2024. gada 17. un 18. oktobrī Valmieras bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļas vadītāja Alīna Pūce viesojās Ļubļanā, Slovēnijā un pārstāvēja projekta “Eiropas amatierzinātne” Valmieras bibliotēkas darba grupu. Tikšanās laikā bibliotekāri no Latvijas, Slovēnijas, Grieķijas, Polijas, Portugāles, Somijas, Rumānijas, Dānijas un Austrijas dalījās pieredzē par īstenotajām aktivitātēm projekta laikā un diskutēja par amatierzinātnes un bibliotēku tālāko nākotni.
17. oktobrī notika vairākas radošas diskusijas un kopīgas sarunas par konkrētajām aktivitātēm, ko katra bibliotēka īstenojusi. Sarunām plašāku mērogu deva vairāku organizāciju dalība – bibliotēku interešu aizstāvības organizācijas Public Libraries 2030 vadītāja Ilona Kiša (Ilona Kish), Sociālo inovāciju centra projektu vadītāja Barbara Kīslingere (Barbara Kieslinger, https://www.zsi.at/en/home) kā arī vairāku Slovēnijas pilsētu publisko bibliotēku direktori.
Nozīmīga bija iepazīšanās ar Eiropas amatierzinātnes projekta ietekmes izvērtējumu, par kuru vairāk pastāstīja Barbara Kīslingere. Ļoti iepriecinoši, ka par vienu no trīs veiksmīgākajiem projekta virzieniem atzīts darbs, ko veikušas publiskās bibliotēkas. Trīs nozīmīgākie projekta īstenotie virzieni:
- amatierzinātnes vēstnešu iecelšana – Latvijā Sanita Reinsone;
- darbs ar publiskajām un zinātniskajām bibliotēkām;
- atvērtās piekļuves kods platformai eu-citizen.science.
Projekta ietvaros izveidota Eiropas līmeņa platforma https://eu-citizen.science/, kurā tiek publicēti amatierzinātnes projekti Eiropā, kā arī dažādi apmācību materiāli, kas noder aktivitāšu organizētājiem.
18. oktobrī tika organizēts publisks seminārs, kura laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar amatierzinātnes attīstību Slovēnijā. Projekta dalībnieku tikšanās reize apzināti tika organizēta Slovēnijā, jo šajā valstī pēdējos gados notikusi veiksmīga amatierzinātnes attīstība – mainīta likumdošana, piešķirti līdzekļi valsts mērogā, izveidota arī platforma, kurā tiek apkopoti visi Slovēnijā īstenotie amatierzinātnes projekti (https://citizenscience.si/en/). Viena no ļoti veiksmīgām un populārām aktivitātēm ir sēklu bibliotēka, kas ļauj apmainīties ar dažādu augu sēklām, kā arī saglabāt un pierakstīt ļoti daudz vērtīgu informāciju par augsni, augšanas apstākļiem, kopšanu un citiem faktoriem. Vairāk par sēklu bibliotēku vari uzzināt šeit.
Vairākām bibliotēkām bija iespēja dalīties ar savām šī gada īstenotajām aktivitātēm. Ar prezentāciju uzstājās arī Valmieras bibliotēkas pārstāve Alīna Pūce, kura pastāstīja par Vietvārdu talku, kā arī par vairākām aktivitātēm, kas notikušas un vēl notiek kopā ar Valmieras novada pilsētu jauniešiem.
Tikšanās laikā iegūtas dažādas jaunas idejas amatierzinātnes aktivitāšu rīkošanai, iegūti jauni sadarbības partneri Eiropā un vēlreiz pierādīta Valmieras bibliotēkas spēja piedalīties plašos Eiropas mēroga projektos, īstenot netradicionālas un radošas aktivitātes un paplašināt publiskas bibliotēkas darbības virzienus.
“Eiropas amatierzinātne” ir liela mēroga projekts, kas tiek īstenots visā Eiropā, un publiskās bibliotēkas ir tikai neliela daļa no projektā iesaistītajām organizācijām. Vairāk par projektu un Valmieras bibliotēkas dalību tajā lasi ŠEIT.
Tikšanos organizēja Ļubļanas pilsētas bibliotēka, Kranj pilsētas bibliotēka, Public Libraries 2030 un Eiropas Amatierzinātnes asociācija.
Papildus informācija par tikšanos šeit.