Jūnija sākumā komanda no Valmieras bibliotēkas devās uz Turku pilsētu Somijā, lai piedalītos projektu starptautiskās darba grupas seminārā. Tikšanās laikā tika apvienotas 2 projektu aktivitātes (“Demokrātiskā bibliotēka”, “Kopā tālāk”), kas veiksmīgi papildināja viena otru.
Pirmajās divās dienās fokuss tika pievērsts “Ukrainas jautājumam”. Bibliotēkām ir liels potenciāls, atbalstot ukraiņu bēgļus. Tomēr tām ir nepieciešami instrumenti, darbības plāni un metodes, kā vislabāk sniegt šo palīdzību. Partneri no Dānijas, Igaunijas, Latvijas un Somijas dalījās pieredzē, kā bibliotēkas var vislabāk atbalstīt ukraiņu bēgļus, īpašu uzmanību pievēršot valodu apguves atbalstam un kultūrizglītībai. Vēl divas dienas tika veltītas bibliotēku dažādām savstarpējas sadarbības formām, kuru mērķis būtu veicināt mūžizglītību, vietējās sabiedrības aktivizēšanai un kopējo garīgo labbūtību.
Tikšanās programma sevī ietvēra: lekcijas, prezentācijas un darbnīcas par aktuālām tēmām “Bibliotēkas atbalsta Ukrainas bēgļus”, “Demokrātijas daudzveidība un bibliotēku pakalpojumu pieejamība”, “Galvenās bibliotēkas vēsture, māksla un dažāda pieeja apmeklētāju apkalpošanā”, “TIME OUT metode”, izcilas 2 prezentācijas “Vietējā demokrātija” sniedza Turku mēra vietniece Mirka Muukkonen un Anu Ojaranta, Reģionālās valsts pārvaldes aģentūras demokrātijas veicināšanai bibliotēkās vecākā padomniece. Tikšanās laikā iepazinām ar vairākām idejām, kas šobrīd Somijā kļūst aizvien aktuālākas: Sivistys – mūžizglītība kā pamats, lai dzīvotu harmonijā ar sabiedrību un dabu, kā arī dotu ieguldījumu kopienu, vides un cilvēces attīstībā. Līdzīgas idejas, ko izvirzījis Tommi Laitio, somu sociālzinātnieks, pilsētvides un publisko telpu plānotājs – Convivencia Urbana – pragmatiska pieeja, kā sadzīvot ar citiem, ņemot vērā atšķirības. Dažādi grupu darbi un diskusijas balstītas uz šīm idejas, lai dalītos ar katra dalībnieka pieredzi un redzējumu, kā bibliotēka veicina iedzīvotāju iesaisti un sniedz atbalstu mūžizglītībai.
Semināra pēdējā dienā bija iespēja apmeklēt 2 iespaidīgas kultūras institūcijas Helsinku centrā: OODI ( Helsinku Centrālā bibliotēka. Bibliotēka atrodas netālu no Helsinku Centrālās stacijas) un Amos Rex (mākslas muzejs, kas nosaukts izdevēja un mākslas mecenāta Amosa Andersona vārdā).
Šādi sadarbības projekti, kuru mērķis ir pieredzes apmaiņa ir lielisks veids ne tikai jaunu zināšanu vai ideju apguvei, bet arī lai veidotu sapratni par sabiedrību mums apkārt ( gan vietējo, gan Eiropas mērogā), jo ir iespēja satikt tik daudz dažādus cilvēkus – gan pasākuma dalībniekus, gan redzēt bibliotēku apmeklētājus, pilsētu iedzīvotājus.
Par projektiem:
Erasmus + projekta FORWARD TOGETHER (KOPĀ TĀLĀK) ietvaros Valmieras bibliotēka kopā ar partneriem no Igaunijas, Somijas un Dānijas pievēršas jautājumam: kā bibliotēkas var vislabāk atbalstīt ukraiņus, īpašu uzmanību pievēršot valodu apguves atbalstam un kultūrizglītībai.
NORDPLUS ADULT projekta “Demokrātiskā bibliotēka” (Democratic Library) mērķi: apvienot cilvēkus, projekta laikā izveidot kopīgu sadarbības tīklu ar vienu mērķi, lai veicinātu demokrātiju un publiskajās bibliotēkās piedāvātu vienlīdzīgus pakalpojumus visiem; veidot bibliotēkas kā multikulturālu tikšanās vietas, kur gūt iedvesmu jaunu ideju radīšanai.