Aktualitātes / Brīvība dažādās izpausmes koncertā “Brīvības svētki”

Brīvība dažādās izpausmes koncertā “Brīvības svētki”

Novembris Latvijā ir patriotisma mēnesis Lāčplēša dienas un Latvijas Republikas proklamēšanas dienas dēļ. Novembrī tiek svinēta arī Ziemeļvalstu literatūras nedēļa, kuras gada tēma likumsakarīgi bija “Brīvība”, svinot Islandes Republikas 80. gadadienu. Tieši Islande bija pirmā valsts, kas atzina Latvijas neatkarību 1991. gadā. Apvienojot visus trīs notikumus, trešdien, 13. novembrī, Bērnu apkalpošanas nodaļā tika svinēta brīvība dažādās izpausmes koncertā “Brīvības svētki”. Koncerts tika atklāts ar Latvijas brīvības idejas aizstāvja – Kārļa Skalbes – vārdiem “tēvzemei un brīvībai”, kas rotājas arī uz Brīvības pieminekļa fasādes.

Koncertā uzstājās jaunie mākslinieki no Valmieras mūzikas skolas, izpildot gan pašmāju autoru – Jāņa Mediņa, Selgas Mences, Emīla Dārziņa –, gan arī klasiskās mūzikas pārstāvju – Volfganga Amadeja Mocarta, Johana Sebastiana Baha, Žaka Ofenbaha – radītās kompozīcijas. Klavieres, klarnete, vijole, koklētāju ansamblis un saksofonu koris – tik daudzveidīga bija pārstāvēto mūzikas instrumentu plejāde, kuru spēlēšanas prasmes bija iemācījuši skolotāji Jānis Jansons (saksofons), Vladimirs Šuvarikovs (klarnete), Inguna Birzniece (vijole), Irina Grīnberga (klavieres), kā arī Samanta Ceruka un Ieva Veide (kokle); Līga Ivāne un Līga Eihe atbalstīja jaunos māksliniekus kā koncertmeistares. Jāizceļ arī koris “SolLaRe”, kas diriģenta Riharda Lapiņa vadībā izpildīja tādas labi zināmas dziesmas kā “Upe”, “Pasaule plašā” un “Saulīte”.

Pasākuma laikā tika svinēts vēl viens nozīmīgs notikumus – novadnieces, dzejnieces Tamāras Skrīnas darbu iztulkošana un izdošana somu valodā krājumā “Četras sievietes uz virves: Latvijas sieviešu gadsimts” kurā iekļauti latviešu dzejnieču darbi, kuros dzīvi var iepazīt kā līdzsvarošanas aktu, kā arī saprast, par ko sievietes smejas, kas viņām patīk un ko viņas redz. Izvēlētas ir desmit dzejnieces, katrai pārstāvot noteiktu desmitgadi. Dzejniece dalījās savos novērojumos par brīvības izpausmēm un sastopamību, secinot, ka tai nav nacionālu robežu un ka tā pilnvērtīgi spēj mājot tikai klusumā.

“Dzīve ir mirdzēšana,” tā atzina dzejniece Tamāra Skrīna nesenā intervijā. Koncerta laikā gan mākslinieki, gan skatītāji pārliecinājās, ka brīva izpaušanās mākslā, mūzikā un literatūrā ļauj mirdzēt ikvienam un ka brīvība ir sargājama vērtība.

FOTOGALERIJA