Aktualitātes / Lielie Lasīšanas svētki 18. martā

Lielie Lasīšanas svētki 18. martā

18. martā plkst. 12.00–15.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022” svinīgs noslēguma pasākums – Lielie lasīšanas svētki, ko apmeklēs grāmatu vērtētāji no visas Latvijas. Valmieras novadu svētkos pārstāvēs 30 Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas eksperti. Svētkus vadīs TV personība Māris Grigalis, skanīgus muzikālus priekšnesumus sola “Brāļi Grīnbergi”.

Lielo lasīšanas svētku tiešraide būs skatāma LNB YouTube kanālā un Facebook lapā. Tāpat aicinām nākt uz bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļu un skatīties svētku tiešraidi kopā. 

2022. gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veidoja 33 grāmatas no 10 izdevniecībām – “Zvaigzne ABC”, “liels un mazs”, “Latvijas Mediji”, “Jāņa Rozes apgāds”, “Mansards”, “Iddea”, “Orbīta”, “Omnia mea”, “Aminori” un “Pētergailis”. Atzītāko grāmatu vidū ir seši aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi un deviņi tulkojumi. Lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši jau iemīļoti rakstnieki un arī debitanti, par ko ir īpašs prieks, jo atgriezeniskā saite no lasītājiem motivē jaunradei un iedvesmo. Programmas grāmatas ir saistošas dažādiem lasīšanas līmeņiem, to tematika ir gan mūsdienīgi aktuāla, gan pieskaras tādām mūžīgām tēmām kā dzīvība un nāve, atbildība par saviem tuvākajiem un apkārtējo vidi, sadzīvošana un pieaugšana, tautas dzīvesziņa un mitoloģija.

Programmas uzdevums visus šos daudzos gadus ir nemainīgs: palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošināt piekļuvi nesen izdotām, daudzveidīgām grāmatām un ar pozitīviem stimuliem rosināt lasītāju kopienas veidošanos un komunicēšanu kā Latvijā 785 bibliotēkās un skolās, tā arī 67 latviešu diasporas centros 29 pasaules valstīs, tādi bijuši aptvēruma rādītāji 2022. gadā. Kopumā programmā iesaistījās 852 institūcijas, radot labvēlīgus apstākļus lasīšanai un sarunām par grāmatām. 20 000 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza rakstisku vērtējumu par izlasīto, grāmatu vērtējumus jau saņēmuši autori. Lasītāji izvēlas līdzjūtības pilnu, dziļu literatūru, kā arī jautras un notikumiem bagātas grāmatas, ar ilustrācijām un teicamu dizainu.

Turpinot pirms desmit gadiem iesākto “Vecāku žūrijas” darbu – īpašas pieaugušo grāmatu izlases vērtēšanu, par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi skolotāji un vecāki, rādot priekšzīmi bērniem. Lasīšanas svētku otrajā daļā tiks sveiktas piecas aktīvākās mātes – “Lasīšanas vēstneses” no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Pierīgas, kuras saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu kā pateicību par lasītprieka rosināšanu vietējā kopienā un aktīvu atbalstu bibliotēku rīkotajos pasākumos.

Lūk, ieskats lasītāju vērtējumos, sākot no sākumskolas līdz Vecāku žūrijai:

“Man patika šī grāmata, jo tā atgādināja, ka ir svarīgākas un interesantākas lietas nekā sēdēt pie datora. Var pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem. Grāmatas varoņi spēlēja spēles, sarunājās un dziedāja dziesmas, kad bija atslēdzies internets. Visiem bija jautri un laiks pagāja nemanot. Viņi vēlējās biežāk pavadīt laiku kopā.”

“Grāmata bija ļoti interesanta, tā stāstīja par meitenes dzīvi ar pieaugušajiem un to problēmām. Šī grāmata lika pārdomāt par to, kā ar maziem laipnības žestiem var ietekmēt daudz ko, pat cilvēkus, kas stājas pret tevi.”

“Ir jānovērtē visas mazās ikdienas lietiņas, jo citi par tām var tikai sapņot – jumts virs galvas, sava gulta, brīvi pieejama pārtika, ūdens, siltums. Kopumā šis stāsts manī rosināja labas emocijas, zinot to, ka pasaulē ir cilvēki, kam rūp arī citu dzīves.”

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas īstenošanu un Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija un programmā iesaistītās izdevniecības. Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs kopā ar reģionālajām bibliotēkām un citiem atbalstītājiem.

Avots: Publicitātes raksts