Aktualitātes / Kļūsti par amatierzinātnieku kopā ar Valmieras bibliotēku!

Kļūsti par amatierzinātnieku kopā ar Valmieras bibliotēku!

Eiropas Zinātnieku naktī, 27. septembrī, no plkst.17 gan lieli, gan mazi interesenti varēs piedzīvot īsta zinātnieka ikdienu, kļūstot par amatierzinātnieku – Valmieras Integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā gaidīs radošas aktivitātes par vietu un ģeogrāfisku objektu nosaukumiem.

Radošajā darbnīcā “Atzīmēts kartē! Vietvārdi tavā apkārtnē” bērniem būs iespēja spēlēt vietvārdu spēli un uzzināt, kāpēc dažām vietām ir vairāki nosaukumi un kā tie rodas. Jaunieši un pieaugušie varēs piedalīties vietvārdu talkā, kā arī uzzināt par īstenotājām un plānotajām bibliotēkas projekta “Eiropas amatierzinātne” norisēm.

Valmieras bibliotēka šogad rīko dažādas aktivitātes “Eiropas amatierzinātne” projektā, lai popularizētu amatierzinātnes iespējas un veicinātu sabiedrības līdzdalību zinātnisku pētījumu veikšanā. Eiropas amatierzinātne (European Citizen Science) projektu koordinē Eiropas amatierzinātnes asociācija.

Projekta tēma ir vietvārdi Valmierā un Valmieras novadā. Visās novada publiskajās bibliotēkās tiek īstenota novadpētniecības akcija “Vietvārdu talka”. Apzinātos vietvārdus bibliotekāri un projektā iesaistītie jaunieši ievada datubāzē vietvardi.lu.lv. Sadarbībā ar novada pilsētu bibliotēkām tiek organizētas projekta aktivitātes skolēniem. To mērķis ir veicināt jauniešu aktīvu iesaisti vietvārdu talkā – pārrunājot draugu vai ģimenes lokā, kā tiek dēvēti apkārtnē esošie objekti, atzīmēt kartē viņiem svarīgās vietas. Projekta noslēgumā iecerēts izveidot karti un apkopot citus savāktos materiālus, stāstot par jauniešu vidi pilsētā.

Projekta ieguvums ir iespēja izpētīt amatierzinātni tuvplānā un uzzināt, kā dalība vietvārdu vākšanā var palīdzēt iegūt vērtīgu materiālu zinātniekiem (valodniekiem, vēsturniekiem, novadpētniekiem).