Aktualitātes / Skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs ir noskaidrots

Skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs ir noskaidrots

“JA ES BŪTU GRĀMATA, MAN SAVU LASĪTĀJU PATIKTU REDZĒT BRĪVU UN NEVALDĀMU…”

Žozē Žorži Letrija, Andrē Letrija “Ja es būtu grāmata”

Svētku nedēļas trešdienā, Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā, prieks un uztraukums valdīja Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, jo kopā pulcējās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensību Valmieras novada finālisti, lai cīnītos par čempiona titulu. Šogad beidzot atkal fināls notika klātienē, iepriekšējos divus gadus sacensību fināli notika citā formātā -tiesneši vērtēja finālistu video lasījumus. Tā bija neparasta, bet gana vērtīga pieredze. Taču nešaubīgi grāmatas skaļais lasījums klātienes auditorijai ir daudz emocionālāks un iespaidīgāks.

15 finālisti pārstāvēja 9 Valmieras novada skolas: Valmieras Viestura vidusskolu, Valmieras Pārgaujas sākumskolu, Valmieras sākumskolu, Valmieras Gaujas krasta vidusskolu – attīstības centru, Trikātas pamatskolu, Kauguru J. Endzelīna pamatskolu, Rubenes pamatskolu, Naukšēnu vidusskolu un Strenču pamatskolu. Sacensības izvērtās draudzīgā un brīvā gaisotnē, ko lielā mērā iespaidoja gan atbalstītāji, gan tiesneši: Valmieras bibliotēkas vecākā bibliotekāre Kristiāna Caune, Improvizācijas teātra vadītāja jaunatnes centrā Vinda Aija Iesalniece un Valmieras Drāmas teātra aktieris Rūdis Bīviņš. Katrs tiesnesis veltīja finālistiem īpašus vārdus, iedvesmoja ar saviem lasījumiem, kā arī piedāvāja veikt dažus vingrinājumus, lai mazinātu uztraukumu. Tas lieliski izdevās!

Piekto klašu audzēkņi izvēlējās lasījumiem savas iemīļotās grāmatas, tās bija dažādas – gan latviešu autoru, gan tulkotas, gan nesen izdotas, gan vairāku paaudžu iemīļotas. Ar aizrautību un interesi bija iespēja klausīties katra finālista izvēlētā grāmatas fragmenta lasījumu. Tiesneši vērtēja lasījumus pēc noteiktiem kritērijiem: prasmi pastāstīt par sevi un savu grāmatas izvēli, skaidru dikciju un dabisku intonāciju, piemērotu lasīšanas tempu, emocionālo aizrautību, kā arī fragmenta izvēli.

Kamēr tiesneši devās pieņemt lēmumus par sacensību uzvarētāju, klātesošos patīkami pārsteidza Vidzemes Augstskolas improvizācijas teātra ViAGARS uznāciens, kurā tika iesaistīti gan finālisti, gan atbalstītāji, varēja ne tikai vērot improvizācijas tehniku, bet arī pašiem to izmēģināt.

Tiesnešu uzdevums nebija vienkāršs, jo reģionālā fināla sacensībās piedalījās tikai uzvarētāji – savu skolu čempioni. Tiesneši lēmumu pieņēma, un čempiona titulu  ieguva Valmieras Viestura vidusskolas 5. klases skolnieks Gustavs Gračevs, kurš lasīja fragmentu no Māras Zālītes grāmatas “Tango un Tūtiņa ciemos”. Godpilnās 2. un 3.vieta tika piešķirtas Valmieras sākumskolas skolēnam Zintim Dzvinko (Ilzes Skrastiņas grāmata “Kā iet pa skolu? Normāli.”) un Sārai Mizai no Strenču pamatskolas (Halinas Vdovičenko grāmata “36 un 6 kaķi”). Prieks par to, ka tiesneši katram finālistam veltīja pozitīvu komentāru, atzīmējot lasīšanas skaļumu, emocijas, aizrautību, patiesumu, drosmi. Klausītāju simpātijas balvu ieguva Zintis Dzvinko.

Paldies visiem dalībniekiem, skolotājiem, bibliotekāriem, vecākiem par to, ka Skaļās lasīšanas sacensības turpinās un pilnveidojas. Īpašu pateicību ir pelnījuši Valmieras novada fināla sponsori, kuri sarūpējuši vērtīgas balvas: Valmieras bibliotēka, Zvaigzne ABC, Jāņa Rozes Apgāds, Virja LK, Globuss, Valmieras Tūrisma informācijas centrs, DARE, Neonija, 3D Cinema Gaisma, Austris AG.

Lai Gustavam veiksmīgs Lielais fināls 30. septembrī Latvijas Nacionālā bibliotēkā!

Pasākuma fotogalerija apskatāma ŠEIT.

Autors:
Lolita Dreimane
Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre