Aktualitātes / Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadei veltīta izstāde “Es atkal neatvados”

Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadei veltīta izstāde “Es atkal neatvados”

2023.gada oktobrī un novembrī Valmieras Integrētās bibliotēkas 1. stāvā ikviens interesents varēs apskatīt dzejnieka Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadei veltīto ceļojošo izstādi “Es atkal neatvados”. Ziedoņa muzeja izveidotās izstādes kuratore Rūta Šmite, māksliniece Velga Vītola-Kļava.

Imants Ziedonis – viens no latviešu literatūras stūrakmeņiem un spēcīga personība Latvijas kultūras laukā. Viņa idejas un darbi atstājuši nospiedumu viņa laikā, līdzgaitniekos un paveiktais turpina dzīvot sabiedrībā joprojām. Šķietami neaizskarams, taču, lai arī sabiedrībā zināma personība, viņš, protams, pamatā ir cilvēks – kā mēs visi. Ar savas personības šķautnēm un izpausmēm, kas bijušas arī bezbēdīgas, smieklīgas, traģikomiskas, pretrunīgas, amizantas, pat neticamas. Ceļojošā izstāde “Es atkal neatvados” aicina svinēt Imanta Ziedoņa dzimšanas dienu un viņa klātesamību. Tā īpaši akcentē dzejnieka sūtību runāt par aktuālo un vitāli svarīgo, to vienmēr ietērpjot izcilā vārdu spēlē. Izstādē akcentēta arī Ziedonim tuvā dabas tēma dažādos veidos – atspoguļoti gan dzejnieka “Dageru braucieni”, viņa mājdzīvnieks ēzelis un citi krāšņi dabas tēmai veltīti stāsti. Ziedoņa muzeja komanda aicina Latvijas sabiedrību dalīties ar saviem stāstiem par to, kā viņu paši satikuši Imantu Ziedoni – personīgi vai kopā paveiktajos darbos. Izstāde uzdod jautājumus – kādu Imantu Ziedoni esat satikuši jūs un kāda bijusi šī tikšanās?

Nozīmīga daļa izstādē veltīta nupat iznākušajai Ērika Hānberga un Ziedoņa muzeja veidotajai grāmatai “Amizantais? Katram savs Imants Ziedonis”.  Imanta Ziedoņa draugs un laika biedrs Ēriks Hānbergs ierosināja atkal atcerēties un sapulcināt grāmatā stāstus par cilvēku Imantu Ziedoni. Grāmatas lasīšana būs kā piedalīšanās šajās Imanta Ziedoņa deviņdesmitgades viesībās, kurās katrs var nākt ar savu tostu par daudzšķautni – mūsu visu Imantu Ziedoni. Grāmatas tapšanā piedalījies arī mākslinieks Aivars Vilipsons (Vilipsōns), kurš Ziedoņa delverības paspilgtinājis ar saviem mākslas darbiem,” tā par grāmatu stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite.

Ar savām atmiņām par Ziedoni grāmatā dalās gan sabiedrībā labi pazīstami, gan ne tik publiski zināmi cilvēki. Daudzi no stāstiem liek pasmaidīt, bet vienlaicīgi tajos var saskatīt arī lielāku jēgu, piemēram, tie var palīdzēt ieraudzīt, kā dažkārt var tikt pāri kādām nejēdzībām, arī dzīves pelēcībai un rutīnai. Stāsti ir dokumentāli, bet formu tiem piešķīris rakstnieks, Ziedoņa tuvais draugs, Ēriks Hānbergs ciešā sadarbībā ar redaktori Gundegu Blumbergu. Grāmata pieejama grāmatnīcās visā Latvijā un fonda “Viegli” e-veikalā TE

Vairāk informācijas par grāmatu un izstādi iespējams atrast Ziedoņa muzeja sociālo tīklu profilos Facebook un Instagram.

Ar izstādi klātienē interesenti varēs iepazīties Valmieras integrētajā bibliotēkā divu  mēnešu laikā no 2023.gada 3.oktobra līdz  30. novembrim

Klašu grupām pieteikšanās epastā: egita.saicane@vb.valmierasnovads.lv