Eiropas amatierzinātne ( European Citizen Science) projektu koordinē Eiropas amatierzinātnes asociācija. Projekta mērķis ir paplašināt un spēcināt Eiropas amatierzinātnes sabiedrību, organizējot kapacitātes paaugstināšanas un izpratnes veicināšanas aktivitātes.
Projekta vīzija – globāli vienota, iekļaujoša un spēcīga amatierzinātnes kopiena, kas veido pārmaiņas Eiropas sabiedrībā.
Projektā iesaistīti 12 partneri, 9 saistītās struktūras un 15 dažādas valstis.
Viena no partnerinstitūcijām ir Public Libraries 2030, ar kuru Valmieras bibliotēkai ir veiksmīga sadarbība jau ilgu gadu garumā. Pateicoties ilgstošai sadarbības pieredzei, Public Libraries 2030 arī šajā projektā ir uzaicinājusi piedalīties Valmieras bibliotēku.
Eiropas amatierzinātnes projekta laika periods – 2022. gada augusts līdz 2026. gada jūlijs.
Valmieras bibliotēka ir projekta dalībniece no 2023. gada līdz 2025. gadam.
Eiropas pilsētu bibliotēkas, kuras piedalās Eiropas amatierzinātnes projektā: Orhūsa (Dānija); Sibiu (Rumānija); Lisabona(Portugāle); Valmiera (Latvija); Veria (Grieķija); Helsinki (Somija); Kranj (Slovēnija); Ļubļana (Slovēnija); Vīne-Noidštate (Austrija); Kudova-Zdrojs (Polija).
Kāpēc tiek iesaistītas publiskās bibliotēkas? Tās ir vērtīgs partneris un pulcēšanās vieta, kur sabiedrības pārstāvji var kopā sarunāties un mācīties viens no otra. Publisko bibliotēku darbiniekiem ir zināšanas un prasmes uzrunāt mazāk pārstāvētas grupas, veicinot amatierzinātnes jēdziena izpratni vietējā sabiedrībā.
10 amatierzinātnes principi Plakāts par Eiropas amatierzinātnes projektu ( angļu valodā) Grāmata “The impact of citizen science: 12 stories from across Europe”Valmieras bibliotēkas uzdevumi projektā:
- Kopīgi ar projekta veidotājiem un citām bibliotēkām veidot apmācību moduli par amatierzinātni, kā arī piedalīties apmācībās.
- Rīkot kopienas pasākumus mazāk pārstāvētām mērķa grupām (jauniešiem, senioriem, etniskām minoritātēm) par amatierzinātnes tematiem.
Projekta aktivitātes 2024. gadā
2024. gada novadpētniecības akcija “Vietvārdu talka”. Visās Valmieras novada publiskajās bibliotēkās noris vietvārdu vākšanas akcija līdz pat gada beigām. Apzinātos vietvārdus bibliotekāri ievadīs datubāzē vietvardi.lu.lv. Vietvārdu apzināšana ir ikkatra iespēja palīdzēt nodrošināt datus pētniecībai valodniekiem, ģeogrāfiem, vēsturniekiem un citiem zinātniekiem. Īpašas aktivitātes un iesaiste plānota sadarbībā ar Valmieras novada pilsētu jauniešiem. Lasi ŠEIT.
27. aprīlis. Izglītojošs izbraukums kopā ar Jāni Bikši. Izbraukuma laikā uzzināsim vairāk par tuvējiem avotiem (Pantene, Skaņaiskalns), amatierzinātni un katra iespējām iesaistīties pētniecisko procesu attīstībā. Izbraukumā piedalīsies un par avotu pētīšanu stāstīs ģeogrāfs, grāmatu autors, Vidzemes Augstskolas lektors Jānis Bikše. Auditorija – jaunieši un citi interesenti. Vairāk par izbraukumu lasi šeit.
9. maijā plkst. 16.00 pasākums “Atzīmēts kartē! Vietvārdi tavā apkārtnē”. Pasākumu rīko Valmieras bibliotēka sadarbībā ar Mazsalacas, Rūjienas, Sedas, Strenču bibliotēkām. Pasākuma mērķis ir veicināt jauniešu aktīvu iesaisti vietvārdu talkā. Pārrunājot draugu vai ģimenes lokā, kā tiek dēvēti apkārtnē esošie objekti, atzīmēt kartē jauniešiem svarīgās vietas. Noslēgumā prezentēt karti vai citus savāktos materiālus, stāstot par jauniešu vidi pilsētā. Lasi ŠEIT.
15. un 22. maijā Eiropas Amatierzinātnes projekta ietvaros Valmieras bibliotēkas darbiniecēm bija iespēja piedalīties 5 stundu starptautiskos kursos par amatierzinātnes tēmu iekļaušanu bibliotēku darbā un pasākumu rīkošanu (Citizen Science at Your Public Library: An Online Intensive training). Kursus rīkoja SciStarter kopā ar Eiropas Amatierzinātnes Akadēmiju un Public Libraries 2030.
28. maijā plkst. 14.00 Valmieras Integrētajā bibliotēkā. Nodarbības ilgums – 2h. Zaļā pēcpusdiena kopā ar Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centru. Iejūties zinātnieka ādā! Iesim dabā, pētīsim mums apkārt esošo un uzzināsim vairāk par amatierzinātni! Nodarbības laikā piedāvājam iziet dabā un iepazīt augu un dzīvnieku reālās dzīves vietas, barošanās paradumus, lai labāk saprastu dabā notiekošo, tā izprotot cilvēka un dabas savstarpējās attiecības. Kā Zaļā pēcpusdiena aizritējusi, lasi ŠEIT.
19. jūnija dienā jaunieši no Valmieras, Strenčiem un Mazsalacas pulcējās Valmieras Integrētajā bibliotēkā, lai turpinātu iesāktās aktivitātes “Atzīmēts kartē! Vietvārdi tavā apkārtnē” Eiropas amatierzinātnes projekta ietvaros. Lasi ŠEIT.
2024. gada oktobris. Publicēta grāmata “The impact of citizen science: 12 stories from across Europe”. Grāmata brīvi pieejama elektroniskā formātā šeit. Tajā var izlasīt 12 stāstus par sabiedriskās zinātnes aktivitātēm, ar kuru palīdzību var veicināt pārmaiņas sabiedrībā un veidot iekļaujošu un ilgtspējīgu nākotni. Viens no stāstiem – par Valmieras bibliotēkas īstenotajām aktivitātēm projekta ietvaros 2024. gadā. Vairāk par grāmatu lasi ŠEIT.
17. un 18. oktobrī visu projektā iesaistīto bibliotēku pārstāvju tikšanās Ļubļanā, Slovēnijā. Aizvadītas sarunas, diskusijas par amatierzinātni bibliotēkās un Slovēnijas plašo pieredzi jomā. Plašāka informācija ŠEIT.