Par mums / Projekti / Projekts: CreaTeams in Library (Radošās komandas bibliotēkā). 2016 – 2018

Projekts: CreaTeams in Library (Radošās komandas bibliotēkā). 2016 – 2018

Kā viss sākās

Valmieras bibliotēka 2015.g. septembrī uzsāka dalību projektā “CreaDream Forum in Library” jeb “Radošo Sapņu forums bibliotēkā” programmas NORDPLUS apstiprinātā projekta NPAD-2015/100027 ietvaros. Starptautiskais sadarbības (Turku, Somija; Tallina, Igaunija; Valmiera, Latvija) projekts notika gada garumā, sākot no 1.septembra 2015. gada – 31. septembrim 2016. gadā. Projekta mērķis bija veicināt laikmetīgās kultūras izpratni sabiedrībā. Projekta moto: „Be contemporary” jeb „Saproti laika garu un izmanto iespējas”. Izaicinājums: sevis pārvarēšana. Projektā piedalījās Valmieras bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļas bibliotekāri, Valmieras Zonta kluba biedres, sabiedrības pārstāvji un sabiedriski aktīvas sievietes 50+.
Projekta aktivitātes tika dažādos veidos arī iemūžinātas un no visa daudzveidīgā materiāla izveidota interesanta, krāsaina un iedvesmojoša  PROJEKTA DIENASGRĀMATA  latviešu un angļu valodās.

Turpinājums

Pabeidzot projektu “CreaDream Forum in Library”, tika nolemts, ka jau iesākto, veiksmīgo sadarbību vajadzētu turpināt.

Projekta “CreaTeams in Library” / “Radošās komandas bibliotēkā” (2016-2018) būtību raksturo atslēgvārdi: eksperimentālā kultūra bibliotēkā caur radošu darbību un sadarbību. Valmieras bibliotēka un citi bibliotēku / nevalstisko organizāciju pārstāvji no Latvijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas, Zviedrijas, Dānijas, Islandes pulcēsies Nordplus Adult projekta “CreaTeams in Library” 2017-2018 ietvaros, lai identificētu, analizētu, izprastu un rastu risinājumus jaunām darba formām bibliotēkās.

Finansējums projektā piešķirts 3 mobilitātēm, tas nozīmē, projekta NORDPLUS ADULT projekta “Radošās komandas bibliotēkā” /CreaTeams in Library /2017/2018 dalībnieki klātienē pulcēsies 3 tikšanās reizēs, kas būs sadarbības partneru izaugsmes, iedvesmas un pieredzes apmaiņas treniņi.

Herninga (Dānija) ( 13.-15.09. 2017);

Herninga (Dānija) ( 13.-15.09. 2017);

Turku (Somija) ( 8.-9.02. 2018);
Valmiera, Rīga ( Latvija) (13.-14.09. 2018)

Valmieras bibliotēka piedzīvojusi divas (13.-14.septembris) notikumiem un iespaidiem bagātas dienas kopā ar projekta “CreaTeams in Library” / “Radošās komandas bibliotēkā” (Nordplus Adult) sadarbības partneriem – bibliotēku un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem no Latvijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas, Zviedrijas, Dānijas un Islandes.

Tikšanās programmā: ideju apmaiņa par tādām tēmām kā ilgtspējīga attīstība, vide, sadarbības iespējas u.tml., savstarpēja iedvesmošanās un jaunu prasmju apgūšana Valmieras integrētajā bibliotēkā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Oleru Muižā – unikālā kultūras punktā Latvijas laukos.

Projekta laikā dalībnieki tiekas gan klātienē, gan virtuāli – lai identificētu, analizētu, izprastu un rastu risinājumus jaunām darba formām bibliotēkās caur eksperimentiem un radošu sadarbību.

Foto: Kristīne Kīne, Annely Veevo, Malva Šķēle, Susanna Kolehmainen, Anete Bērziņa, Martin Lundsgaard-Leth.

Starpposmos tiek realizētas aktivitātes Valmieras bibliotēkā (sadarbībā ar Valmieras Zonta klubu), kuras :

  1. Ir eksperimentālas, nekad nebijušas mūsu bibliotēkās (piemēram, pasākumu tiešraides);
  2. Nevairāmies no neparastām izpausmes formām un jauno tehnoloģiju pielietojumam (“vārdu gleznas domino tehnikā”, video, Skype);
  3. Neaizmirstam galveno – ka “sākumā bija vārds” un dodam godu rakstītajam vārdam: dzejniekiem, rakstniekiem, novadniekiem, jubilāriem…
  4. projekta mērķauditorija: vietējā sabiedrība, bibliotekāri un NVO.

Valmieras bibliotēkas aktivitātes

2017

Projekta ietvaros izveidota VIDEOFILMA – Hamleta monologa “Būt vai nebūt” lasījums latviešu valodā

Īsa video projekta vēsture: Valmieras bibliotēka tika uzaicināta piedalīties Shakespeare Birthplace Trust (UK) video projektā. Idejas autore Mareike Doleschal (Anglija), strādā Šekspīra bibliotēkā, Stretfordā pie Eivonas.Viņa iecerējusi līdz septembra beigām savākt Hamleta monologu “Būt vai nebūt” lasījumus dažādās Eiropas valodās. Tad, atzīmējot Eiropas valodu dienu 26.septembrī, fonda mājaslapāwww.shakespeare.org.uk tiks publicēta savākto videofilmu kolekcija.

Piedāvājam Valmieras bibliotēkas veikumu. 
Monologu ierunājis Valmieras teātra aktieris Ivo Martinsons, titullomas atveidotājs lugā “Hamlets”, kuru režisora Oļģerta Krodera 2008. gadā iestudēja¬ Valmieras teātrī. Lugas tulkojumu, kas publicēts 1964. gadā, veicis bibliogrāfs, literārais vēsturnieks un tulkotājs Kārlis Egle. Videofilmā ievadu runā Valmieras bibliotēkas bibliotekāre Elīna Vītola. Videoierakstu organizēja Valmieras bibliotēkas bibliotekāre Anita Apine. Personas otrā plānā – ieraksta atbalstītāji un palīgi. No kreisās: Rūdolfs Švēde, Anita Apine, Daiga Rokpelne, Elīna Vītola. Operators: Gustavs Māziņš
Liels paldies visai radošai komandai par ieguldījumu!

Igauņu dzejnieks Contra + Eduarda Veidenbauma dzeja = tiešraides video eksperiments bibliotēkā!

3.oktobrī, svinot dzejnieka, tulkotāja, novadnieka Eduarda Veidenbauma 150.dzimšanas dienu, Valmierā, alus krodziņā “Kāpnes uz debesīm” Valmieras bibliotēka organizēja pasākumu, kurā Igauņu dzejnieks Contra lasīja Eduarda Veidenbauma dzeju latviski, igauniski, krieviski, poliski, ungāriski. Dzejas lasījumu varēja tiešraidē vērot Valmieras integrētās bibliotēkas Facebook kontā.

Valmieras bibliotēka tiešraides video eksperimentu organizēja projekta “CreaTeams in Library” aktivitāšu ietvaros. Galvenais orators: Contra – mūsu laikabiedrs, ievērojamais igauņu ekstravertās dzejas spožs pārstāvis, tulkotājs, Veidenbauma prēmijas 2017 laureāts.

Starpbrīdī Rūjienas metālmākslinieks Andris Dukurs dzejniekam un tulkotājam Contra un publikai veltīja uguns performanci – liesmas izgaismoja Contra tulkoto E.Veidenbauma dzejoli igauņu valodā.

Noskatīties tiešraidi var ŠEIT.

IZSTĀDE: Kas slēpjas aiz grāmatas vāka noformējuma?

Vai esat ievērojuši, ka grāmata, iztulkota citā valodā, bieži iegūst arī atšķirīgu vāka noformējumu? Projekta “CreaTeams in Library” ietvaros jautājām kolēģiem citās valstīs par viņu pieredzi. Esam visu apkopojuši, iztulkojuši, papildinājuši un nu tas viss rotā Valmieras integrētās bibliotēkas 1.stāva sienu.

Foto: Valmieras Ziņas

Eksperiments: grāmatu eglītes būvēšana Ziemassvētkos
Skype book club (Skype grāmatu klubs) ar Tallinas centrālo bibliotēku
Starpprojekta nacionālā tikšanās rudenī (autumn mid-term national meeting) Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

16.decembrī mēs, Valmieras integrētās bibliotēkas bibliotekāri, nevalstisko organizāciju biedri, pašvaldību darbinieki un vietējās kopienas aktīvisti, draudzīgā pulciņā ar Europe Direct informācijas centra Valmierā atbalstu devāmies uz Rīgu, lai intelektuāli un profesionāli bagātinātos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un baudītu Ziemassvētku noskaņas lielpilsētā.

Foto: Regīna Šalte

Prezentācija Skaipā: Jēra zupas pēcpusdiena

2018

Projekta dalībnieku tikšanās Turku, Somijā (8.-9.02.2018.)
Grāmatu ideju VIETNE “My Life in a Bookshelf”.pas pēcpusdiena.

Apvienojot divas labas lietas – Mākslas mēnesi Valmierā un Valmieras bibliotēkas dalību starptautiskajā projektā CreaTeams in Library / “Radošās komandas bibliotēkā” – norisinājās akcijā “My Life in a Bookshelf” / “Mana dzīve grāmatplauktā”.

Mums katram ir grāmata, kas kādā īpašā veidā noteiktā dzīves periodā mūs iedvesmojusi, palīdzējusi vai pat mainījusi veidu, kādā raugāmies uz pasauli. Grāmatas un lasīšana ir būtiska mūsu dzīves sastāvdaļa. Padalies savā pieredzes iedvesmas stāstā ar citiem – lasīsim vēl vairāk! 

Stāsti tiek krāti vietnē https://mylifeinabookshelf.wixsite.com/mysite un, projekta internacionālā dalībnieku sastāva dēļ, ir lasāmi angļu un katra dalībnieka dzimtajā valodā. 

Starpprojekta nacionālā tikšanās pavasarī

2018.gada 7.martā Valmieras integrētās bibliotēkas telpās Valmierā, Cēsu iela 4, notika seminārs pašvaldību publisko un izglītības iestāžu bibliotēku bibliotekāriem “Bērns un jaunietis bibliotēkā”, ko rīkoja Valmieras bibliotēka sadarbībā ar LBB Vidzemes nodaļu ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Seminārā tika aicināti piedalīties reģiona pašvaldību publisko un izglītības iestāžu bibliotēku bibliotekāri. Seminārā uzstājās lektori, kas stāstīja par dažādiem aspektiem darbā ar bērnu un jauniešu auditoriju bibliotēkās.

Valmieras bibliotēkas sadarbības partnere “CreaTeams in Library” / “Radošās komandas bibliotēkā” projekta ietvaros Ginta Zalcmane, LNB Pakalpojumu departamenta Uzziņu un informācijas centra Informācijas pakalpojumu sektora vadītāja, iepazīstināja ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas pieredzi darbā ar informācijas resursiem, pakalpojumiem un aktivitātēm jauniešu auditorijai.

Par CreaTeam aktivitātēm un to ietekmi uz Valmieras bibliotēkas darbību klātesošos informēja un iedvesmoja: Elīna Vītola “Kā neapjukt informācijas okeānā” ( horizontālā sadarbība ar arhīvu un muzeju) un Anete Bērziņa “Skype book club” (Par pieredzi sadarbībā ar Tallinas bibliotēku).

Kultūrizpētes brauciens uz Hījumā salu Igaunijā

2018. gada 7.-8. jūnijā Valmieras bibliotēkas pārstāvji kopā ar saviem sadarbības partneriem, bibliotēkas draugiem un sabiedrības pārstāvjiem (Valmieras Zonta kluba dalībniecēm u.c.) devās 2 dienu kultūrizpētes braucienā-piedzīvojumā uz Hījumā apgabalu Igaunijā, lai tiktos ar NORDPLUS ADULT atbalstītā starptautiskā projekta “Radošās komandas bibliotēkā” (CreaTeams in Library) 2017/2018 sadarbības partneriem no Igaunijas.

Viens no projekta rīcību virzieniem ir “eksperimentālā kultūra & tīklošanās”. To Latvijas un Igaunijas sadarbības partneri realizē ar projekta starpposma aktivitāti – BĀKA/ LIGHTHAUSE . Literārajā pēcpusdienā Kardlas (Hījumā, Igaunija) bibliotēkā 8.jūnija pēcpusdienā tikās balādiskās dzejas rakstītāja-dzejniece Daina Sirmā (Valmiera& Dikļi, Latvija) un romantiskās lirikas pārstāve no Hījumā salas (Igaunija) Liis Ristal. Dzejas lasījumi norisinājās latviešu un igauņu valodā. Dainas dzejoli “Bāka” īpaši šim pasākumam tulkojis Latvijā pazīstamais igauņu ekstravertais dzejnieks CONTRA (Margus Konnula) (dzejoli un tulkojumu  skatīt tālāk).

Pasākuma laikā tika atklāta plakātu izstāde, kas izveidota no 2017. gada nogalē iesūtajiem materiāliem: apraksti par vietējiem literātiem – gaismas nesējiem – BĀKĀM- projekta sadarbības partneru dzīves un darbības vietās: Dānijā, Igaunijā, Latvijā.

Brauciena programmā pieredzējām poētiskus mirkļus pie Hijumā salas īstajām bākām – industriālās arhitektūras izciliem paraugiem. Apmeklējām Tahkunas bāku, kas ir Igaunijā augstākā čuguna bāka, un Kepu (Kõpu) bāku, pasaulē trešā vecāka bāka, kas darbojas no 1531. gada līdz pat šodienai.

Dzeja Daina Sirmā / tulkojums CONTRA (Margus Konnula), 2018

pārāk sekli mēs dzīvojam
neizturami daudz slīkoņu mūsu krastos
celsim bāku!

piecpadsmit gadu no Kaltenes kalvām
lauzām akmeņus vedām ar zirgiem
sēklī būvējām salu
virsotnē uguni ielaidām
acu vairs nenovērst
krāsojām sārtu kā līgavas ilgas
kuģi uzlūkos pateiksies netuvosies
deviņi vīri maiņās
apkalpos bāku tur dzīvos

***

bāka kuģim ar miglas zvanu
ar ugunīm dzelzs restu pavardos
raida cik spēka

tu nenāc

pārāk sekli mēs dzīvojam
sēklī dižjūras mazjūras krustviļņos salūzīs tērauda borti
smilkts sālszālē govis tik kārnas

brāzma pie kājām no dziļajiem ūdeņiem
vienīgi atlūzu šļakatas izmet:
slīkoņus eļļas traipus

***

uzraugs:
es vairs netieku krastā
ledus nogremdēs ragavas laivu

zelta lāstekās saulē
kā akmens eņģeļu taure
viņa paņem mani ar varu
no sēkļa kvēlgaismas augstumos

aukstums salaulā mani ar bāku

nii pinnapealselt elame
talumatult palju uppunuid me kaldail
püstitame majaka!

viisteist aastat Kaltene kivimurrust
kangutasime kive vedasime hobustega
madalikul saar sai valmis
tippu tule läitsime
silmi pöörata enam ei saa
värvisime punaseks kui pruudi igatsus
laevad märkavad tänuga väldivad
üheksa meest vahetustega
teenindavad majakat seal elavad

***

majakas laevale udukellaga
tulega raudrestidel koldeis
edastab kuidas jõuab

sa ära tule

nii pinnapealselt elame
madalikul avamere sisemere ristlainetes teraspardad murduvad
liiv kaetud ogamaltsaga lehmad nii kidurad

puhang vetesügavusest jalge ette
üksnes rusude pritsmeid heidab:
uppunuid ja õlilaike

***

tornivaht:
ma kaldale enam ei pääse
jää uputab kelgu paadi

kuldsetes jääpurikates päikeses
nagu kiviinglite pasunahüüd
ta viib mind jõuga
madalikult hõõgvalguse kõrgustesse

külm laulatab mind kokku majakaga

Valmieras Zonta kluba aktivitātes     

2017

Mākslinieces Birutas Jansones meistarklase

Mākslinieces Birutas Jansones meistarklase “Domino efekts” Valmieras Integrētās bibliotēkas 10. dzimšanas dienas ietvaros. Ikviens aicināts piedalīties un uzdāvināt bibliotēkai savu iedvesmas mirkli, radot lielformāta gleznu “Iesākumā bija vārds”, kas turpmāk rotās bibliotēkas telpas.

2018

Rozes diena. 18.03.2018

Sestdien, 17.martā, kad spoži saulstari mijās ar pelēkiem mākoņiem un reizēm pat sniegpārslu vērpetēm, Valmieras Integrētajā bibliotēkā divpadsmito reizi tika atzīmēta Rozes diena, kuru organizē Europe Direct informācijas centrs un Valmieras Zonta klubs. Tradicionāli šī diena tiek saistīta ar 8.martu – Starptautisko sieviešu solidaritātes dienu un veltīta tam, lai atzīmētu un godinātu izcilu sieviešu sasniegumus.  Šajā dienā tiek pasniegts atzinības raksts un metālmākslinieka Andra Dukura darināts rozes formas svečturis.

Rozes diena sākās ar literatūrzinātnieces Evas Eglājas-Kristsones priekšlasījumu „19.un 20.gadsimta mijas sievietes mainīgā loma un tēls sabiedrībā un kultūrā”. Ar interesantiem piemēriem un citātiem no tā laika publikācijām lektore klātesošos iepazīstināja ar vīriešu stereotipiem, sieviešu lomu ģimenē un sabiedrībā un pretrunām pilno ceļu, kas sievietēm ir bijis jānoiet, lai no beztiesiskas būtnes kļūtu par harizmātisku, gudru un vīrietim līdzvērtīgu cilvēku. 19.un 20.gadsimta mijā sieviešu galvenais uzdevums bija būt labām sievām un mātēm, viņu lasāmviela – Bībele un dziesmu grāmata,   bet sabiedrības izbrīnu un nosodījumu izraisīja sievietes biksēs un uz velosipēda. Lai vai kā, bet sievietes beidzot bija pamanītas un parādījās arī vēlēšanās viņas izprast. Kā tas ir vai nav izdevies, liecina pagātnes domātāji un viņu darbi.

Pēc literatūrzinātnieces lekcijas sekoja Zonta kluba balvas pasniegšana.

Valmieras Zonta kluba pašreizējā prezidente Regīna Šalte svečturi rozes formā un atzinības rakstu šogad dāvāja Antrai Lācei par nozīmīgu ieguldījumu vietējās sabiedrības attīstībā, veidojot Vidzemes reģiona informācijas telpu.  Jau ilgus gadus valmierieši, apkārtējo novadu un pagastu iedzīvotāji Antras Lāces vārdu saista kopā ar laikrakstu „Liesma”. Viņa ir bijusi avīzes žurnāliste, bet kopš 1991.gada – laikraksta galvenā redaktore. Kā tika minēts pasākumā, tikai kopš 2000.gada vien Antrai Lācei publicēti 800 raksti par dažādiem kultūras un sabiedriskās dzīves notikumiem, intervijas ar populāriem un mazāk zināmiem cilvēkiem. Viņa vienmēr intervējusi un cēlusi saulītē citus, pati paliekot aiz kadra. Antra nekad nav vēlējusies būt uzmanības centrā, bet šī bija viņas diena, kad daudzi teica paldies vārdus par kopā pavadīto laiku, darbu, sadarbību. Antru sveica gan Zonta kluba dalībnieces, kolēģi no „Liesmas”, Valmieras bibliotēkas un Valmieras Novada fonda, gan viņas spalvas māsas no Kuldīgas, Balviem, Cēsīm un Rīgas.

Vairāk par pasākumu var lasīt ŠEIT.

Foto autors: Sandra Gredzena

FINAL REPORT

Nākotnes plāni

Starpprojektu tikšanās Tallinā: Ilgtspējīgas attīstības mācība bibliotēkā / Sustainable Development Learning in Library NPAD-2018-PV/10031

No 5. līdz 12. decembrim (2018) ar NORDPLUS atbalstu 2 darbinieki no Valmieras bibliotēkas un 1 dalībnieks no Valmieras Zonta kluba devāmies darba braucienā uz Tallinu, Igauniju, lai piedalītos jauna projekta sagatavošanas sanāksmē. Aicināti bija 2-3 dalībnieki no 6 valstīm (Dānijas, Igaunijas, Somijas, Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas), sadarbības partneri no iepriekšējiem projektiem.

Jauna NORDPLUS projekta sagatavošanas sanāksme notika Tallinā, Igaunijā. Galvenā ideja – izveidot ilgtermiņa sadarbības tīklu zaļi domājošu iestāžu starpā. Idejas pamatā ir satraucošā klimata situācija pasaulē un ANO mērķi 2030. gadam. Mūsu iepriekšējā sadarbība liecina, ka partneri ir vienisprātis – bibliotēkas spēj darboties kā katalizatori un aktīvi dalībnieki un dažādu veidu darbību iniciatori, lai motivētu vietējās kopienas un mainītu sabiedrības domāšanu, rīcību, virzību.

Tikšanās laikā Tallinā darba grupas pievērsās tēmām, kuras iesākām 2018. gada septembrī to pašu partneru kopīgā semināra laikā Latvijā, kad 17 ANO mērķi tika apkopoti piecās tēmās: 1. Cilvēku labklājība, 2. Klimata pārmaiņas 3. Mūžizglītība, 4. Demokrātija, miers un vienlīdzība, 5. Pārrobežu sadarbība. Tallinas seminārā šīs tēmas jau bija darba tēmas. Uzsvars tika likts uz to, ko bibliotēkas dara jau tagad, attīstīt sadarbības tīklu, piesaistot jaunus partnerus, kā arī saprast, kādas jaunas idejas nākotnē varētu īstenot ar jaunām partnerībām.

Mūsu pienākumi sanāksmes laikā Tallinā bija piedalīties grupu darbā, lai izstrādātu virzienus jaunajam projektam.

Informāciju sagatavoja: Anita Apine, projekta partnere, Valmiera, Latvija, anita.apine@vb.valmierasnovads.lv