Bērniem un jauniešiem / Pie mums notiek / Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024

Tuvojoties Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas svētkiem, kā sabiedrības iesaistes kustības “Restarts lasīšanai” vienu no centrālajiem notikumiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izsludina bibliotēku un skolu pieteikšanos lielākajai un senākajai valsts finansētai lasīšanas veicināšanas programmai “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024”.

Lieli un mazi lasītāji jauno grāmatu kolekciju varēs vērtēt visu gadu un par viņuprāt labāko grāmatu dot savu atsauksmi, lai nākošā gada marta mēnesī Lielajos lasīšanas svētkos, varētu paziņot balsojuma rezultātus un pievienoties aktīvāko lasītāju kopienai, kura pagājušajā gadā bija izaugusi līdz 30 tūkstošiem.

2024. gada programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” katrā vecumgrupā ir jāvērtē sešas grāmatas, bet Vecāku žūrijas kolekcijā – četras, papildus aicinot izvēlēties jebkuras divas grāmatas no pārējās kolekcijas, lai arī pieaugušie iedziļinātos bērnu un jauniešu literatūrā.

2024. gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekcijā ir iekļautas 28 grāmatas, 9 no tām oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi, kas tulkoti no vācu, ukraiņu, japāņu, itāļu, norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodas.

Grāmatas ir ļoti dažādas, un katrs lasītājs atradīs sev piemērotākās.. Varēs izbaudīt dzejas bagāto un skanīgo valodu, lasīt stāstus, iegrimt fantāzijas pasaulē, piedzīvot tikšanos ar īpašajiem bērniem, pārdomāt aktuālas tēmas un priecāties par lieliskajām ilustrācijām, kas dažās grāmatās atveras kā gleznas.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas grāmatu kolekcijas iegādi un norišu īstenošanu atbalsta LR Kultūras ministrija, top arī metodika un darba lapas par katru grāmatu. Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic LNB kopā ar reģionālajām bibliotēkām, lasītāju iesaisti un vērtēšanu vada lokālās bibliotēkas un skolas. Programmu vispirms uzsāk publiskās bibliotēkas kā vasaras lasīšanas aktivitāti, pakāpeniski vasaras nogalē programmā iesaistīsies arī skolas.  

Iepriekšējais grāmatu vērtēšanas gads noslēdzās ar labiem rezultātiem. Šajā programmā iesaistījās 852 bibliotēkas, kuras rosināja lasīt jaunāko literatūru un sniegt par to vērtējumu. Savas domas pauda 20 500 lasītāji no Latvijas skolām un bibliotēkām, kā arī no 73 latviešu diasporas centriem 28 valstīs, jo valsts finansējuma ietvaros, īstenojot Diasporas likumu, grāmatas ceļo uz visiem kontinentiem, tādējādi veidojot lielāko latviešu lasītāju kopienu un ciešu kultūras saikni ar Latviju. 

2024. GADA GRĀMATU APSKATS

Grāmatu apskats

Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bērnu literatūras centrs
E-pasts: berni@lnb.lv
www.lasamkoks.lv