Novadpētniecība / Valmieras apkaime un novadi / Mazsalacas apvienība / Nozīmīgas personības SKAŅKALNES pagasta saimnieciskajā attīstībā laika periodā no 1945.-1991. gadam

• Pievienots​: 12.10.2021.
  • Sagatavoja: Ieva Bāliņa
  • Organizācija​: Skaņkalnes pagasta bibliotēka

Skaņkalnes pagasta saimnieciskā dzīve laika periodā no 1945. – 1991. gadam saistās ar padomju dzīvei raksturīgām izpausmēm – pirmo kolhozu dibināšanu, piecgadu plāniem un sociālistiskajām sacensībām. Pagasti tiek pārdēvēti par ciemiem, pagasta padomes par izpildkomitejām. Pēc padomju okupācijas Skaņkalnes pagasta teritorijā tiek izveidotas divas ciema padomes – Skaņkalnes un Jaunciema, kuras 1956. gadā apvieno. 1945. gadā Skaņkalnes pagastā, kā izpildvaru, nodibina Skaņkalnes ciema izpildu komiteju (1945. – 1948.), pēc tam to pārdēvē par Skaņkalnes ciema Darbaļaužu deputātu padomes izpildu komiteju (1948. – 1977.), tad par Skaņkalnes ciema Tautas deputātu padomes izpildkomiteju (1977. – 1990.). 1990. gadā ciemu reorganizē par pagastu un izveido Skaņkalnes pagasta Tautas deputātu padomi. Īsā laika posmā, pāris gados, nodibināti četri kolhozi, kuri gan vēlāk apvienojušies vienā.

Kolhozs “Sarkanā zvaigzne” atradās ap pašreizējo Skaņkalnes ciematu, virzienā uz Staiceles pusi izveidojās kolhozs Skaņaiskalns. Kolhozs Komjaunietis izveidojās virzienā uz Valmieras pusi līdz Vecates robežai, un kolhozs Laikmeta ceļš – no ceļa Mazsalaca – Braslava pa labi, tā dēvētajā Badrīgā*.

Vairāk lasīt:

NOZĪMĪGAS PERSONĪBAS SKAŅKALNES PAGASTA SAIMNIECISKAJĀ ATTĪSTĪBĀ LAIKA PERIODĀ NO 1945. – 1991. GADAM

* Badrīga – Ķurbēnu, Gūras, Mazā Sieru, Lielā Sieru, Vecās Jaužas un Jaunās Jaužas mājas Skaņkalnes pagastā sauc par “Badrīgu”. Visas šīs māja [mājas] atrodas apmēram pūrvietes [pūrvietas] atstatu no otras. Zeme sadalīta ļoti garās strēmelēs. Pie mājas atrodas neliels augļu un sakņu dārzs.

(no Bauņu Mīlītes pamatskolas folkloras vākuma. Skatīt http://garamantas.lv/lv/file/449574)

Atslēgvārdi

Personas: Alfrēds Zariņš, Jānis Putāns, Jānis Švarcbergs, Ludis Paukšēns, Augusts Lākins, Eduards Apsītis, Kaspars Gaspars, Jānis Ēvalds, Zinaīdis Plūme, Arnolds Runcis, Harijs Apinis, Mirdza Grīnvalde, Dzintars Gailis, Pēteris Čačka, Aina Alksne, Ēriks Celmiņš, Ziedonis Ziediņš, Aina Apine, Ruta Prauliņa, Kārlis Persis, Zeltkalns, Mirdza Millere, Normunds Luste, Jānis Bērziņš, Velga Bērztīse, Daiga Rokpelne, Zaiga (Lilija) Kaužēna, Inita Prauliņa, Anrijs Šļaukstiņš, Ilze Laizāne, Jānis Alps.

Organizācijas: Skaņkalnes ciema padome, Jaunciema ciema padome, Skaņkalnes ciema izpildkomiteja, Skaņkalnes ciema Darbaļaužu deputātu padomes izpildkomiteja, Skaņkalnes ciema Tautas deputātu padome, Skaņkalnes pagasta Tautas deputātu padome, kolhozi – Sarkanā zvaigzne, Skaņaiskalns, Komjaunietis, Laikmeta ceļš, Mazsalacas vidusskola, Virķēnu mājturības skola, Skaņkalnes ciema bibliotēka, Skaņkalnes pagasta bibliotēka.

Vietvārdi: Jaunciems, Staicele, Valmiera, Vecate, Ūzēni, Jaunates muiža, Rožkalni, Skaņkalne, Daugulīši, Ķeiķi, Badrīga.