Novadpētniecība / Valmiera / Valmieras nami / Valmieras nami / Lenāna nams

Valmieras nami / Lenāna nams

  • Pievienots: 24.04.2020.
  • Sagatavoja: Ingrīda Zīriņa

Tā valmierieši, nu jau vairākās paaudzēs, sauc skaisto ēku Pārgaujā, Cēsu ielā Nr. 20., pirmskara adrese – Cēsu iela Nr. 14. Ēkas projekta autors ir savrupmājas īpašnieks Gustavs Lenāns – Zemkopības ministrijas būvtehniķis. Tās būvniecību uzsāka 1930. gadā, bet visus iekšdarbus pabeidza 1932. gadā. Celtniecību īstenoja Latgales amatnieki, vecticībnieki, kas tolaik strādājuši lētāk un ātrāk nekā vietējie meistari. Pēc darbu pabeigšanas, pats būvtehniķis ar ģimeni dzīvoja vienā no dzīvokļiem, bet pārējos četrus izīrēja.

Pēc Otrā pasaules kara, īpašumu nacionalizēja, lepnajai savrupmājai nu piešķīra pilsētas īres nama statusu. Ir zināms, ka līdz 1949. gadam, Gustavs Lenāns pildīja Valmieras apriņķa un vienlaikus arī Valmieras pilsētas Izpildu komitejas arhitektūras inspektora pienākumus. Mantinieki īpašumu atguva 1992. gadā. 1998. g. ļoti sliktā tehniskā stāvoklī ēku iegādājas valmieriete Anita Bedrīte, namu atjaunoja un atvēra šeit privāto mācību centru – SIA „Bedrītes mācību centrs” ar mācību, kafejnīcas un dzīvojamām telpām. No tā laika ēku dēvē arī par amatnieku namiņu. Nogāzītē, aiz ēkas, izveidots Valmieras Amatnieku parks. Šobrīd namā darbojas viesnīca “UNCE”.

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Šī ēka, kas būvēta pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados tiek uzskatīta par vienu no spilgtākajām Art deco stila būvēm Latvijā. Stila iezīmes – funkcionālisma un modernisma elegance, formu un ģeometrijas lineārā simetrija, kas skaidri kontrastē ar organiskajām formām jūgendstila arhitektūrā. Ēka izceļama ar tās veiksmīgo iekļaušanu esošajā reljefā un ainavā. Kā arī skaidri ir lasāms autora rokraksts – ēkas simetrija, neparastas formas ģeometrija, akcentēta ēkas vidus daļa, papildinot to ar neregulāras formas logu ailām, sīkām, bet askētiskām detaļām. Toņu un materiālu izvēle iezīmē etniskos meklējumus jeb “nacionālo dekoratīvismu” arhitektūrā. Art deco stilu Latvijā eksperti raksturo kā 20.–30. gadu oficiāli proponētais “latviskais stils”, kas brīvi aizņēmās visu vēsturisko stilu motīvus, tos kombinējot ar etnogrāfiskiem elementiem, vietējā sabiedrībā tiek uztverts kā lokāla parādība, taču tai ir starptautiskas saknes, (https://www.rdmv.lv/lv/news/aktualitates-lv/iesakam/art-deco-stils-latvija).

Valmiera lepojas ne tikai ar šo arhitekta G.Lenāna unikālo objektu, bet apskates vērti ir arī viņa veidotie Parka apartamenti, Lucas ielā 8 – ēka, kas būvēta 1935.gadā, arī Art deco stilā ar skaidri izteiktu lineāro simetriju, akcentējot ēkas vidus daļu.