtē mūsu safilmēto materiālu. Palīdz saprast, kādi video kadri mums vēl nepieciešami, lai filmiņa izdotos dinamiska un interesanta. Vēlreiz ķeramies pie kameras un turpinām filmēt, šoreiz profesionāļa uzraudzībā.

 


Filmējam

03.01.2015.

Šodien lasīšanas vēstneši iejūtas gan režisoru, gan aktieru lomās. Pēc pašu izveidotā scenārija, filmējam ainiņas video stāstam par e-grāmatām. Pēc filmēšanas mums vēl jāapgūst video apstrāde un montāža, tāpēc, kad būs redzams gala variants, vēl grūti pateikt.

Sveicieni no  aizkadra:

 

 


Top scenārijs

22.12.2014


Lasīšanas vēstneši ir iepazinušies ar e-grāmatām, izpētījuši, kas ir sociālā lasīšana un Fastr Books aplikācija. Bet kā par to visu saistoši pastāstīt citiem? Šajā tikšanās reizē kopīgi domājam scenāriju savam video stāstam par e-grāmatu lasīšanu. Izvēlamies, kādi varoņi darbosies mūsu stāstā, tad uzburam ievada ainas, un sižeta pavērsienu, kur mūsu varoņi nonāk sarežģījumos, taču atrisinājums nāk pavisam drīz un līdz ar to mūsu varoņi iepazīstas ar jaunu lasīšanas veidu: e-grāmatām.
Lai pagaidām video stāsta sižets paliek noslēpumā. Intereses uzturēšanai vienīgais, ko atklāsim, ka viena no mūsu stāsta varonēm ir Agata Kristi – slavena detektīvromānu autore.
3.01.2015. sanāksim kopā, lai savu scenāriju sāktu realizēt filmiņā.

 


 

17.12.2014

Vairāki no mūsu vēstnešiem: Ričards, Zane, Sendija,  Gustavs, Kitija un Ieva, piedzīvo īstas ugunskristības. Uz Valmieras integrētās bibliotēkas programmu “Bibliotēka kabatā” viena pēc otras nāk vairākas skolēnu klase, vēstneši  dalās savā pieredzē par sociālo lasīšanu un mēģina ieinteresēt savu vienaudžus par to.

Pēc tam programmas dalībnieki sadalās grupās un diskutē par dzirdēto, salīdzina papīra grāmatas un e- grāmatu priekšrocības un mīnusus.

 


 

26.11.2014


Šoreiz tiekamies, lai apgūtu jaunas iemaņas – pēc dalībnieku vēlēšanās pirmā nodarbības daļa veltīta uzstāšanās un runas mākslai. Nedaudz teorijas par publiskās runas mākslu, balss intonācijām un ārējo izskatu, daži runas vingrinājumi mēles treniņam, “lampu drudža” pārvarēšanas paņēmieni ar  pareizu elpošanu un muskuļu  atslābināšanu. Tie ir tikai daži priekšnosacījumi, lai  uzstāšanās būtu  veiksmīga un lasīšanas vēstneši kopā varētu līdzdarboties “Bibliotēka kabatā” stundas vadīšanā.  Teorētiskās iemaņas vēstnešiem būs iespēja pielietot praksē jau 17. decembrī, kad bibliotēku apmeklēs vairākas septītās un astotās klases no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas. Nodarbību laikā viņas uzzinās par sociālās lasīšanas ideju, digitālo saturu un tehnoloģijām šī satura apgūšanai.

 


 

23. 10.2014

Lasīšanas vēstneši tiekas, lai pārrunātu, kā veicas, lietojot aplikācijas Fast Books iespējas. Jaunās funkcijas: grāmatas citātu iezīmēšana, sūtišana uz e-pastu un dalīšanās ar tiem sociālajos tīkos (Facebook un Twitter). Lai cik interesantas ir šīs papildus funkcijas, daži grupas dalībnieki sāk vairāk novērtētas grāmatas priekšrocības un apgalvo, ka laiku pa laikam ir vēlme atgriezties pie drukātās grāmatas.

Noskatījāmies arī filmiņu, ko Vidzemes Augstskolas studentes Signe un Elīna izveidoja par projektu.


 


 

10.10.2014

Lasīšanas vēstneši dodas izbraukumā uz kaimiņu novadu, lai piedalītos gadskārtējos Bērnu literatūras svētkos “Bērnu literatūras maģija” Dikļos. Programmā ir tikšanās ar Latvijā populārāko bērnu dzejnieci Inesi Zanderi, tikšanās ar bērnu grāmatu ilustratoriem, dažādas aktivitātes un sarunas par lasīšanu.

 


 

18.09.2014.

18. septembra tikšanās piedalās Fastr pārstāvis Elgars Loginovs ar stāstu par jaunumiem aplikācijā Fastr Books. Sāk darboties sadaļas:
1. Lietotāja profils
2. Lietotāja jaunumi
Esam tikuši arī pie pogas „Sekot”.  Vēstneši var sākt veidot savu domu biedru grupau, meklēt šajā vietnē savus draugus, klasesbierus un interesantus cilvēkus, un redzēt, kādām grāmatām viņi dod priekšroku. Tiem vēstnešiem, kuriem būs visvairāk sekotāju, būs iespēja pelnīt medaļas.

 


Pirmie iespaidi

11.09.2014

Š.g. 11. septembrī notika vēstnešu tikšanās, kurā dalībnieki dalījās iespaidos par lasīšanu, lietojot aplikāciju. Visi projekta dalībnieki ir iepazinuši sociālās lasīšanas aplikāciju Fastr Book, izvēlējušies grāmatas no grāmatu kataloga un var dalīties pirmajos iepaidos par to.

Gustavs Māziņš  izlasīja 4 grāmatas (V. Rotas” Citādie,”” Dumpinieki”, F. Gregorija”Vētras nesēji”, R.Rigss „Mis Peregrīnas nams brīnumbērniem”). Arī Ieva Bērziņa arī ir izlasījusi 4 grāmatas, visvairāk patika  M. Zālītes - „Pieci pirksti”.

Pauls Eglītis izlasīja vienu dzejas grāmatu - patīk lasīt dzeju, bet šajā katalogā nav plaša dzejas grāmatu izvēle.

Sendija Kurzemniece tagad lasa tikai e- grāmatas. Citiem ieteiktu izlasīt V. Rotas „Citādie”, U. Poznanski „ Erebos, R. Šepetis ”Starp pelēkiem toņiem",Dž. Grīna „Mūsu zvaigžņu vaina”.

Ričards Štibe lasa fantāziju literatūru saistībā ar mūsdienu pasauli. Fastr books katalogā nav atradis visu, ko gribētu lasīt. Ričardu vairāk uzrunā grāmata papīra formātā un lasīšanai ļoti nepieciešams klusums, tādēļ nevar vērtēt kā priekšrocību planšeti lasīt sabiedriskā vietā.

Tīna Jančevska izlasīja 2 grāmatas - V. Štelmaheres "Piglas stāsti" un Valjama „Gangsteromīte”. Šie darbi palīdzēja gatavot lomu skolas teātra izrādei.

Patrīcija Eberharde arī ir izlasījusi 5 grāmatas. Patīk e- formāts tieši tāpēc, ka ērtāk lasīt.

Daži projekta dalībnieki bija saskārušies ar problēmu, ka aplikācija neļauj grāmatu izlasīt pilnībā. Mēneša laikā visiem, kuri saskārās ar šādu problēmu, tā tika atrisināta.

Tikšanās noslēgumā, tika apkopoti balsošanas rezultāti par projekta logo, uzvarēja putns ar grāmatu grāmatu spārniem, kuram seko putni ar parastiem spārniem.

  

 


Vēstneši brīvā dabā

22.08.2014

 

Š.g. 22. augustā vēstneši tiekas brīvā dabā - Valmieras Sajūtu parkā. Šoreiz planšetes līdzi neņemam - ar kailām kājām ejam pa čiekuru, stikla lodīšu, smilšu un zemes taku, šūpojamies un mēģinām noturēt līdzsvaru dažādajās pārejās Gaujas krastos, tad vēl izbrienam dubļu taku, nomazgājam kājas siltajā Gaujas ūdenī . Esam  vairāk iepazinušies, norūdījušies, esam izjutuši interesantu, skaistu, siltu vasaras dienu visi kopā.

 

 

 


Balso par projekta logo!

22.08.2014.

 

Balstoties uz lasīšanas vēstnešu idejām, tika izveidoti 5 dažādi logo varianti, par kuriem no 22. augusta līdz 11. septembrim ikvienam bija iespējams balsot un iesaistīties projekta "Lasi un tev sekos" logo izvēlē!

 

                                

 

 


Sākam darbu sociālās lasīšanas aplikācijā "Fastr books"

06.08.2014.

Š.g. 6.augustā vēstnešu komanda tiekas, lai kopīgi uzsāktu darbošanos sociālās lasīšanas aplikācijā "Fastr books". Katrs dalībnieks uz projekta laiku saņem planšetdatoru, kurā tiek lejuplādēta aplikācija. Eldars Loginovs, Fastr pārstāvis, iepazīstina ar programmu. Kopīgi uzsākam jauno lasīšanas paradumu izpēti.

 


Pēc jauno tehnoloģiju izzināšanu, jaunieši piedalījās radošajā darbnīcā un izstrādāja savas projekta logo idejas. Aizrautīgā grupu darbā tapa 5 dažādi varianti.

 


Ir zināma Lasīšanas vēstnešu komanda

02.06.2014Š.g. 2. jūnijā notika pirmā tikšanās ar tiem jauniešiem, kas iesniedza savus pieteikumus dalībai bibliotēkas projektā „Lasi un tev sekos”. Tika izraudzīti 15, kas turpmākā gada laikā būs lasīšanas vēstneši un testēs tehnoloģiju ietekmi uz lasīšanas paradumiem un komunikāciju jauniešu vidū.Tikšanās reizē pārrunājām projekta kopējos mērķus un katrs savus personiskos mērķus un vēlējumus sev un komandai, apskatījām plānotās aktivitātes, kā arī izvērtējām riskus jeb bažas, kas saistās ar projekta gaitu.

Katrs no jauniešiem varēja ieteikt citiem grāmatas, vai atzīmēt, ko vēlētos izlasīt pats. Tā nu mums izveidojās saraksts.

 

Tā priekšgalā pirmās trīs grāmatas, par kurām vairums nobalsoja, lai uzsākt ar tām sociālās lasīšanas aplikācijas Fastr Books izmēģināšanu.
 
Ikviens, pat, ja viņš nav iesaistīts projekta aktivitātēs, var iesaistīties šo grāmatu lasīšanā. Var sākt no beigām, no vidus vai sākuma, secībai nav nozīmes. Var izvēlēties tikai dažas no tām, vai mēģināt pievarēt visu sarakstu. Var arī neizvēlēties nevienu no sarakstā esošajām grāmatām, bet ierosināt savu. Pirms Fastr Books sociālās lasīšanas aplikācija sākusi darboties, Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā ir izvietots ziņojumu stends, kur var atstāt ierosinājumus.

    

 

Valmieras bibliotēkas inovāciju novērtē pasaules mēroga organizācijas

Šī gada februārī Valmieras bibliotēka piedalījās EIFL Publisko bibliotēku inovāciju programmas (EIFL – PLIP) projektu konkursā par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izmantošanu, lai ieviestu inovatīvus pakalpojumus bērniem un jauniešiem. Konkursam tika iesniegti 273 pieteikumi no 71 Āfrikas, Āzijas, Latīņamerikas un Eiropas valstīm. Valmieras bibliotēka projekts „Lasi un tev sekos” ir to 10 laimīgo skaitā, kas ieguva atbalstu.  

Projekts „Lasi un tev sekos” tiks realizēts no š.g. maija līdz 2015. gada jūnijam, tā mērķis ir iedvesmot un radīt motivāciju jauniešiem lasīt. Mēs zinām, ka varam padarīt lasīšanu jauniešiem interesantāku, iesaistot to viņu dzīvesveidā. Lai to panāktu, Valmieras bibliotēka sadarbojas ar Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatora uzņēmumu „Fastr”, kas izstrādāja sociālās lasīšanas aplikāciju Fastr Books. Tas ir inovatīvs produkts lasīšanas paradumu un pieredzes paplašināšanai Latvijā. Fastr Books ir e-grāmatu lasīšanas platforma un e-grāmatu veikals iOS un Android mobilām ierīcēm. Bibliotēka izmantos šo rīku, lai motivētu jauniešus lasīt un popularizēt lasīšanas kultūru sociālajos tīklos.  

Viena no projekta centrālajām aktivitātēm būs sagatavot 15 „lasīšanas vēstniekus”, kam Valmieras bibliotēka piedāvās nodarbības, lai viņi varētu apgūt sociālās lasīšanas aplikāciju Fast Books, uzlabot savas prasmes publiski uzstāties, veidot prezentācijas un izmantot tehnoloģijas. Jauniešiem būs iespēja attīstīt savas prasmes, lai viņi varētu kļūt par viedokļu līderiem un popularizēt lasīšanu savu vienaudžu vidū. Līdztekus tam Valmieras bibliotēka plāno iekārtot speciāli jauniešiem paredzētu interaktīvu, tehnoloģiski aprīkotu telpu „Nākotnes lasītava”, kur viņi varēs radoši izpausties un apgūt jaunas prasmes vai vienkārši tikties un pavadīt kopīgi laiku.

Projekta gaitā ikvienam būs iespēja iepazīties ar bibliotēkas inovācijām, jo vietējām skolām tiks piedāvāta nodarbību programmu „Bibliotēka kabatā” – par tendencēm un jaunumiem informācijas tehnoloģijās, kas veido un maina lasīšanas paradumus, sniedz iespējas darbā ar tekstu un informācijas nodošanu.

Tā kā sociālā lasīšana ir novitāte ne tikai Valmieras bibliotēkā, bet Latvijā, tad projekta partneris, Vidzemes Augstskola, veidos video īsfilmu „Lasītājs virtuālajā pasaulē” , pētot, kā veidojas un mainās lasīšanas paradumi līdztekus tehnoloģiju attīstībai, kā lasīšanas process, kas tradicionāli saistās ar zināmu savrupību, pārtop un kļūst par komunikācijas un sociālās mijiedarbības formu.