Par mums / Projekti / Projekts “Lasi un tev sekos”

Projekts “Lasi un tev sekos”

2014. gada februārī Valmieras bibliotēka piedalījās EIFL Publisko bibliotēku inovāciju programmas (EIFL – PLIP) projektu konkursā par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izmantošanu, lai ieviestu inovatīvus pakalpojumus bērniem un jauniešiem. Konkursam tika iesniegti 273 pieteikumi no 71 dažādām valstīm Āfrikā, Āzijā, Latīņamerikā un Eiropā. Valmieras bibliotēka projekts „Lasi un tev sekos” ir to 10 laimīgo skaitā, kas ieguva atbalstu.

Projekts „Lasi un tev sekos” tika realizēts no 2014.g. maija līdz 2015. gada jūnijam, tā mērķis bija iedvesmot un radīt motivāciju jauniešiem lasīt. “Mēs zinām, ka varam padarīt lasīšanu jauniešiem interesantāku, iesaistot to viņu dzīvesveidā. Lai to panāktu, Valmieras bibliotēka sadarbojas ar Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatora uzņēmumu „Fastr”, kas izstrādāja sociālās lasīšanas aplikāciju Fastr Books. Tas ir inovatīvs produkts lasīšanas paradumu un pieredzes paplašināšanai Latvijā. Fastr Books ir e-grāmatu lasīšanas platforma un e-grāmatu veikals iOS un Android mobilām ierīcēm. Bibliotēka izmantos šo rīku, lai motivētu jauniešus lasīt un popularizēt lasīšanas kultūru sociālajos tīklos,” tā projektu raksturoja bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne.

Viena no projekta centrālajām aktivitātēm bija sagatavot 15 jauniešus kļūt par „lasīšanas vēstnešiem”. Valmieras bibliotēka rīkoja vēstnešiem nodarbības, lai viņi varētu apgūt sociālās lasīšanas aplikāciju Fast Books, uzlabot savas prasmes publiski uzstāties, veidot prezentācijas un izmantot tehnoloģijas. Jauniešiem bija iespēja attīstīt savas prasmes, kļūt par viedokļu līderiem un popularizēt lasīšanu savu vienaudžu vidū. Līdztekus tam Valmieras bibliotēka projekta ietvaros iekārtja speciāli jauniešiem paredzētu interaktīvu, tehnoloģiski aprīkotu telpu „Nākotnes lasītava”, kur viņi varēs radoši izpausties un apgūt jaunas prasmes vai vienkārši tikties un pavadīt kopīgi laiku.

Projekta laikā ikvienam bija iespēja iepazīties ar bibliotēkas inovācijām, jo vietējām skolām tika piedāvāta nodarbību programmu „Bibliotēka kabatā” – par tendencēm un jaunumiem informācijas tehnoloģijās, kas veido un maina lasīšanas paradumus, sniedz iespējas darbā ar tekstu un informācijas nodošanu.

Tā kā sociālā lasīšana ir novitāte ne tikai Valmieras bibliotēkā, bet Latvijā, tad projekta partneris, Vidzemes Augstskola, veidoja video īsfilmu „Lasītājs virtuālajā pasaulē”. Projekts pētīja, kā veidojas un mainās lasīšanas paradumi līdztekus tehnoloģiju attīstībai, kā lasīšanas process, kas tradicionāli saistās ar zināmu savrupību, pārtop un kļūst par komunikācijas un sociālās mijiedarbības formu.

Par projektu angļu valodā var lasīt arī EIFL interneta vietnē.

Projekta aktivitāšu dienasgrāmata

27.05.2014. Bibliotēka meklē jauniešus, kas būtu gatavi iesaistīties eksperimentā un izmēģināt jaunu lasīšanas veidu

Valmieras bibliotēka saņēmusi EIFL (Electronic Information for Libraries) Publisko bibliotēku inovāciju programmas atbalstu, lai ieviestu projektu „Lasi un tev sekos”. Projekta mērķis ir iedvesmot jauniešus uz lasīšanu un atklāt, kā tehnoloģijas var padarīt to aizraujošāku.

Lai īstenotu projektu Valmieras bibliotēkai ir nepieciešami 15 drosmīgi jaunieši no 12 līdz 14 gadiem, kam patīk lasīt, kas interesējas par jaunākajām tehnoloģijām, darbojas sociālajos tīklos, bet māk komunicēt arī ārpus virtuālās realitātes. Jauniešu grupai jeb tā saucamajiem „lasīšanas vēstnešiem” būs jātestē sociālās lasīšanas aplikācija Fastr Books, jāpiedalās interaktīvās „Nākotnes lasītavas” izveidē un galu galā būs jādalās ar pieredzi un jānodod savas zinības draugiem, klasesbiedriem un citiem jauniešiem. Lasīšanas vēstnieki nodarbības uzsāks jūnija vidū un turpināsies līdz 2015. gada maijam. 2. jūnijā plkst. 14.30 nāciet uz tikšanos Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, lai uzzinātu vairāk par projektu par iespēju piedalīties tajā.   

02.06.2014. Ir zināma Lasīšanas vēstnešu komanda

2014.g. 2. jūnijā notika pirmā tikšanās ar tiem jauniešiem, kas iesniedza savus pieteikumus dalībai bibliotēkas projektā „Lasi un tev sekos”. Tika izraudzīti 15, kas turpmākā gada laikā būs lasīšanas vēstneši un testēs tehnoloģiju ietekmi uz lasīšanas paradumiem un komunikāciju jauniešu vidū.

Tikšanās reizē pārrunājām projekta kopējos mērķus un katrs savus personiskos mērķus un vēlējumus sev un komandai, apskatījām plānotās aktivitātes, kā arī izvērtējām riskus jeb bažas, kas saistās ar projekta gaitu.

Katrs no jauniešiem varēja ieteikt citiem grāmatas, vai atzīmēt, ko vēlētos izlasīt pats. Saraksta priekšgalā pirmās trīs grāmatas, par kurām vairums nobalsoja, lai uzsākt ar tām sociālās lasīšanas aplikācijas Fastr Books izmēģināšanu. Pirms Fastr Books sociālās lasīšanas aplikācija sākusi darboties, Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā ir izvietots ziņojumu stends, kur var atstāt ierosinājumus.

06.08.2014. Sākam darbu sociālās lasīšanas aplikācijā “Fastr books”

2014.g. 6.augustā vēstnešu komanda tiekas, lai kopīgi uzsāktu darbošanos sociālās lasīšanas aplikācijā “Fastr books”. Katrs dalībnieks uz projekta laiku saņem planšetdatoru, kurā tiek lejuplādēta aplikācija. Eldars Loginovs, Fastr pārstāvis, iepazīstina ar programmu. Kopīgi uzsākam jauno lasīšanas paradumu izpēti.

Pēc jauno tehnoloģiju izzināšanu, jaunieši piedalījās radošajā darbnīcā un izstrādāja savas projekta logo idejas. Aizrautīgā grupu darbā tapa 5 dažādi varianti.

22.08.2014. Balso par projekta logo!

Balstoties uz lasīšanas vēstnešu idejām, tika izveidoti 5 dažādi logo varianti, par kuriem no 22. augusta līdz 11. septembrim ikvienam bija iespējams balsot un iesaistīties projekta “Lasi un tev sekos” logo izvēlē!

Projekta "Lasi un tev sekos" logo varianti

22.08.2014. Vēstneši brīvā dabā

Š.g. 22. augustā vēstneši tiekas brīvā dabā – Valmieras Sajūtu parkā. Šoreiz planšetes līdzi neņemam – ar kailām kājām ejam pa čiekuru, stikla lodīšu, smilšu un zemes taku, šūpojamies un mēģinām noturēt līdzsvaru dažādajās pārejās Gaujas krastos, tad vēl izbrienam dubļu taku, nomazgājam kājas siltajā Gaujas ūdenī . Esam  vairāk iepazinušies, norūdījušies, esam izjutuši interesantu, skaistu, siltu vasaras dienu visi kopā.

11.09.2014. Pirmie iespaidi

2014.g. 11. septembrī notika vēstnešu tikšanās, kurā dalībnieki dalījās iespaidos par lasīšanu, lietojot aplikāciju. Visi projekta dalībnieki ir iepazinuši sociālās lasīšanas aplikāciju Fastr Book, izvēlējušies grāmatas no grāmatu kataloga un var dalīties pirmajos iespaidos par to.

Gustavs Māziņš  izlasīja 4 grāmatas (V. Rotas” Citādie,”” Dumpinieki”, F. Gregorija”Vētras nesēji”, R.Rigss „Mis Peregrīnas nams brīnumbērniem”). Arī Ieva Bērziņa ir izlasījusi 4 grāmatas, visvairāk patika  M. Zālītes – „Pieci pirksti”.

Pauls Eglītis izlasīja vienu dzejas grāmatu – patīk lasīt dzeju, bet šajā katalogā nav plaša dzejas grāmatu izvēle.

Sendija Kurzemniece tagad lasa tikai e- grāmatas. Citiem ieteiktu izlasīt V. Rotas „Citādie”, U. Poznanski „ Erebos, R. Šepetis ”Starp pelēkiem toņiem”,Dž. Grīna „Mūsu zvaigžņu vaina”.

Ričards Štibe lasa fantāziju literatūru saistībā ar mūsdienu pasauli. Fastr books katalogā nav atradis visu, ko gribētu lasīt. Ričardu vairāk uzrunā grāmata papīra formātā un lasīšanai ļoti nepieciešams klusums, tādēļ nevar vērtēt kā priekšrocību planšeti lasīt sabiedriskā vietā.

Tīna Jančevska izlasīja 2 grāmatas – V. Štelmaheres “Piglas stāsti” un Valjama „Gangsteromīte”. Šie darbi palīdzēja gatavot lomu skolas teātra izrādei.

Patrīcija Eberharde arī ir izlasījusi 5 grāmatas. Patīk e- formāts tieši tāpēc, ka ērtāk lasīt.

Daži projekta dalībnieki bija saskārušies ar problēmu, ka aplikācija neļauj grāmatu izlasīt pilnībā. Mēneša laikā visiem, kuri saskārās ar šādu problēmu, tā tika atrisināta.

Izvēlēts projekta logo!

Augustā Valmieras bibliotēkas projekta „Lasi un tev sekos” lasīšanas vēstnešu komanda izveidoja piecas logo idejas un piedāvāja tās balsošanai. Trīs nedēļas ikviens bibliotēkā vai internetā varēja aplūkot piedāvātos variantus un nobalsot par sev tīkamāko. Tikšanās noslēgumā, tika apkopoti balsošanas rezultāti par projekta logo, uzvarēja putns ar grāmatu grāmatu spārniem, kuram seko putni ar parastiem spārniem.

18.09.2014. Vēstnešu tikšanās

18. septembra tikšanās piedalās Fastr pārstāvis Elgars Loginovs ar stāstu par jaunumiem aplikācijā Fastr Books. Sāk darboties sadaļas:

  • Lietotāja profils
  • Lietotāja jaunumi
    Esam tikuši arī pie pogas „Sekot”. Vēstneši var sākt veidot savu domu biedru grupas, meklēt šajā vietnē savus draugus, klasesbiedrus un interesantus cilvēkus, un redzēt, kādām grāmatām viņi dod priekšroku. Tiem vēstnešiem, kuriem būs visvairāk sekotāju, būs iespēja pelnīt medaļas.

10.10.2014. Dalība Bērnu literatūras svētkos “Bērnu literatūras maģija”

Lasīšanas vēstneši dodas izbraukumā uz kaimiņu novadu, lai piedalītos gadskārtējos Bērnu literatūras svētkos “Bērnu literatūras maģija” Dikļos. Programmā ir tikšanās ar Latvijā populārāko bērnu dzejnieci Inesi Zanderi, tikšanās ar bērnu grāmatu ilustratoriem, dažādas aktivitātes un sarunas par lasīšanu.

23.10.2014. Pārdomas par sociālo lasīšanu

Lasīšanas vēstneši tiekas, lai pārrunātu, kā veicas, lietojot aplikācijas Fast Books iespējas. Jaunās funkcijas: grāmatas citātu iezīmēšana, sūtišana uz e-pastu un dalīšanās ar tiem sociālajos tīkos (Facebook un Twitter). Lai cik interesantas ir šīs papildus funkcijas, daži grupas dalībnieki sāk vairāk novērtētas grāmatas priekšrocības un apgalvo, ka laiku pa laikam ir vēlme atgriezties pie drukātās grāmatas.

Noskatījāmies arī filmiņu, ko Vidzemes Augstskolas studentes Signe un Elīna izveidoja par projektu.

26.11.2014. Nodarbība par publiskās runas mākslu

Šoreiz tiekamies, lai apgūtu jaunas iemaņas – pēc dalībnieku vēlēšanās pirmā nodarbības daļa veltīta uzstāšanās un runas mākslai. Nedaudz teorijas par publiskās runas mākslu, balss intonācijām un ārējo izskatu, daži runas vingrinājumi mēles treniņam, “lampu drudža” pārvarēšanas paņēmieni ar  pareizu elpošanu un muskuļu  atslābināšanu. Tie ir tikai daži priekšnosacījumi, lai  uzstāšanās būtu  veiksmīga un lasīšanas vēstneši kopā varētu līdzdarboties “Bibliotēka kabatā” stundas vadīšanā.  Teorētiskās iemaņas vēstnešiem būs iespēja pielietot praksē jau 17. decembrī, kad bibliotēku apmeklēs vairākas septītās un astotās klases no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas. Nodarbību laikā viņas uzzinās par sociālās lasīšanas ideju, digitālo saturu un tehnoloģijām šī satura apgūšanai.

17.12.2014. Vēstneši piedalās “Bibliotēka kabatā” nodarbību vadīšanā

Vairāki no mūsu vēstnešiem: Ričards, Zane, Sendija,  Gustavs, Kitija un Ieva, piedzīvo īstas ugunskristības. Uz Valmieras integrētās bibliotēkas programmu “Bibliotēka kabatā” viena pēc otras nāk vairākas skolēnu klase, vēstneši  dalās savā pieredzē par sociālo lasīšanu un mēģina ieinteresēt savu vienaudžus par to.

Pēc tam programmas dalībnieki sadalās grupās un diskutē par dzirdēto, salīdzina papīra grāmatas un e-grāmatu priekšrocības un mīnusus.

22.12.2014. Vēstneši raksta scenāriju

Lasīšanas vēstneši ir iepazinušies ar e-grāmatām, izpētījuši, kas ir sociālā lasīšana un Fastr Books aplikācija. Bet kā par to visu saistoši pastāstīt citiem? Šajā tikšanās reizē kopīgi domājam scenāriju savam video stāstam par e-grāmatu lasīšanu. Izvēlamies, kādi varoņi darbosies mūsu stāstā, tad uzburam ievada ainas, un sižeta pavērsienu, kur mūsu varoņi nonāk sarežģījumos, taču atrisinājums nāk pavisam drīz un līdz ar to mūsu varoņi iepazīstas ar jaunu lasīšanas veidu: e-grāmatām. 2015.gada 3. janvārī sanāksim kopā, lai savu scenāriju sāktu realizēt filmiņā.

03.01.2015. Tiek veidota filmiņa

Šodien lasīšanas vēstneši iejūtas gan režisoru, gan aktieru lomās. Pēc pašu izveidotā scenārija, jaunieši filmē ainiņas video stāstam par e-grāmatām. Pēc filmēšanas vēl jāapgūst video apstrāde un montāža, tāpēc, kad būs redzams gala variants, vēl grūti pateikt.

Sveicieni no  aizkadra:

27.02.2015. Turpinās filmēšana profesionāļa uzraudzībā

Šoreiz uz tikšanos uzaicināts profesionāls multimediju dizainers Krišjānis Saukāns. Viņš ar “pieredzējušu operatora skatienu” izvērtē mūsu safilmēto materiālu. Palīdz saprast, kādi video kadri mums vēl nepieciešami, lai filmiņa izdotos dinamiska un interesanta. Vēlreiz ķeramies pie kameras un turpinām filmēt, šoreiz profesionāļa uzraudzībā.

02.03.2015. “Publiskās bibliotēkas 2020” stāsti par to, kā bibliotēkas maina cilvēku dzīves

Iniciatīvas “Publiskās bibliotēkas 2020” filmēšanas grupa dodas tūrē pa Eiropas bibliotēkām, lai apkopotu un parādītu stāstus par to, kā bibliotēkas maina cilvēku dzīves. Viens no galamērķiem Latvijā -Valmieras integrētā bibliotēka. Šeit savā stāstā Gustavs Māziņš dalās pieredzē par dalību jauniešu projektā “Lasi un tev sekos”.

Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne par šodienas bibliotēku saka: “Bibliotēka – tā ir vieta, kur cilvēki gūst iedvesmu! Vieta, kur cilvēks satiekas ar ideju, dažādiem laikiem un arī ar sevi.”

07.03.2015. Filmiņas montāža

Sākam filmiņas montāžu. Arī šodien pie mums viesojas Krišjānis. Viņš palīdz apgūt MovieMaker programmu, saprast, kā atlasīt, apstrādāt un salikt kopā daudzos video fragmentus, ko divu tikšanās reižu laikā esam uzfilmējuši. Tas ir laikietilpīgs process. Lai uztaisītu dažu minūšu filmiņu, mums nepietiek 3 stundu, kuras pavadām bibliotēkā. Nolemjam uzrīkot nelielu savstarpēju sacensību par to, kuram izdosies labākā filmiņas montāža. Katrs savu darbu pabeigs mājās, un nākamajā tikšanās reizē balsosim, lai izvēlētos labāko. 

17.03.2015. Filmiņa ir tapusi

Te ir redzami mūsu darba augļi. Par filmas montāžu balvu saņem Zanda Seņkova. Dāvanā – Valmieras bibliotēkā tapusi galda spēle “Atrodi sevi Eiropā”. Kopīgi priecājamies par rezultātu.   

06.04.2015. Raidījums Vidzemes TV

Esam iekļuvuši arī reģionālajā televīzijā. Raidījums “Lasošais valmierietis” Vidzemes TV par projektu, lasīšanu un jaunajām tehnoloģijām.

16.04.2015. Vēstneši gatavojas konferencei

Sanākam, lai plānotu un izveidotu prezentāciju, ar kuru 2015.g. 21. aprīlī vēstnešiem būs jāuzstājas konferencē  “21. gadsimta cilvēks un digitālā vide” Valmieras integrētajā bibliotēkā. Konferencē plašāku sabiedrību iepazīstināsim ar jēdzienu – sociālā lasīšana, un prezentēsim projekta “Lasi un tev sekos rezultātus”.

21.04.2015. Konference “21. gadsimta cilvēks un digitālā vide”

Valmieras bibliotēka sadarbībā ar Europe Direct informācijas centru Valmierā un Latviešu valodas aģentūru 2015.gada 21.-22. aprīlī rīko starptautisku konferenci “21. gadsimta cilvēks un digitālā vide”.
Konferences  mērķis ir aktualizēt digitālo tehnoloģiju lomu lasīšanas un mācīšanās procesā, iepazīties ar jaunākajām tendencēm un labās prakses piemēriem, kā izmantot tehnoloģijas, lai ieinteresētu un motivētu jauniešus.
Konferences mērķauditorija: Vidzemes publisko un skolu bibliotēku bibliotekāri, latviešu valodas skolotāji, skolu pārstāvji, pusaudžu vecāki.

21.aprīlis, 2015
9.30- 10.30    Kafija, reģistrācija

10.30 – 10.50    Pasākuma atklāšana:  D. Rokpelne /Valmieras bibliotēkas direktore/, Valmieras pašvaldības pārstāvis, Latviešu valodas aģentūra

10.50- 11.30    Lasīt, salasīt, ielasīt, aplasīt = izlasīt? Liene Valdmane / Mg.sc.soc./
Savstarpējā mijiedarbē starp vidi un cilvēku mainās mūsu prasmes, zināšanas, attieksmes, vērtības un vajadzības.  Vai lasām, lai justu, vai, lai saņemtu informāciju? Kādi ir tie, kuri lasa? Kādas ir nākotnes vīzijas?

11.30 – 12.10    Lasīšanas paradumu maiņa digitālajā laikmetā. Kristaps Skutelis / IT profesionālis/
Prezentācijā tiks stāstīts par to, kā tehnoloģijas ietekmē mūsu lasīšanas paradumus. Tiks apskatīti ne tikai tehnoloģiju attīstības ieguvumi, bet arī to trūkumi.

12.10 – 13.10    Pusdienas   

13.10 – 14.10    Lasi un tev sekos. Vai sociālā lasīšana ir jauns veids, kā bibliotēka var iedvesmot jauniešus lasīšanai. Ilze Karsa /Valmieras bibliotēka/
Valmieras bibliotēkas EIFL Publisko bibliotēku inovāciju programmas (EIFL – PLIP) projekts “Lasi un tev sekos” par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izmantošanu, lai ieviestu inovatīvus pakalpojumus bērniem un jauniešiem. Projekta rezultātu prezentācija.

Darbs grupās:

Bibliotekāriem un vecākiem
14.10 – 15.30     Kā bibliotēkai ieinteresēt jauniešus?  Anne Reimaņa /Erlangenes bibliotēka/  Anja Flicker /Vircburgas bibliotēka, Vācija/
Bibliotēkas piedāvājums jauniešiem. Divu Vācijas bibliotēku:  Erlangenes un  Vircburgas, piemēri.

Skolotājiem:
14.10 – 15.30    Internets kā mācību vide. Vineta Vaivade  /Latviešu valodas aģentūras Izglītības daļas galvenā speciāliste/
Mainoties sabiedrības vajadzībām izglītības jomā, mainās izglītības mērķi, uzdevumi un pats mācīšanās process. Tas kļūst arvien autonomāks, individuālāks un daudzveidīgāks. Mācīšanās arvien biežāk notiek interneta vidē. Skolotāja apzināta un mērķtiecīga pedagoģiskā darbība sekmē veiksmīgu mācīšanos interneta vidē un nodrošina interneta piedāvāto iespēju izmantošanu mācību procesā.

17.06.2015. Brauciens uz Tartu

Mēs – lasīšanas vēstneši – devāmies braucienā uz Tartu (Igaunijā), kur apmeklējām Ahhaa zinātnes centru. Lai gan Tartu laikapstākļi nebija labākie un lija lietus, atmosfēra tik un tā bija ļoti laba. Zinātnes centrs bija trīs stāvos un tajā bija daudz un dažādas interesantas atrakcijas. Sākot no spiegu misiju uzdevumiem un beidzot ar braukšanu pāri trosei ar riteni. Bija arī cilvēka anatomijas izstāde un suvenīru veikaliņš, kur varēja nopirkt ļoti interesantas lietas. Brauciens visiem ļoti patika un, kad bija jādodas prom, ar grūtībām bijām izdabūjami no zinātnes centra laukā.

02.07.2015. “Nākotnes lasītava”

Viens no projekta mērķiem iekārtot Valmieras bibliotēkā interaktīvu, tehnoloģiski aprīkotu telpu „Nākotnes lasītava”, kur pilsētas jaunieši varēs apgūt jaunos lasīšanas paradumus, pilnveidot savas komunikāciju un tehnoloģiju prasmes. Bibliotēkas Bērnu apkalpošanas datorlasītava ir piedzīvojusi lielas pārmaiņas. Stacionāro datoru vietu ir ieņēmis interaktīvais displejs, Xbox spēļu konsole ar Kinect kustību sensoru, kā arī Oculus Rift virtuālās brilles. Tikšanās laikā plānojam, kā iepazīstināt ar jauno tehnoloģiju piedāvājumu un iespējām pilsētas jauniešus. Nolemjam, ka visu vasaru pa trešdienām un ceturtdienām vēstneši rīkos pašu sagatavotas tehnoloģiju iepazīšanas nodarbības.

8., 9., 15., 16. jūlijs 2015.g. Nodarbības vada Gustavs un Deniss

Nodarbības vada Gustavs un Deniss

Piedāvā:
•    Sacensības Xbox Kinect Sports Rivals spēlēs. Labākā rezultāta ieguvējam balvā galda spēle “Atrodi sevi Eiropā”;
•    3D objektu zīmēšanu;
•    Balonu spridzināšanu;
•    Zīmēšanu;
•    Xbox Kinect dejas;
•    Un citas aktivitātes.

22., 23., 29.,30. jūlijs 2015.g. Nodarbības vada Ieva, Zane un Artūrs

Programmā:
•    Izkustēsimies, spēlējot dažādas spēles;
•    Spēlēsim “Kinect Sports Rivals”;
•    Ceļosim pa virtuālo realitāti ar Oculus Rift brillēm.
Veiksmīgākais dalībnieks balvā saņems spēli “Atrodi sevi Eiropā!”

29.07.2015. Veidojam dekorācijas

Tiekamies radošajā darbnīcā, lai pagatavotu mūsu “Nākotnes lasītavai” dekorācijas. Gribam lai šī vieta ar savu iekārtojumu iegūtu īpašu atmosfēru un stāstītu telpas apmeklētājiem par mūsu projekta aktivitātēm un sociālo lasīšanu.

5., 6. augusts 2015.g. Nodarbības vada Ričards un Patrīcija

Nodarbības “Īstenā latviešu garā”, programmā  deju turnīrs un dažādas aktivitātes skanot labākajām latviešu dziesmām.

12., 13., 19., 20. augusts 2015.g. Nodarbības vada Kristīne, Kristiāna, Rihards un Amanta

Turpinās iknedēļas aktivitātes ar jau labi pazīstamām un iecīnītām Xbox spēlēm. Programmā: Interaktīvās tāfeles jaunumi, sporta spēles un “Dance Central” kustību nodarbības. Vada: Kristīne, Kristiāna, Rihards un Amanta.

30.09.2015. Projekta noslēguma pasākums un izvērtējums

30. septembrī Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā notika projekta “Lasi un tev sekos” noslēguma pasākums. Tas bija  Starptautiskas organizācijas EIFL atbalstīts projekts, kura piešķirtie 20.000 dolāri izlietoti pusaudžu lasīšanas motivācijas veicināšanai, izmantojot inovatīvas, jaunas informācijas tehnoloģijas.

2013. gada nogalē, kad rakstījām projektu, Bērnu apkalpošanas nodaļā bija situācija, ka 15 stacionārie datori  bija kļuvuši mazāk pieprasīti. Bija izveidojusies situācija, ka nepieciešamas cits piedāvājums.
Jaunam , inovatīvam piedāvājumam bija nepieciešamas jaunas idejas un jauni finansiāli ieguldījumi. EIFL izsludinājums jaunam projektam, kas atbalsta idejas pusaudžu lasīšanas veicināšanā, izmantojot jaunas, modernas IT tehnoloģijas nāca tieši laikā.
Projekta partneris- FASTRBOOK līdzdibinātājs Eldars Loginovs,mūsu projekta tapšanas stadijā 2013. gada beigās, kopā ar domu biedriem bija radījis ātrlasīšanas aplikāciju FASTR un tajā brīdī arī darbojās Valmieras Biznesa un Inovāciju inkubatorā, strādāja pie ātrlasīšanas aplikācijas pārveidošanas e- grāmatu abonēšanas un lasīšanas platformā.

E. Loginovs saka: “Mūsu vislielākā interese ir par tiem cilvēkiem, kas aktīvi darbojas ar mobilajām ierīcēm un kam nav nekas svešs garākus tekstus lasīt viedtālrunī vai planšetdatora ekrānā.”
Mēs bibliotēkā meklējām jaunas iespējas, ko piedāvāt pusaudžiem- tiem , kam patīk lasīt grāmatas un arī tiem, kam ne visai.
 Projekta rakstīšanas brīdī mums bija sapnis- aplikācija būs vieta, virtuālā telpa, kur mēs ieliksim grāmatu un daudzi, daudzi pusaudži beidzot sāks čatot par grāmatu un lasīt.
Sarunā ar E. Loginovu noskaidrojām, ka FASTR BOOk aplikācijā ir iebūvēti socializēšanas mehānismi. Darbošanās sociālajos tīklos ir viens no pusaudžu brīvā laika pavadīšanas veidiem, tāpēc mums likās perspektīvi piedāvāt pusaudžiem vidi, kur viņiem patīk būt, komplektā  pievienojot grāmatu.
Bijām iezīmējuši jaunus, līdz šim vēl bibliotekārajā sabiedrībā neapgūtus virzienus: sociālā lasīšana un piedāvājums lasīt e-grāmatu
Papildus jaunajiem piedāvājumiem , uzbūrām arī jaunu , interaktīvu vidi datortelpā. 15 stacionārie datori atstāja datortelpu, dodot vietu mīkstiem pufiem un interaktīvai sienai – skārienjūtīgam ekrānam ar internetu, XBOX spēļu piedāvājumu un Oculus Rift brillēm.
Projekta realizācijā iesaistījām arī pašus pusaudžus- 15 jauniešus , kurus nosaucām par “Lasīšanas vēstnešiem”. Katrs grupas dalībnieks saņēma planšetdatoru, kopā ar bibliotekārēm un  E.Loginovu mācījās un vērtēja piedāvāto lasīšanas aplikāciju, lasīja FASTRBOOK piedāvātas e- grāmatas, aicināja draugus pievienoties aplikācijai, varēja sekot līdzi ko viņa draugi lasa, sūtīt cits citam citātus no lasītājām grāmatām.

Jauno piedāvājumu neapguvām tikai savā vidē. Pagājušā mācību gadā uz bibliotēku tika aicinātas Valmieras skolu 5.-9.klašu grupas, kopā ap 450 dalībnieku, kurām mūsu vēstneši stāstīja par savu pieredzi izmantojot FASTR BOOk aplikāciju . Tā bija pusaudža personīgā pieredze kā tiek lasīta e- grāmata, tās bija pārdomas par to priekšrocībām un trūkumiem.

Projekta laikā FASTRBOOk aplikācija nomainīja savu nosaukumu, kļūstot par FABULU.

Ko esam ieguvuši?
Kompāniju FASTR varam nosaukt par veiksmīgu sadarbības partneri, jo pati galvenā nozīme ir tam, ka šī sadarbība mums deva impulsu izmēģināt nākotnes piedāvājumus. Ir veikts tikai pirmais solis ceļā, kurš ir tikai sācies.
Projekts Valmieras bibliotēkas lasītāju grupai deva pusotru gadu lasīt e-grāmatas . Savā vidē esam izvērtējuši šo lasīšanas modeli. Latvijas bibliotekārajā sabiedrībā vēl tikai norit sarunas un plānošana, par laiku, kad bibliotēkas varēs lasītājiem piedāvāt e-grāmatas.
Izaicinājums- vai pusaudži lietos aplikāciju, lai lasītu un sekotu cits citam ir procesā un nav devis tikai pozitīvu atbildi. Projekta grupas dalībnieki ir salīdzinājuši tradicionālās grāmatas un e- grāmatas iespējas un e-grāmatai priekšroku dod   25%.
Sociālās lasīšanas funkcijas darbojas , bet tām ir vēl vajadzīgs veikt uzlabojumus Ārpus projekta – aplikācijas lietotājiem ir jāmaksā abonementa nauda un tas ir ļoti būtisks šķērslis, lai aplikācijā iesaistītos pietiekoši liela pusaudžu domubiedru grupa, kurā veidotos saziņa par lasītām grāmatām.
Mūsu partneri bija arī Vidzemes augstskola.  Projektā gaitā ieguvām 3 videofilmas- vienu reklāmfilmu, filmu programmai “Bibliotēka kabatā” un filmu par projekta gaitu. Tās bija divu studentu Elīnas Valaines un Signes Krūzkopas kursa darbi.  Bija daudz tikšanās, sarunas. lai apspriestu ideju, koncepcijas.
Studentu filmas bija arī impulss, lai vēstneši izveidotu savu filmu ar savu skatījumu par grāmatas nākotni.
Ko domājām par lasīšanu nākotnē:
Zanda: Priekšroku dodu lasīšanai elektroniskajā formātā. Uzskatu, ka tas ir daudz ērtāks ikdienas lasīšanai, lasīšanai vakaros un skolnieka dzīves veidam.
Ričards: Pagājušajā gadā ,kad projekts bija knapi sācies, izmatoju lietotni vai katru dienu. Asums uz e- lasīšanu ātri pārgāja, tagad atveru” Fabulu ”labi , ja reizi mēnesī.
Gustavs. Priekšroku dodu grāmatai papīra formātā, jo tad varu sataustīt un redzēt kāda ir grāmata.

03.10.2015. Tiek izveidota jauniešu organizācija VIBJO “Sudraba ZIRG’s”.

Jaunieši no projekta “Lasi un tev sekos” dibina Valmieras Integrētās Bibliotēkas Jauniešu Omnibusu (VIBJO) “Sudraba ZIRG’s”.  Ikvienam, kas grib iegūt jaunu pieredzi, atklāt neparastas idejas un realizēt tās, ir iespēja pievienoties. Lai kopīgi satiktu foršus cilvēkus, rīkotu tematiskus vakarus, iepazītu jaunās tehnoloģijas utt. Uzzini vairāk VIBJO lapā!

27.11.2015. Valmieras bibliotēkas īstenotā projekta „Lasi un tev sekos” darba grupa saņem Voldemāra Caunes balvu

27.novembrī Liepājā tika pasniegta ikgadējā Voldemāra Caunes balva „Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem”, kuru šogad par inovatīvu pakalpojumu radīšanu pusaudžiem saņēma Valmieras bibliotēkas īstenotā projekta „Lasi un tev sekos” darba grupa. Balvu saņēma arī Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiāles – bibliotēkas „Varavīksne” galvenā bibliotekāre Aija Jansone.

2007.gadā, atzīmējot Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas (CZB) 230.jubileju un bērnu bibliotēkas 60.jubileju, un godinot Voldemāra Caunes lielo ieguldījumu bērnu bibliotēkas dibināšanā, Liepājas  CZB nodibināja ikgadēju balvu bibliotekāriem, kuri vispārliecinošāk, sekmīgāk un aktīvāk veicina jaunās paaudzes iesaistīšanu bibliotēkas pakalpojumu izmantošanā, motivējot bērnus un jauniešus vairāk lasīt, mācīties un attīstīt savas radošās spējas.

Voldemārs Caune, bibliotekārs, bibliogrāfs un žurnālists, bijis cieši saistīts ar Liepājas bibliotekāro dzīvi, veicot virkni progresīvu reformu – piemēram, paredzot lasījtāju skaita pieaugumu, grāmatas no agrāk esošās hronoloģiskās secības pārstādot sistemātiskā un alfabētiskā kārtībā. Tāpat, pateicoties V.Caunem, bibliotēka lasītājiem kļuva pieejama katru dienu, tika atvērta lasītava ar vietējiem un ārzemju periodiskajiem izdevumiem. Jaunās pārmaiņas pozitīvi uztvēra bibliotēkas mazākie lasītāji, jo 1919.gadā Liepājā tika iekārtota īpaša bērnu nodaļa ar bērnu interesēm atbilstošu grāmatu krājumu un pašiem savu bibliotekāru, kas bija pirmā bērnu nodaļa Latvijā.

08.01.2019. Latvijas publisko bibliotēku lasītājiem jauna iespēja – bez maksas lasīt e-grāmatas tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā

Visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās šajā – 2019. – gadā lasītājiem tiek piedāvāts jauns, inovatīvs pakalpojums – “3td e-GRĀMATU bibliotēka” vietnē www.3td.lv . To nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar SIA “Tieto Latvia”, apgādu “Zvaigzne ABC” un publiskajām bibliotēkām. No 7. janvāra ikvienam ir iespēja bez maksas lasīt latviešu autoru darbus e-grāmatas formātā tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā. Tā ir kopīgi īstenota iniciatīva, lai veicinātu grāmatu lasīšanu mūsdienīgā un ērtāk pieejamā veidā.

““3td e-GRĀMATU bibliotēka” turpina publisko bibliotēku attīstības projektā “Trešais tēva dēls” (3td) uzsāktās aktivitātes. 3td projekta īstenošanas laikā Latvijas bibliotēkas tika apgādātas ar moderniem informācijas tehnoloģiju rīkiem un programmatūru, lai visiem Latvijas iedzīvotājiem nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi informācijai un zināšanām. Izmantojot tehnoloģiju iespējas, mēs izvēlamies jaunus risinājumus un piedāvājam kvalitatīvu saturu bibliotēku lasītājiem. “3td e-GRĀMATU bibliotēka” ir vēl viens moderns un atraktīvs veids, lai uzrunātu lasītāju, veicinātu lasīšanas tradīciju un popularizētu latviešu literatūru, īpaši jaunatnes vidū,” uzsver Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone.

““3td e-GRĀMATU bibliotēka” ir nākamais „Tieto Latvia” izstrādātās bibliotēku informācijas sistēmas ALISE attīstības solis sadarbībā ar projekta pasūtītāju – Kultūras informācijas sistēmu centru, jo mums ir svarīgi atbalstīt sabiedrībai nozīmīgus risinājumus. Mūsdienu lasītāji arvien vairāk izvēlas pašapkalpošanos un jaunus e-pakalpojumus. Tādēļ esam gandarīti, ka šobrīd no izmēģinājumprojekta sešās bibliotēkās esam nonākuši līdz jaunā pakalpojuma nodrošināšanai visās Latvijas publiskajās bibliotēkās, kuru lasītāji ir reģistrēti sistēmā ALISE,” saka „Tieto Latvia” valdes priekšsēdētāja Valērija Vārna.

“Apgāds “Zvaigzne ABC” lasītājiem piedāvā iegādāties e-grāmatas kopš 2010. gada marta, tādējādi popularizējot darbu pieejamību jebkurā pasaules valstī. Esam ļoti gandarīti, ka privātās partnerības (SIA “Tieto Latvia” un apgāds “Zvaigzne ABC”) sadarbības un valsts institūcijas (KISC) atbalsta un ieinteresētības rezultātā ir tapis unikāls projekts, kas vēl vairāk veicinās lasīšanu. Priecājamies, ka valsts mērogā nozīmīgo projektu sākam tieši ar latviešu autoru darbiem,” stāsta izdevniecības Interaktīvo mācību materiālu izstrādes grupas vadītāja Sintija Buhanovska.

“Pirmais impulss, lai eksperimentētu ar e-grāmatām Valmieras bibliotēkā, bija projekts “Lasi un tev sekos” (2014.-2015). Tas piedāvāja bērniem un jauniešiem sociālās lasīšanas aplikāciju, kas bija inovatīva e-grāmatu un komunikācijas platforma. Šī pieredze apliecināja, ka lasītāji gatavi jaunam grāmatu formātam. Dalība e-grāmatu platformas izmēģinājumprojektā 2016.gadā vēlreiz apstiprināja, ka e-grāmatām jābūt mūsdienīgas bibliotēkas piedāvājumā un tās labprāt lasa visu vecumu lasītāji. Līdz šim bez maksas varējām piedāvāt tikai e-grāmatas svešvalodās, bet tagad lepojamies, ka projektā “3td e-GRĀMATU bibliotēka” ekskluzīva iespēja kļūst pieejama ikvienam! Bibliotēkas, pildot savu misiju, piedāvā lasītājiem to, ko viņi sen bija pelnījuši. Lasīsim latviešu rakstnieku darbus tagad arī e-formātā!” uzsver Valmieras bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļas vadītāja Olga Kronberga.

Šobrīd tīmekļa vietnē www.3td.lv ir pieejams daudzveidīgs e-grāmatu piedāvājums – vairāk nekā simt apgāda „Zvaigznes ABC” izdevumu (galvenokārt daiļliteratūra) – gan latviešu literatūras klasika (Apsīšu Jēkabs, Jānis Ezeriņš u.c.), gan mūsdienu autoru grāmatas, kuras iemantojušas lasītāju atzinību, tai skaitā Vladimira Kaijaka „Enijas bize”, „Zem Marsa debesīm”, „Nārbuļu dēli” un „Mantinieki”, kas pamatā populārajam televīzijas seriālam „Likteņa līdumnieki”, tāpat kinorežisora Aivara Freimaņa „Katls”, Ingunas Baueres biogrāfiskie romāni, latviešu fantāzijas un detektīvžanra darbi.

“Sakām paldies apgādam „Zvaigzne ABC” un novērtējam to kā visinovatīvāko izdevēju. Ceram, ka šai iniciatīvai pievienosies arī citas izdevniecības, tādējādi papildinot “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” saturu,” norāda A. Magone.

Lai kļūtu par “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” lasītāju, ar publiskās bibliotēkas e-kataloga autorizācijas datiem (lietotājvārds un parole) jāveic reģistrācija vietnē www.3td.lv . Ja vēl neesat kļuvis par publiskās bibliotēkas lasītāju vai arī iepriekš neesat tajā izmantojis autorizācijas datus, varat vērsties jebkurā pašvaldību publiskajā bibliotēkā.

Turpmāk paredzēts ne tikai papildināt “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” saturu ar jaunām e-grāmatām, bet arī attīstīt platformas izmantošanas iespējas, iekļaujot to vienotajā Latvijas e-pakalpojumu sistēmā. “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” attīstībā nozīmīgi arī pašu lasītāju priekšlikumi, kas palīdzēs saturiski papildināt platformu un padarīt to par ērti lietojamu e-pakalpojumu.

Projekta ”3td e-GRĀMATU bibliotēka” vadītāji cer uz Latvijas bibliotekāru atsaucību un sadarbību, aicinot tos piedāvāt lasītājiem literatūru arī jaunā – elektroniskā formātā. Un, jo lielāka būs pašu lasītāju interese par “3td e-GRĀMATU bibliotēku”, jo aktīvāk tā tiks pilnveidota un papildināta ar jauniem oriģinālliteratūras un tulkojumu izdevumiem, līdzās apgādam „Zvaigzne ABC” izvēršot sadarbību arī ar citām izdevniecībām.