12. janvārī Valmieras Integrētajā bibliotēkā notika 3td e-GRĀMATU bibliotēkas 5 gadu jubilejas svinības un diskusija “Kā nēsāt pustūkstoti grāmatu kabatā” ar uzsvaru uz lasītprasmes veicināšanu, kas bija pirmais no reģionos plānotajiem 3td e-GRĀMATU jubilejas gada pasākumiem. Diskusijā piedalījās Eiropas Parlamenta deputāte un kādreizējā kultūras ministre Dace Melbārde, Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne, apgāda “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka, rakstniece Zane Nuts un Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) projekta vadītājs Aldis Liepa. Sarunu moderēja Gustavs Māziņš.
Svinīgi atklājot pasākumu, Valmieras novada Kultūras pārvaldes vadītājs Toms Upners pašvaldības vārdā sveica 3td e-GRĀMATU bibliotēkas komandu ar sasniegto un lepojās ar Valmieras bibliotēkas lomu šī nacionālā projekta īstenošanā. KISC projekta vadītājs A. Liepa atskatījās vēsturē, kā pirms apmēram 10 gadiem jau virmojusi ideja par e-grāmatām latviešu valodā un kā tā pamazām izauga līdz 3td e-GRĀMATU bibliotēkai. Zīmīgi, ka tieši Valmieras bibliotēka bija viena no idejas iniciatoriem un aktīvi iesaistījās projekta īstenošanā. Valmieras bibliotēkas direktore D. Rokpelne uzsvēra, ka 5 gadi nav daudz ne cilvēka mūžā, ne bibliotēkas darbībā, taču sākums ir visnozīmīgākais. Viņasprāt, 3td e-GRĀMATU bibliotēka Gaismas tīklā ienesa spēcīgu, jaunu jaudu: “3td e-GRĀMATU bibliotēka ir sadarbības projekts, kurā Valmieras bibliotēka spēja atrast īsto spēka pielikšanas punktu, lai lasītājiem visā pasaulē dotu iespēju bezmaksas piekļuvei jaunākajām grāmatām latviešu valodā.”
Īpašus sveicienus 3td e-GRĀMATU bibliotēkai jubilejā bija sarūpējuši arī Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas darbinieki, kuri ikdienā īsteno lasītprasmes veicināšanas aktivitātes. Vecākā bibliotekāre Līga Bujane kopā ar savu uzticamo četrkājaino draugu kanisterapijas sunīti Cunami klātesošajiem pastāstīja, kā viens otru papildina, tiekoties ar mazajiem lasītājiem un veicinot viņu vēlmi lasīt un darīt to ar prieku. Lielākiem bērniem un jauniešiem iedvesmu šajā ziņā var sniegt iespēja izmēģināt varēšanu Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā un Nacionālajās skaļās lasīšanas sacensībās. Ar fragmenta lasījumu no Henrika Ibsena “Pēra Ginta” uzstājās savulaik šādās reģionālajās sacensībās čempiona titulu ieguvušais Oskars Einbergs. Bibliotēkas īstenotajā EIFL finansētajā starptautiskajā projektā “Lasi un tev sekos” pirms vairākiem gadiem jaunieši tuvāk iepazina tieši e-grāmatu pasauli. Pēc jauniešu un viņu vecāku izvirzītā jautājuma, kāpēc Latvijas bibliotēkās vēl nav pieejamas bezmaksas e-grāmatas, Valmieras bibliotēkai bija ierosme meklēt domubiedrus, lai pie tā strādātu.
Diskusijā D. Melbārde atklāja, ka viņas pirmā bibliotēka bija Valmierā. Jau skolas laikā daudz lasījusi, šobrīd regulāri lieto arī 3td e-GRĀMATU bibliotēku. V. Kilbloka uzsvēra, ka laikā, kad Latvijā ir nelegālas grāmatu vietnes, legāla e-grāmatu bibliotēka ir nepieciešamība. Viņasprāt, runājot par šāda veida izdevumu līdzāspastāvēšanu drukātajiem, ir jāiet līdzi sabiedrības lasīšanas paradumu maiņai. Z. Nuts atklāja, ka viņai ir pieredze gan kā 3td e-GRĀMATU bibliotēkas lasītājai, gan rakstniecei, kuras darbi ir iekļauti šajā vietnē. Viņa ir sajutusi lasītāju interesi par savām grāmatām arī digitālajā vidē. Būtiski, ka 3td e-GRĀMATU bibliotēkai ar kādas no Latvijas publiskās bibliotēkas izsniegtiem autorizācijas datiem reģistrēts lietotājs bez maksas var piekļūt no jebkuras vietas pasaulē, un tā ir iespēja lasīt grāmatas latviešu valodā arī diasporā mītošajiem. D. Rokpelne atcerējās, ka sākotnēji bibliotekāriem bijušas bažas, vai e-grāmatas neizkonkurēs drukātās, taču realitāte apliecina, ka tā nav. Visi diskusijas dalībnieki bija vienisprātis, ka e-grāmata ir tikai papildu veids, kā lasīt grāmatas, jo arī drukāts izdevums savu aktualitāti nezaudē un tam ir savas priekšrocības. 3td e-GRĀMATU bibliotēkas popularitātes vilnis bijis kovida pandēmijas laikā. Uz jautājumu, vai šī e-grāmatu bibliotēka varētu veicināt lasīšanu jauniešu vidū, diskusijas dalībnieki atbildēja, ka katram ir savi paradumi, taču dažādos vecumposmos tie mēdz arī mainīties. Visos laikos bijuši cilvēki, kuri lasa, un tādi, kuri ne. Valmieras bibliotēkas direktore uzsvēra, ka iesaistītajiem jāturpina strādāt pie 3td e-GRĀMATU bibliotēkas popularizēšanas, lai informācija sasniedz pēc iespējas plašāku auditoriju. D. Rokpelne īpaši uzteica 3td e-GRĀMATU bibliotēkas projekta vēstneses Olgas Kronbergas ieguldījumu.
Lasītājiem, kuri jau šobrīd vēlas sev ērtā vietā un laikā izmantot 3td e-GRĀMATU bibliotēku, pieejama video pamācība e-grāmatu bibliotēkas satura atklāšanai un reģistrācijas procesam. Autorizācijas datus iespējams saņemt arī attālināti un neatkarīgi no dzīvesvietas, t.sk. diasporas tautiešiem, sazinoties ar kādu no Latvijas publiskajām bibliotēkām.
3td e-GRĀMATU bibliotēkas piecu gadu jubilejas aktivitāšu laikā interesenti aicināti piedalīties arī citos reģionālajos pasākumos Latvijā, kuros izdevēji, rakstnieki, lasītāji, autori un īpašie viesi diskutēs par lasītprieku, lasīšanas veicināšanu, kā arī e-grāmatu latviešu valodā ērtu pieejamību.
Pasākuma galeriju varat apskatīt ŠEIT
Informāciju sagatavoja:
Ilva Birzkope
Valmieras bibliotēkas
vecākā bibliotekāre
ilva.birzkope@vb.valmierasnovads.lv