Aktualitātes / Kad grāmata satiekas ar lasītāju!

Kad grāmata satiekas ar lasītāju!

Pavasara brīvlaiks Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas dalībniekiem noslēdzās ar Lielajiem lasīšanas svētkiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Svinīgā noslēguma pasākumā tika suminātas 20 tūkstošu lasītāju visaugstāk vērtētās grāmatas un to autori. Valmieras novada 600 programmas dalībniekus svētkos pārstāvēja 30 lasīšanas eksperti no Valmieras sākumskolasValmieras Pārgaujas sākumskolasValmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijasValmieras Viestura vidusskolasValmieras Gaujas Krasta vidusskolas, kā arī no RencēniemKauguriemTrikātasNaukšēniem un Jērcēniem.

Lasīšanas veicināšanas programmas dalībnieki var justies lepni, ka ir piederīgi Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijai, jo tā darbojas Latvijā un 67 latviešu diasporas centros 29 pasaules valstīs. Kopumā programmā 2022. gadā iesaistījās 852 skolas un bibliotēkas, radot labvēlīgus apstākļus lasīšanai un sarunām par grāmatām. 20100 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza rakstisku atsauksmi par izlasīto, un autori ir no sirds aizkustināti par grāmatu vērtējumiem. Lielie lasīšanas svētki šogad notika jau 20. reizi.

Svētkos piedalījās arī divi ārzemju rakstnieki – lietuvietis Toms Dirgēla (grāmatas “Gustavs Salmiņš liek no augšas” autors) un nīderlandietis Žaks Frīnss (grāmatas “Sestklasnieki neraud” autors). Valmieras novada lasīšanas eksperti priecājās par iespēju tikties ar savu izvēlēto grāmatu autoriem, tulkotājiem un ilustratoriem un pasniedza tiem nelielus suvenīrus no Valmieras. Priecājāmies arī par to, ka starp Latvijas vēsturisko novadu bibliotekāru nosauktajiem palīgiem – Lasīšanas vēstnešiem – no Vidzemes novada tika godināta valmieriete Evija Dzvinko, kura saņēma atzinības rakstu un grāmatu dāvinājumu.

Lielie lasīšanas svētki bija izdevušies – tā atzina visi brauciena dalībnieki, jo vairāki no tiem pirmo reizi pabija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, ieraudzīja Rīgas panorāmu no Gaismas pils augstumiem un tikās ar iemīļoto grāmatu autoriem. Mēs izbaudījām brīnišķīgo svētku atmosfēru, ko palīdzēja radīt organizatori – Bērnu literatūras centrs – ar LR Kultūras ministrijas, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas un izdevniecību, kā arī vietējo pašvaldību atbalstu. Svētkus atraktīvi vadīja TV personība Māris Grigalis, bet pārsteidzoši jaudīgu muzikālo pārsteigumu sniedza “Brāļi Grīnbergi”, dažādus sitamos instrumentus virtuozi spēlēja trīs brāļi Miķelis (12 gadi), Ansis (17 gadi) un Kārlis (20 gadi), izpildot populāru skaņdarbu pašu veidotās aranžijas. Pasākumā klātienē piedalījās ap 400 dalībnieku, un pasākuma tiešraidi varēja vērot arī tiešsaistē. Lielo lasīšanas svētku ieraksts skatāms ŠEIT.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija palīdz satikties grāmatām un to lasītājiem, rosina izteikties par lasīto un sniedz atgriezenisko saiti rakstniekiem, ilustratoriem, tulkotājiem un izdevējiem. Ar nepacietību gaidīsim jauno grāmatu kolekciju, lai ļautos jaunam lasīšanas piedzīvojumam!

Aicinām ielūkoties arī pasākuma fotogalerijā ŠEIT

Rezultāti:

5+ grupā

• 1. vieta – Rebeka Lukošus “Nepaklausīgais vectēvs” (il. Rebeka Lukošus. Liels un mazs, 2021)
  • 2. vieta – Amēlija Žavo “Mana negantā diena” (tulk. Laura Romanovska. Latvijas Mediji, 2022)
  • 3. vieta – Juris Zvirgzdiņš “Rijīgā čūska un gudrā pele” (il. Vivianna Maria Stanislavska. Pētergailis, 2021)

9+ grupā

• 1. vieta – Marks Uve Klings “Diena, kad ome salauza internetu” ( tulk. Signe Viška. Jāņa Rozes apgāds, 2021)
  • 2. vieta – Laura Vinogradova “Tētis un suns” (il. Ieva Maurīte. Zvaigzne ABC, 2021)
  • 3. vieta – Toms Dirgēla “Gustavs Salmiņš liek no augšas” (tulk. Dace Meiere. Latvijas Mediji, 2021)

11+ grupā

• 1. vieta – Žaks Frīnss “Sestklasnieki neraud” (tulk. Inese Paklone, il. Edmunds Jansons. Liels un mazs, 2021)