Raidījums “Literatūre” aicina doties kopīgā lasīšanas tūrē

Literatūre 2021. Grāmatu galds VIB

 

Sākot ar 2021. gada 9. janvāri LTV1 ēterā atgriežas dokumentālais literāro ceļojumu raidījums "Literatūre". Jaunās sezonas ceļojumi ar literatūristiem Martu Selecku, Gustavu Terzenu un 16 Latvijas rakstniekiem būs skatāmi katru otro sestdienu pirms dienas ziņām, kā arī ierakstā Replay platformā.

Kā ierasts, katrs no rakstniekiem kā "Literatūres" ceļa karti lasīs sev tuvāko aizgājušo laiku autoru, kopār ar literatūristi Martu dodoties ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt, viņu savrupais ceļabiedrs Gustavs ceļos atsevišķi ar grāmatām un meklēs, kam palasīt priekšā.

 

Raidījums "Literatūre" atgriežas ar 8 jauniem raidījumiem from VFS FILMS on Vimeo.

 

"Man "Literatūre" kļuvusi par tādu kā gravitācijas procesu, kur universa vilkme pievelk katru nākamo elementu, rakstnieku, dzejoli, romānu, ceļojumu un ļauj pašam gan paplašināties gan padziļināties. Citreiz tur nonāk veselas galaktikas, piemēram, E.Pelšs un Preiļu konceptuālisti. Kā var nepamanīt, ka blakus ir vesela galaktika? Mierīgi. Pelšs nepamanīja, ka pāri ielai dzīvo viņa dvēseles brālis Surgunts! Preiļos!!! Iepazinās internetā. Lūk! Un beidzot savienojoties tapa vesels dzejas virziens. Tāpēc arī šobrīd es vienkārši turpinu plūst "Literatūrē", lai vai kas tur gadītos! Ja nu galaktika pēkšņi? Tas ceļojums ar pašmāju autoriem turpinās bezgalīgi un ļauj dzīvot interesantu dzīvi. Man ar to pietiek," saka literatūrists Gustavs Terzens.

Šajā sezonā rakstnieks Rvīns Varde mūs vedīs atkailinātā literatūrē pa mirklīgās Austras Skujiņas dzīves un dzejas takām, bet Inga Gaile ar Vizmas Belševicas dzīvesstāstu pāržūžos dūksnāju un sadūdos lietu Martas acīs. Ilmāra Šlāpina literatūres kompass rādīs ceļu Jūrmalas virzienā, kur, vasaras saulei karsējot, izgaismosies biklā rakstnieka un filozofa Riharda Rudzīša portrets. Dzejniece Ingmāra Balode par Jāni Sudrabkalnu jeb Oliveretto ņemsies stāstīt no operas sienām līdz nēģu tacim. Sezonas vidū kopā ar dzejnieku Eināru Pelšu un Preiļu konceptuālistiem atradīsim alfabēta dzimteni, ko pāragri pameta Pelša kaimiņš-dzejnieks Andis Surgunts. No Preiļiem dosimies uz otru Latvijas galu, Liepāju, kur rakstniece Jana Egle mums izstāstīs divkārt uz Sibīrijas tundru izsūtītā Olafa Gūtmaņa stāstu. Latvijas krievu dzejnieks Semjons Haņins mūs vedīs literatūrē uz Daugavpili satikt ar Džeimsu Džoisu un Marselu Prustu salīdzināto Leonīdu Dobičinu, bet sezonu noslēgsim ar dzejnieces Dainas Sirmās centieniem savaldzināt Tinderi ar Friča Bārdas paņēmieniem.

 

Arī šosezon "Literatūre" metīs izaicinājumu izlasīt visas raidījumā apskatītās grāmatas, vairākās bibliotēkās uz vietas izveidojot "Literatūres" plauktus ar šo grāmatu klāstu. Nāc uz Valmieras integrēto bibliotēku pēc grāmatām!

Grāmatu SARAKSTS