Aktualitātes / Bibliotēkas otrajā stāvā līdz 28. janvārim aplūkojama ceļojošā izstāde “Poga”

Bibliotēkas otrajā stāvā līdz 28. janvārim aplūkojama ceļojošā izstāde “Poga”

Bibliotēkas 2. stāva Klusajā lasītavā līdz 28. janvārim aplūkojama Valmieras muzeja ceļojošā izstāde “Poga”.

POGA mūsdienu cilvēkam ir ikdienišķa un pašsaprotama apģērba sastāvdaļa, bez kuras neiztiks nedz augstās modes dizaineru darināts tērps, nedz amatnieku rokām šūtais apģērbs. Tomēr bija laiks, kad POGAS pirmā un galvenā funkcija bija rotāt apģērbu. Sākumā pogas tiek aizpogātas ar cilpiņām, tās gatavo no kaula, metāla, gliemežvākiem, keramikas un pat aukliņām. Krietni vēlāk tiek izdomāts pogcaurums.

Eiropā pogas funkciju gadsimtiem ilgi pilda saspraude un sakta, bet līdz ar Krusta kariem caur Tuvajiem Austrumiem tās lietošana vēršas plašumā arī viduslaiku Eiropas zemēs. 1250. gadā Francijā tiek dibināta īpaša pogu meistaru ģilde, kuras meistari rada īstus mākslas darbus. Tajā pašā laikā ar īpašiem likumiem tiek noteikta pogu valkāšana kārtība, atkarībā no cilvēka piederības noteiktai kārtai.

Aicinām par POGĀM smalki un izsmeļoši uzzināt, apmeklējot Valmieras muzeja ceļojošo izstādi Valmieras integrētās bibliotēkas telpās.