Aktualitātes / Jaunieši turpina aktivitātes amatierzinātnes projekta ietvaros

Jaunieši turpina aktivitātes amatierzinātnes projekta ietvaros

Lietainā 19. jūnija dienā jaunieši no Valmieras, Strenčiem un Mazsalacas pulcējās Valmieras Integrētajā bibliotēkā, lai turpinātu iesāktās aktivitātes “Atzīmēts kartē! Vietvārdi tavā apkārtnē” Eiropas amatierzinātnes projekta ietvaros. Diena tika iesākta ar ekskursiju pa Valmieru. Lietussargi un lietus jakas pasargāja no izmirkšanas, un drosmīgais pulciņš devās uz Pārgaujas pusi. Valmierietis, vietējais gids, agrākais bibliotēkas jauniešu organizācijas VIBJO Sudraba Zirg’s dalībnieks Ričards Edijs Štibe veda pulciņu pa Pārgaujas ielām, lai ieraudzītu Valmieras vietvārdus dabā. Banānu mājas, šķiedras mājas, Rītiņš, miera egle.. Mūsu vide ir pilna ar dažādiem vietvārdiem, turklāt katrai paaudzei tie ir savi.

Pēc lietainās pastaigas ieturētas kopīgas pusdienas, un diena turpinājās ar mākslīgā intelekta nodarbību Vidzemes Augstskolas datorklasē RTU lektores Evijas Mirķes vadībā. Nodarbības laikā iepazīti vairāki mākslīgā intelekta rīki – ChatGPT, Gemini, Perplexity, Canva. Jaunieši mēģināja prasīt mākslīgajam intelektam par saviem pierakstītajiem vietvārdiem. Izrādās – mākslīgais intelekts par to sacer skaistas pasaciņas, bet faktus iegūt var tikai par plaši zināmiem vietvārdiem. Vēl nodarbības laikā jaunieši kopā ar mākslīgo intelektu mēģināja radīt ko jaunu – dzeju un stāstus. Lai tiktu pie rezultāta, ir ļoti skaidri jānoformulē “uzvedne” – dažādi atslēgvārdi, jautājumi, kas norāda, ko tu vēlies iegūt. Ļoti svarīga atziņa jauniešiem bija valodu jautājums – mākslīgā intelekta rīki nav latviešu valodas eksperti. Ja mēs gribam kvalitatīvi izmantot šos rīkus savā valodā, mums aizvien vairāk jārada saturs latviešu valodā. Tālākie projekta uzdevumi ietvers vietvārdu izmantošanu kopā ar mākslīgā intelekta rīkiem.

Aktivitātes “Atzīmēts kartē! Vietvārdi tavā apkārtnē” rīko Valmieras bibliotēka sadarbībā ar Mazsalacas, Rūjienas, Sedas, Strenču bibliotēkām “Eiropas amatierzinātne” projekta ietvaros. To mērķis ir veicināt jauniešu aktīvu iesaisti vietvārdu talkā – pārrunājot draugu vai ģimenes lokā, kā tiek dēvēti apkārtnē esošie objekti, atzīmēt kartē jauniešiem svarīgās vietas. Noslēgumā iecerēts prezentēt dalībnieku izveidoto karti vai citus savāktos materiālus, stāstot par jauniešu vidi pilsētā. Valmieras Integrētā bibliotēka šogad rīko dažādas aktivitātes, lai popularizētu amatierzinātnes iespējas un veicinātu sabiedrības līdzdalību zinātnisku pētījumu veikšanā. Tā ietvaros visa gada garumā novada publiskajās bibliotēkās ikviens var piedalīties Vietvārdu talkā.

Eiropas Savienības karogs

Finansē Eiropas Savienība