Valmieras bibliotēka ir zaļi domājoša iestāde – mums rūp klimata satraucošā situācija pasaulē, mēs atbalstām ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus 2030.gadam un aktīvi iesaistāmies programmas NORDPLUS atbalstītā starptautiskā projektā “Mana zaļā identitāte”/ “My Green Identity” (2018-2020), kas uzsver bibliotēku lomu dažādu aktivitāšu iniciēšanā un atbalstīšanā, lai mainītu sabiedrības domāšanu un veicinātu dabai draudzīgus dzīves paradumus. Projekta tēmas: veselīgais uzturs, dārzs (arī mežonīgais) pilsētās, mazās kopienas (vienas mājas saimnieki), mans zaļais ieguldījums (pašizglītošanās, aktivitātes pilsētvidē).
Projektā aktivitātes
3 starptautiskas tikšanās darba grupām:
Viļņa, Lietuva. Septembris, 2019
2019.g. 25.-26. septembrī Valmieras bibliotēka devās uz programmas NORDPLUS atbalstītā starptautiskā projekta “Mana zaļā identitāte”/ “My Green Identity” (2018-2020) tikšanos Viļņā, Lietuvā, Adomas Mickevicius Viļņas Pilsētas bibliotēkā. Esam zaļi domājoša iestāde – mums rūp klimata satraucošā situācija pasaulē, mēs atbalstām ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus 2030.gadam un esam gatavas darīt vēl vairāk, lai izaicinātu pašas sevi un motivētu sabiedrību mainīt domāšanu, savā ikdienā ieviešot dabai draudzīgus dzīves paradumus.
13.11.2020. Tikšanās tiešsaistē
13.novembrī daļēji klātienē Valmieras bibliotēkā un tiešsaistē Google Meet platformā norisinājās starptautiskā projekta “Mana zaļā identitāte”/ “My green identity” Nacionālā tikšanās projekta īstenotājiem “Pieaugušo neformālās izglītības programmas izglītojošais spēks manas zaļās identitātes stiprināšanai”.
Programma:
10.00 – 10.30 Projekta “Mana zaļā identitāte/ My green identity” gaita un aktivitātes (sadarbības partneri: “Valmieras bibliotēka” un “Valmieras Zonta klubs”) Anita Apine, projekta vadītāja
10.30- 11.30
- “Mana zaļā identitāte” un 5 Steps Emma Marris. Ko mums no tā mācīties?
- Pieaugušo neformālās izglītības programmas “Līdzsvarota dzīve: vide, cilvēks, sabiedrība” ( tā ir platforma izglītībai, diskusijām un jautājumiem, iniciatīvām un domubiedru atrašanai, kā arī tā ir lokāla reakcija uz pasaules aktualitātēm).
- Domu vētra, ideju bankas veidošana.
Vada Līga Bieziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā, Valmieras pašvaldība
11.30 – 12.00 “Pieaugušo neformālās izglītības formas un metodes projekta “Mana zaļā Identitāte” laikā Oleru muižā, Ziemeļvidzeme” (projekta sadarbības partneris “Oleru muiža”). Lektore Ieva Zemīte, Mg. oec., biedrība «Oleru muiža»
12.00 -12.30 Diskusija un semināra noslēgums
Uz vēlāku laiku atlikts:
Izrādes “Dons Kihots” noskatīšanās Valmieras drāmas teātrī (skatīsimies un diskutēsim pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas). Tā diena tiks paziņota atsevišķi. Biļetes iegādātas visiem uzaicinātajiem semināra dalībniekiem.
Foto izstādes “Ziedi” (fotogrāfs Vitauts Staņa) sagatavošana un atklāšana Valmieras bibliotēkā (izstādes kuratore Regīna Šalte).
- Turku, Somija, Februāris 2020
- Vagerud (Vaggeryd), Zviedrija, septembris, 2020
Starplaikā darba grupām tikšanās SKYPE
Zaļais stūrītis bibliotēkā
Grāmatu izstāde: “Domā un dzīvo zaļi”!
Cilvēku darbības dēļ klimats mainās, sekas izjūtam jau tagad. Planēta ir mūsu mājas, tāpēc ikviens, izglītojot sevi, spēj veicināt attieksmes un ieradumu maiņu, kas skar ikdienā tik ierastās darbības: iepirkšanos, pārtiku, transportu, apģērbu, atkritumu šķirošanu u.c.
Izglītībā un sadarbībā ir spēks! Valmieras integrētā bibliotēka 1.stāvā ir iekārtojusi īpašu izstādi “Domā un dzīvo zaļi”, kurā ikviens – liels un mazs – atradīs sev ko piemērotu. Grāmatu eksemplārus izsniedzam interesentiem līdzi uz mājām.
Mazam ieskatam:
Nākotne sākas šodien : ceļā uz ilgtspējīgu attīstību Andreass Steigens Eksemplāri bibliotēkā |
Videi draudzīgu pasākumu organizēšana : rokasgrāmata Saturā: Pasākuma organizēšanā iesaistītie. Pasākumi un siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas. Pasākuma norises un dalībnieku apnešanās vieta. Videi draudzīga enerģija. Transports. Ilgtspējīgi pirkumi un pakalpojumi. Atkritumu droša un ilgtspējīga apsaimniekošana. Ūdens patēriņš un sanitārās sistēmas. Atbildīga pārtikas izvēle. Eksemplāri bibliotēkā |
Visdārgākais : mūsu saudzējamās Zemes brīnišķīgie iemītnieki Bredlijs Trevors Grīvs Eksemplāri bibliotēkā |
Globālā sasilšana : ko vari darīt tu? Glens Mērfijs Pasaules sabiedrība daudz runā par globālo sasilšanu, bet ko par to zinam mēs paši? Grāmata palīdzēs rast atbildes un ieteiks, kā jādzīvo, lai samazinātu klimata pārmaiņas. Eksemplāri bibliotēkā |
Neērtā patiesība : planētas apdraudējums globālās sasilšanas dēļ un mūsu iespējas to novērst Als Gors Eksemplāri bibliotēkā |
Dievs, Daba, Darbs : [triloģija] Anna Brigadere Eksemplāri bibliotēkā |
Ejam ārā! Judīte Drēvsa un Lillija Balcere Simtiem ideju rotaļām dabā! Lai būtu interesanti spēlēties ārā, pietiek ar krāsainiem krītiņiem, auklu, kabatas nazīti un palielināmo stiklu – un, aidā, prom brīvā dabā! Eksemplāri bibliotēkā |
Izzini planētu Zeme : vairāk nekā 80 atverami lodziņi Ketija Deinesa un Pīters Allens Grāmatā uzzināsi, kādas pārmaiņas mūsdienās notiek uz Zemes un ko varam darīt, lai palīdzētu mūsu planētai. Eksemplāri bibliotēkā |
Dabas aizsardzība Oļģerta Nikodemus un Gunta Brūmeļa redakcijā Grāmata sniedz pamatzināšanas par dabas aizsardzību. Tajā iekļauti jaunākie dati, tendences un rīcības gan pasaules, gan arī Latvijas dabas aizsardzībā. Tā noderēs gan bioloģijas, vides zinātnes, ģeogrāfijas un citu zinātņu nozaru studentiem, gan arī pašvaldību un valsts iestāžu darbiniekiem, vispārizglītojošo skolu skolotājiem, koledžu audzēkņiem un pasniedzējiem, kā arī interesentiem. Eksemplāri bibliotēkā |
Ūdens atmiņa Emmi Iteranta Grāmatā “Ūdens atmiņa” mēs sastopam pasauli pēc lielas ekoloģiskas katastrofas, tā ir gandrīz pilnībā izpostīta un lielas Skandināvijas teritorijas klāj vienīgi ūdens. Norvēģijā un Zviedrijā vairs nav iespējams dzīvot. Pēc katastrofas un tai sekojošajiem kariem par naftas resursu kontroli, varu savās rokās ir sagrābuši militāristi, kas kontrolē visus pasaules resursus. Militāristu pārziņā ir arī dzeramais ūdens un pastāv varbūtība, ka tas var drīz izbeigties. Grāmatas galvenā varone ir divdesmitgadīgā Noria, kas nāk no tējas meistaru dzimtas. Kādu dienu viņai būtu jāpārņem šis amats no sava tēva. Tējas meistaru dzimtā ir kāds noslēpums, kas Noriai ir jānosargā no militāristu varas. Noriai ir plāns un ar savu draudzeni Sanju viņas dodas ceļojumā, lai atrastu slepenu ūdens avotu pirms nav par vēlu. Eksemplāri bibliotēkā |
Zaļā nedēļa:
29.05.2020. Bibliotekāri dodas izpētes gājienā pa Valmieras parkiem un takām
Svaigs gaiss, jaunas zināšanas + pāris dullu aktivitāšu, – kas gan vēl labāk spēj uzmundrināt komandas garu kolektīvā? Tā nu Valmieras integrētās bibliotēkas komanda devās izglītojošā, 4 stundas garā pastaigā pa Valmieras ielām un parkiem mūsu pašu kolēģu – zinošu gidu – stāstu pavadītas. Daudz redzējām, uzzinājām, dažus kokus izmērījām, pa ceļam arī draugus satikām un visam pa vidu atkal pamanījāmies radoši izpausties zaļā huligānisma aktivitātēs – šur tur iedēstījām zāļu sēklu eko bumbas. Lai labi aug!
*Pasākums notika pieaugušo neformālās izglītības programmas “Līdzsvarota dzīve 2: vide, cilvēks, sabiedrība” ietvaros. Programma ir NORDPLUS atbalstītā starptautiskā projekta “Mana zaļā identitāte”/ “My Green Identity” (2018-2020) aktivitāte.
28.08.2020. Zaļās identitātes meklējumos
Valmieras integrētās bibliotēkas kolektīvs, augusta metodiskajā dienā, devās zaļās identitātes meklējumos uz Āraišu ezerpils arheloģisko parku. Dzestrajā ceturtdienas rītā, bibliotekāres iepazina akmens un bronzas laikmetu mājokļus, 9 – 10.gs. dzīvesvietas – ezerpils rekonstrukcijas koka apbūves kompleksu, 14.-17. gs. viduslaiku pilsdrupas, kā arī uzzināja kā ģērbās, ko ēda, kādas bija rotaslietas, ar ko spēlējās bērni, laikā, kad ezerpils tika apdzīvota. Paldies Sandai par izzinošo stāstījumu.
Dienas otrā puse tika veltīta kultūras un mākslas aktivitātēm Cēsīs.
Izbraukuma sesija projekta dalībniekiem Oodi (Oodi – jaunā Helsinku Centrālā bibliotēka Helsinkos( Somijā) atvērta 2018.gadā): tālākizglītība, pašizglītība un zaļais dzīves veids. Jūnijs, 2020 (Valmieras bibliotēka& Zonta klubs & Oleri)
Satelītpasākums Latvijā: mūžizglītības programma “Līdzsvarotā dzīve” (Valmieras bibliotēka & Zonta klubs & biedrība Oleru muiža) bibliotēkā 5-6 nodarbības 2019-2020 (oktobris, novembris, decembris, 2019; februāris, marts, aprīlis, 2020)
Kurss“Līdzsvarota dzīve 2: vide, cilvēks, sabiedrība”
9.11.2019. Izglītojošās spēles Eco-Buddy mačs
1.12.2019. Vide un veselība
20.12.2019. Ilgtspējīga attīstība: no teorijas līdz rīcībai
14.12.2019. Cukurs uzturā
11.01.2020. Iekšējais ceļš uz līdzsvaru
08.02.2020. Permakultūra pilsētu dārzkopībā
31.10. 2020. Videi draudzīgas izvēles ikdienā. Nākotnes izaicinājumi
Kurss ir NORDPLUS atbalstītā starptautiskā projekta “Mana zaļā identitāte”/ “My Green Identity” (2018-2020) aktivitāte. Valmieras bibliotēka to organizēja sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību. No 2019. gada novembra līdz 2020. gada oktobrim reizi mēnesī, sestdienās, jebkāda vecuma un nodarbošanās interesenti Valmieras Integrētajā bibliotēkā bija aicināti apmeklēt 7 nodarbības, kuru mērķis bija celt dalībnieku apziņu par vides un sabiedrības ilgtspējas problēmām, to risinājumiem, kā arī iedvesmot ikdienas paradumu maiņai atbilstoši ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem (Agenda 2030). Vairāk par nodarbībām var uzzināt ŠEIT.