Aktualitātes / Vietvārdu talka

Vietvārdu talka

Aicinām iesaistīties novadpētniecības akcijā Vietvārdu talka, lai kopā savāktu Valmieras un Valmieras novada vietu nosaukumus, kas tiek lietoti patlaban vai ir lietoti agrāk.

Vietvārdu talkas mērķis ir apzināt, pierakstīt un reģistrēt vietējos vietvārdus datubāzē vietvardi.lu.lv. Kopš pirmās un pēdējās vietvārdu talkas ir pagājis gandrīz simts gadu. To aizsāka Jānis Endzelīns 1911. gadā, taču vietvārdu vākšanas ekspedīciju tradīcijas ir gandrīz izzudušas un jaunu datu trūkst. Īpaši svarīgi ir pamanīt mazos vietvārdus, kurus parasti noteiktā apvidū lieto vietējie iedzīvotāji, bet kurus bieži vien neatzīmē kartē. Šādiem vietvārdiem ir ļoti liela nozīme, piemēram, pētot Latvijas daudzveidīgās izloksnes, meklējot vietu saistību ar teikām un nostāstiem, pētot senas apdzīvotas vietas. Vietvārdi ir neaizstājami ne tikai kartēs un adresēs, bet arī ikdienas saziņā. Jāatceras, ka nav nepareizu vietvārdu, pieņemot, ka pareizie ir tikai tie, kuri norādīti oficiālās kartēs.

Akcija noris “Eiropas amatierzinātne” projekta ietvaros un tajā piedalās visas Valmieras novada publiskās bibliotēkas (vairāk par projektu lasīt šeit). Amatierzinātne ir iedzīvotāju piedalīšanās zinātniskās izpētes procesā visdažādākajos iespējamos veidos: esot par vērotāju, finansētāju, identificējot attēlus, analizējot datus vai pašiem sniedzot datus (EuroVoc tēzaurs). Vietvārdu apzināšana ir ikkatra iespēja palīdzēt nodrošināt datus pētniecībai valodniekiem, ģeogrāfiem, vēsturniekiem un citiem zinātniekiem.

Visās Valmieras novada publiskajās bibliotēkās iespējams atzīmēt savu vietvārdu un pierakstīt stāstu par to (ja tāds ir). Gaidām arī fotogrāfijas, kas saistīti ar šīm vietām. Fotogrāfijas papildinās Valmieras bibliotēkas novadpētniecības datubāzi.

Vietvārdu talkas ietvaros plānoti pasākumi, izstādes, sociālo mediju aktivitātes visa gada garumā, aicinot iesaistīties lielākas un mazākas iedzīvotāju kopienas.

Tiekamies bibliotēkā!

Jautājumu gadījumā sazinieties:

Agita Lapsa, vecākā bibliotekāre, novadpētniecības eksperte 64281443

agita.lapsa@vb.valmierasnovads.lv

Eiropas Savienības karogs

Finansē Eiropas Savienība