Bērniem un jauniešiem / Pie mums notiek / Lasīšanas veicināšanas programmas

Lasīšanas veicināšanas programmas

Bērnu apkalpošanas nodaļa aktīvi piedalās nacionālu lasīšanas veicināšanas programmu īstenošanā, kā arī organizē ikgadējas, lasītājiem jau pazīstamas aktivitātes, konkursus un programmas lasītprieka un lasītprasmes veicināšanai dažādu vecumu bērniem un ģimenēm. 

Valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programmas

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 

Populārākā lasīšanas veicināšanas programma Latvijā, kurā aktīvi piedalās arī Valmieras Integrētās bibliotēkas lasītāji – bērni, jaunieši un vecāki. Grāmatu kolekciju, kuru šobrīd veido 24 grāmatas 5 vecuma grupās, ik gadu lasa un vērtē tūkstošiem grāmatu draugu Latvijā un arī ārzemēs dzīvojošie latvieši. Ikviens ir aicināts kļūt par literatūras ekspertu un izvirzīt balvai rakstniekus, ilustratorus, tulkotājus, izdevējus – visus, kas piedalās grāmatu tapšanā. Balvu pasniedz pavasarī Lielajos lasīšanas svētkos. Informāciju par Bērnu, jauniešu un vecāku žūriju var atrast LNB Bērnu literatūras centra tīmekļa vietnē Lasāmkoks, kā arī Bērnu apkalpošanas nodaļā. 

Par BJVŽ norisi 2023. gadā informācija ŠEIT.

Lai uzzinātu vairāk par programmu, dalību tajā un kolekcijas grāmatu vērtēšanas procesu, klases ir aicinātas pieteikties uz Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas nodarbību. Tās saturs: lasīšanas veicināšanas programmas iepazīšana (bukleti, videostāsti), grāmatu kolekcijas prezentēšana (atbilstoši vecumam) ar videolasījumiem, praktiskie uzdevumi: komandām vai individuāli (lasījumi, sarunas, prezentācijas, darba lapas ar atraktīviem uzdevumiem). Nodarbības ilgums – 1 stunda. 

Vairāk informācijas: Lolita (lolita.dreimane@vb.valmierasnovads.lv). 

Skaļās lasīšanas sacensības

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības 5. klašu skolēniem ir konkurss, kura rezultātā tiek noskaidrots lasīšanas čempions. Konkurss notiek trīs posmos – sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. Valmieras Integrētā bibliotēka rīko otrā posma sacensības, kā arī piedāvā “Skaļās lasīšanas nodarbības”. 

Par Skaļās lasīšanas sacensību reģionālo finālu 2023. gadā var lasīt ŠEIT, bet par 2023. gada Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi vairāk uzzināt var ŠEIT.

Vairāk informācijas: Lolita (lolita.dreimane@vb.valmierasnovads.lv). 

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa

Gada vistumšākajā laikā (novembra trešajā nedēļā) vairāk nekā 2000 publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Bibliotēkās notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi. Latvijā šo projektu administrē Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā. Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ar lasījumiem, konkursiem un citām aktivitātēm tiek atzīmēta arī Valmieras Integrētajā bibliotēkā.

2023. gada Ziemeļvalstu literatūras nedēļas tēma ir “Ziemassvētki Ziemeļvalstīs”, to ar dažādām aktivitātēm un lasījumiem atzīmēsim no 13. līdz 19. novembrim. Vairāk informācijas tīmekļa vietnē un ŠEIT.

“Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 2023” plakāts

Vairāk informācijas: Lolita (lolita.dreimane@vb.valmierasnovads.lv). 

Valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programmu īstenošanā nozīmīga loma ir izglītības iestāžu iesaistei. Sakām paldies par aktīvu dalību lasīšanas veicināšanas programmās Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija, Skaļās lasīšanas sacensības, Ziemeļvalstu literatūras nedēļa Valmieras novada skolām 2022./2023. mācību gadā:

 • Valmieras sākumskola
 • Valmieras Pārgaujas sākumskola
 • Valmieras Valsts ģimnāzija
 • Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija
 • Valmieras Viestura vidusskola
 • Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs
 • Valmieras 2. vidusskola
 • Valmieras Zaļā skola
 • Mazsalacas vidusskola
 • Rūjienas vidusskola
 • Naukšēnu vidusskola
 • Burtnieku Ausekļa pamatskola
 • J. Endzelīna Kauguru pamatskola
 • Kocēnu pamatskola
 • Matīšu pamatskola
 • Rencēnu pamatskola
 • Rubenes pamatskola
 • Strenču pamatskola
 • Trikātas pamatskola

Bibliotēkas organizētas lasīšanas veicināšanas programmas

Zvirbuļa vasaras lasīšanas grozs

Vasaras brīvlaikā bibliotēkas Zvirbulis aicina ieskatīties viņa grāmatu grozā un piedalīties lasīšanas veicināšanas programmā skolēniem no 1.-9. klasei. Katrai vecuma grupai jāizlasa Zvirbuļa izvēlētās grāmatas un jāizpilda kāds Zvirbuļa uzdots uzdevums. Cītīgākos un veiksmīgākos lasītājus, kas izlasa visas programmas grāmatas un paveic visus uzdevumus, Zvirbulis sveic ar pārsteigumiem. Ziemā Zvirbulis atpūšas, lasa grāmatas savam grāmatu grozam un gaida vasaru, lai atkal tiktos!

2023. gada vasaras lasīšanas programma “Zvirbulis izvēlas profesiju” noslēgusies ar Zvirbuļa svinībām.

Vairāk informācijas: Evija (evija.barvike@vb.valmierasnovads.lv).

Grāmatu Bingo izaicinājums

Sākoties jaunajam gadam, mums katram ir kāda apņemšanās. Bērnu apkalpošanas nodaļa izaicina tevi uz lasīšanas apņemšanos. Izaicinājums ir līdz vasarai izlasīt 8 grāmatas, tā aizpildot 8 Bingo lauciņus. Grāmatas izvēlies pats, bet tām jāatbilst kritērijam, kas uzrakstīts uz Bingo lauciņa. Kad visas 8 grāmatas izlasītas – visi Bingo lauciņu kritēriji izpildīti, nāc uz bibliotēku un saņem pārsteiguma balvu. Izaicinājumam nav vecuma ierobežojumu.

Par 2023. gada “Grāmatu Bingo” norisi var lasīt ŠEIT.

Vairāk informācijas: Evija (evija.barvike@vb.valmierasnovads.lv).

Lasīšana ar suni “Otrdienas – ķepu dienas”

Otrdienu pēcpusdienās bibliotēkā ir īpaši ciemiņi. Tie ir mūsu bibliosuņi, kas savās iknedēļas tikšanās reizēs ķepu ķepā, roku rokā lasa kopā ar sākumskolas vecuma bērniem. Notiek ne tikai kopīga lasīšana, bet arī rotaļas, triki un uzdevumi. Nodarbība individuāliem interesentiem nelielās grupās notiek bibliotēkā. Nodarbības ilgums – 40 min. Vasarā bibliosuņi atpūšas, nodarbības atsākas rudenī.

Pieteikšanās: Līga (liga.bujane@vb.valmierasnovads.lv, 27047344).

Mana grāmatu karaliene

Jau vairāk nekā 30 gadus Bērnu apkalpošanas nodaļa gada sākumā izsludina konkursu „Mana grāmatu karaliene”, lai noteiktu, kura ir bijusi lasītāju iepriekšējā gada mīļākā grāmata. Konkursa dalībniekiem ir jāizvēlas kāda no aizvadītā gada laikā lasītajām grāmatām, jāuzraksta, jāuzzīmē, jānofilmē vai kā citādi jāpagatavo sava atsauksme par to, kāpēc tieši šī grāmata ir pelnījusi kļūt par Karalieni. Konkursā piedalās un balvas saņem gan interesantākie darbiņi, gan tiek izvēlēta pati grāmatu grāmata – Grāmatu karaliene. Ik gadu tiek saņemti radoši un pārdomāti darbi dažādos formātos. 2022. gada Grāmatu karalienes tituls tika piešķirts Deivida Valjamsa grāmatai “Ledus briesmonis”.

Par konkursa “Mana grāmatu karaliene 2022” norisi un rezultātiem var lasīt ŠEIT.

Vairāk informācijas: Evija (evija.barvike@vb.valmierasnovads.lv).