Pakalpojumi / E-resursi / Brīvpieejas resursi

LNB digitālie resursi:

  1. Nacionālā enciklopēdija – enciklopedija.lv
  2. Periodikas kolekcija – laikraksti un žurnāli – periodika.lv
  3. Grāmatu kolekcija – izdevumi no 17. gs. līdz mūsdienām – gramatas.lnb.lv
  4. Attēlu kolekcija – atklātnes, plakāti, estampi, ekslibri, portreti – atteli.lndb.lv
  5. Zudusī Latvija – senas fotogrāfijas, atklātnes un zīmējumi – zudusilatvija.lv
  6. Dziesmu svētku krātuve – attēli, publikācijas, svētku dokumenti, audio un video – dziesmusvetkukratuve.lv
  7. Kartes – vēsturiskas Latvijas teritorijas kartes – kartes.lnb.lv
  8. Ainavu dārgumi – zīmīgu Latvijas ainavu fotogrāfijas, apraksti, skaņas – ainavudargumi.lv
  9. Rainis un Aspazija – darbu pirmizdevumi, vēstules , fotogrāfijas, runas, video materiāli, pētījumi – runa.lnb.lv
  10. G.F. Stendera literārais mantojums – grāmatas, raksti, rokraksti – stenders.lndb.lv
  11. Brāļu draudzes (rok)raksti – brāļu draudzes teksti un zinātniskie komentāri – braludraudze.lndb.lv
  12. Kultūras kanons – 99 Latvijas kultūras vērtību apkopojums un skaidrojums – kulturaskanons.lv
  13. Akadēmiskais repozitorijs Academia – Latvijā izstrādāti akadēmiskie darbi – academia.lndb.lv
  14. Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti – skaņuplates – audio.lndb.lv
  15. Spotify podkāsts Klausītava
  16. SoundCloud

www.filmas.lv ir Nacionālā Kino centra un Kultūras informācijas sistēmu centra kopīgi veidots portāls, kur paveras dažādas iespējas ceļojumam pa Latvijas filmu pasauli.

  • Šeit ir visplašākā un precīzākā datu bāze par Latvijas filmām – sadaļā FILMU KATALOGS atrodamas ziņas par vairāk nekā 2700 filmām, kas uzņemtas Latvijā kopš 1920. gada.
  • Vairāk nekā 200 no šīm filmām iespējams bez maksas noskatīties datorā kādā no 783 Latvijas publiskajām bibliotēkām, filmu saraksts pamazām tiek papildināts. SKATĪTIES > BIBLIOTĒKĀS ir iespēja iepazīt Latvijas filmu izlasi un varbūt pat atklāt sev līdz šim nezināmo.
  • Vairāk nekā 170 Latvijas filmu izlasi iespējams legāli un bez maksas noskatīties jebkur Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets. SKATĪTIES > LATVIJĀ, arī šis saraksts tiek papildināts, vienojoties ar Latvijas filmu producentiem.
  • 2020. gada novembrī, kad Latvijas kinomākslai aprit 100, portālā filmas.lv sadarbībā ar Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu atklāta sadaļa LATVIJAS KINO KLASIKA – restaurēts kultūras mantojums, Latvijas kinovēsturei svarīgas filmas, kas uzņemtas 20. gadsimta ietvaros. Šī ir portālā pirmā sadaļa, kas pastāvīgi pieejama visur pasaulē arī ārpus Latvijas, filmas nodrošinātas ar tulkojumu subtitru formātā – vismaz angļu valodā

Redzi, dzirdi Latviju! Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva audiovizuālo, foto un skaņas dokumentu digitālā krātuve. Resursā var meklēt, skatīties un klausīties arhīva dokumentus par Latviju, tās cilvēkiem un dažādām politiskās, sabiedriskās un kultūras dzīves norisēm no 19. gadsimta vidus līdz mūsdienām. Šobrīd katalogā pieejama informācija par 10014 filmām, 91813 fotogrāfijām, 1272 skaņas ierakstiem. Dati tiek papildināti.


Akadēmisko resursu interneta meklētājs –  grāmatas, žurnāli, akadēmiskie raksti, audio, video


Eiropas digitālā bibliotēka– nodrošina digitālu piekļuvi Eiropas kultūras mantojuma materiāliem – mākslas darbiem, grāmatām, mūzikai un videoierakstiem par mākslu, laikrakstiem, arheoloģiju, modi, zinātni, sportu un daudz ko citu.


Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) digitālie resursi:

LNKC un sadarbības partneru veidoti Digitālie mācību līdzekļi mūzikas un mākslas skolām

LNKC rīkoto pasākumu foto galerijas

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku videoieraksts (Latvijas Televīzija): Noslēguma koncerts «Zvaigžņu ceļā»


Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes digitālie resursi:

Informācija par apskatāmajiem kultūras pieminekļiem

NKMP izdevumi



Muzeji


Muzeja krājuma tiešsaistes platforma “Mākslas kolekcija 2020”

Audiostāstu sērija “Māksla un krīze”

Videostāsti “Mākslas restaurācija muzejā”

Videostāsti “Vienas gleznas stāsts I”

Videostāsti “Vienas gleznas stāsts II”

Videostāsti “Viena fotogrāfa stāsts”

Daļa no mākslas darbu „zelta fonda”, kas glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, padarīta pieejama Latvijas un pasaules interneta lietotājiem līdzās daudzu pazīstamu muzeju bagātībām platformā Google Arts & Culture

Audiovizuāls saturs par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, kā arī Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja 2021. gada aktuālajām izstādēm

Citi tiešsaistes izglītības piedāvājumi un informācija par tiem iegūstama mākslas muzeju tīmekļvietnē


Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA audiovizuālo stāstījumu cikls “Sākt ar mākslu – Start with Art”

Daļa no mākslas darbu „zelta fonda”, kas glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, padarīta pieejama Latvijas un pasaules interneta lietotājiem līdzās daudzu pazīstamu muzeju bagātībām platformā Google Arts & Culture



MVM Sarunasvideo diskusijas par veselības jēdziena dažādajiem aspektiem un veselību mums apkārt

MVM Stāstipastāsti savējo – informatīvi izglītojoši video ar Medicīnas vēstures muzeja darbinieku sagatavotiem stāstiem par atsevišķiem krājuma priekšmetiem


eMuzejs ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja digitālo resursu krātuve, ko veido tematiskas fotogalerijas, virtuālas izstādes, audio un video stāsti, konferenču, lekciju, diskusiju un interviju ieraksti, muzeja izdevumi un rakstu krājumi, uzdevumu un krāsojamās lapas bērniem, kā arī sabiedrības iesaistes platformas “Gadsimta albums” un “Gadsimta stāsti”.

Gadsimta stāsti ir LNVM digitālā platforma, kurā dokumentētas liecības par jaunāko laiku vēsturi – pēdējo 2–3 paaudžu ikdienas dzīvi Latvijā

Gadsimta albums ir Latvijas sabiedrības un LNVM kopīgi veidota Latvijas vēstures fotopanorāma ar ģimeņu, dzimtu, kolektīvu fotogrāfijām, kurās fiksēti gan ikdienas dzīves, gan vēsturiski nozīmīgi mirkļi no 19. gadsimta otrās puses līdz mūsdienām

Muzeja YouTube kanāls – vairāk nekā 40 slaidrādes un videosižeti par dažādām Latvijas vēstures tēmām





Diva.lv ir Latvijas digitalizēto video un audio ierakstu piekļuves portāls, kurā visiem Latvijas iedzīvotājiem bez maksas pieejami vēsturiski, informatīvi un izglītojoši materiāli par Latvijas sabiedriskajiem procesiem, ikdienu un kultūras vērtībām.

  • Latvijas Televīzijas raidījumus un ierakstus no 1963.-2012.gadam. Kopā portālā pieejami video materiāli 3’818 stundu apjomā, vairāk kā 90 dažādu raidījumu un ierakstu.
  • Latvijas Radio raidījumus un ierakstus no 1940.-2004.gadam. Kopā portālā pieejami audio materiāli 4’200 stundu apjomā, vairāk kā 1’600 dažādu raidījumu un ierakstu.

TV un radio

Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas ziņu portāls. Video un audio materiāli. Kvalitatīvas un pārbaudītas informācijas avots internetā.


ReTV ir viens no pieciem televīzijas kanāliem Latvijā, kas bez maksas pieejams visā valstī. ReTV piedāvā ziņas, izglītojošu un izklaidējošu saturu.


REPLAY.LV – LTV dokumentālās filmas un sižeti, oriģinālraidījumi un šovi, jauno pašmāju režisoru darbi un pat pasaulē zināmas pilnmetrāžas filmas un seriāli.


TV3 kanālu saturs 14 dienas pēc ētera – ziņas, raidījumi, seriāli un filmas.



Mūzika







Teātris

“Dailes teātrim 100” – jubilejai veltīti aizkulišu stāsti sadarbībā ar DELFI.


JRT aktieri lasa grāmatas – Brāļi Kaudzītes “Mērnieku laiki”, J. Hašeks “Šveiks”, Dž. Bokačo “Dekamerons”,  Džeroms K. Džeroms “Trīs vīri laivā, nerunājot nemaz par suni”, A. Niedra “Tautas nodevēja atmiņas”, V. Freimane “Ardievu, Atlantīda!”, K. Skalbe “Mazās piezīmes”u.c.




Folklora

LAUDAMUS+ lekciju un diskusiju cikls: Ceļā uz Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtu  – Dziesmu svētku kustības aktualitātēm veltīts izglītojošs sarunu cikls “Laudamus +”.


Dejas zelta fonds – Latviešu skatuviskās dejas zelta fonds ir Latvijas Nacionālā kultūras centra iniciatīva, kas radīta sadarbībā ar deju nozari: deju saraksts, kas atspoguļo skatuviskās dejas vēsturi un attīstību muzikālais pavadījums, horeogrāfi.


LATVIEŠU FOLKLORAS KRĀTUVES DIGITĀLAIS ARHĪVS – melodijas, dziesmu teksti, dejas, ticējumi, manuskripti, attēli un skaņu ieraksti. Iespēja ziņas par tautas tērpiem, cimdiem u.c. tautas lietišķās mākslas priekšmetiem.


Latviešu folkloras krātuve – fotogrāfijas, zīmējumi audio, video pasakas un teikas, sakāmvārdi.


Latviešu mutvārdu folklora – latviešu tautas pasakas un teikas, ticējumi, sakāmvārdi, tautas dziesmas.


Dainu skapis – tautas dziesmu krātuve


Biedrības “Skaņumāja” mājaslapā var atrast latviešu tradicionālo mūzikas instrumentu spēles pašmācības grāmatas.

Video koncerti ar katra no nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļauto instrumentu spēles demonstrējumiem.


Danču krātuve – dejas danču apguvei